Марсилия е на финал в Лига Европа след драма в Австрия (ВИДЕО+СНИМКИ)

РБ Залцбург отпадна след луд мач и гол в 116-ата минута

Олимпик Марсилия се класира за финала на Лига Европа, отстранявайки след продължения австрийския шампион РБ Залцбург.

Френският тим спечели с 2:0 домакинството си, но сеега загуби със същия резултат полуфиналния реванш и трябваше да чака до 116-ата минута, за да си гарантира трети опит да спечели турнира.

Мачът в Залцбург бе изключително драматичен и предложи всичко на зрителите - две продължения, три попадения, спорни съдийски отсъждания, греда, червен картон и сблъсъци между състезателите малко преди края.

Феновете на гостите пък забавиха с няколко минути началния съдийски сигнал, тъй като запалиха множество факли и на терена нямаше видимост.

Малко по-късно двубоят започна и първата възможност за гол се откри пред марсилци още в шестата минута, когато Димитри Пайе центрира към наказателното поле, а Адил Рами отблизо засече топката, ала я прати над вратата.

Не след дълго домакините отговориха с изстрел на Дабур, който Йоан Пеле спаси с лекота, а после Гюлдбрандсен бе съборен в пеналта, но руският арбитър Сергей Карасев не отсъди дузпа.

Последва шут от движение на Морган Сансон и ключова намеса на Луис Густаво, за да приключи първата част без попадения.

Веднага след паузата Марсилия имаше два шанса, но ги пропиля и в 53-ата минута влезе в сила правилото, че когато не вкараш гол, ще получиш такъв във футбола.

Амаду Айдара овладя почти в центъра на терена, след което премина през няколко играчи на съперника и технично откри резултата с прецизен удар за 1:0.

Не след дълго австрийците бяха близо до втори гол, но вратарят на гостите Йоан Пеле отрази майсторски силен шут на Рамальо.

Стражът обаче бе безпомощен в 65-ата минута, когато след изстрел на Ксавиер Шлагер топката рикошира в Буна Сар и спря в мрежата му.

Голът бе дискусионен, защото при центрирането преди него имаше двама състезатели на домакините в засада.

Така или иначе попадението бе зачетено и смути Марсилия, а домакините имаха три шанса за още едно такова, но не ги използваха.

В 73-ата минута гостите нацелиха гредата след центриране на Пайе в наказателното поле и удар с глава на Лукас Окампос.

Три минути преди края на редовните 90 гостите поискаха дузпа, след като Флориан Товен центрира от границата на пеналта и топката спря в ръката на намиращия се близо бранител на Залцбург, ала арбитърът отново остана безмълвен.

Така се стигна до две продължения, като първото такова ще се запомни с блестящо спасяване на Пеле след удар отблизо с глава на Чалета-Цар.

Ключово се оказа второто продължение, в което Марсилия нанесе съкрушителен удар.

Това се случи в 116-ата, когато гостите получиха един несъществуващ ъглов удар и Пайе центрира, а появилият се като резерва четвърт час по-рано Роландо вкара решителния гол за френския тим.

Не след дълго нервите на футболистите не издържаха и се стигна до сблъсъци на терена, като голмайсторът на домакините Хайдара получи втори жълт картон и остави своите с човек по-малко.

Така в крайна сметка Марсилия се класира за финала и ще играе срещу Атлетико Мадрид на 16-и май във Франция.

Домакин на сблъсъка за трофея, гарантиращ участие в Шампионската лига догодина, е новия стадион на Лион - „Парк Олимпик“.