ЦСКА (Москва) победи лидера Зенит

Интригата в руското първенство се върна с пълна сила

Интригата в руското първенство се върна с пълна сила. В голямото дерби на 14-ия кръг ЦСКА (Москва) победи с 2:0 лидера Зенит и показа, че дори с изключително млад състав, в който ги няма 80% от дългогоишните титуляри, ще е фактор в шампионата.

Още до почивката "армейците" взеха солиден аванс с голове на Фьодор Чалов и Арнор Сигурдсон, а преднината им можеше да е и много по-убедителна.

Зенит игра изключително слабо и вече усеща дъха на преследвачите си. Вторият Краснодар е само на 2 точки зад питерци, а шампионът Локомотив изостава с 6 точки от първото място.

И двата отбора имаха тежки мачове в евротурнирите през седмицата. ЦСКА загуби с 1:2 у дома от Рома в Шампионската лига, а Зенит измъкна 1:1 при гостуването си на Бордо в Лига Европа дори без част от титулярите.

"Армейците" изоставаха с цели 11 точки от тима на Сергей Семак и само победа можеше да ги върне в битката за титлата. Виктор Гончаренко остави на пейката Кристиан Бистрович, който още не е напълно възстановен от контузията си. Атаката водеше Фьодор Чалов, Арнор Сигурдсон и Никола Влашич действаха по фланговете, а в центъра на терена си партнираха Илзат Ахметов и Яка Бийол.

Семак не изневери на любимото си 4-3-3, с Артьом Дзюба, Роберт Мак и Олег Шатов в предни позиции. Тримата в средата на терена за гостите бяха Александър Ерохин, Далер Кузяев и Клаудио Маркизио, който в последните мачове се превръща във все по-важна фигура за тима.

ЦСКА стартира малко по-агресивно, най-вече благодарение на активната игра на Влашич. Бранислав Иванович не успяваше да спре набезите на хърватина, а след негов пас Емануел Мамана трябваше да се намесва решително пред вратата на Андрей Луньов.

В 15-ата минута Зенит за пореден път загуби топката в опасна зона. Послдва контра трима на двама, при която Сигурдсон подаде на Ахметов, той центрира към Чалов и младият нападател заби деветия си гол през сезона.

Гостите не си взеха поука и действаха все така разсеяно в средата на терена. Влашич имаше нов шанс да се разпише, но стреля покрай вратата. В 26-ата минута Ахметов намери Чалов, който веднага центрира към непокрития Сигурдсон и исландецът не сбърка - 2:0.

В края на полувремето играчите на двата тима се изнервиха и съдията Владимир Москальов вдигна няколко жълти картона. Домакините пък можеха да вкарат трети гол, но отново Мамана спаси Зенит. Георгий Шенников също пропусна да довърши питерци.

Шведският футбол отказа да въведе VAR

Търсенето на треньор не може да разсея Байерн преди мачовете с Реал М, смята Тухел