Чмовш закопа малко по-добър Левски, „сините” останаха без победа в Кипър (+ВИДЕО)

Тимът на Тони Здравков завърши 1:1 срещу шампиона и носител на Купата на Литва Жалгирис

Грешка на Павел Чмовш 10 минути преди края лиши Левски от първа победа в Кипър. „Сините” завършиха 1:1 срещу шампиона и носител на Купата на Литва Жалгирис в предпоследната си контрола на Острова на Афродита, като голът за българския тим бе дело на Даниел Димов през първото полувреме с глава.

Освен това, че остави непокрит противников нападател, който изравни в 80-ата минута, новото попълнение Чмовш направи още една грешка, която му бе простена от главния рефер. Топката срещна ръката му в наказателното поле при центриране на литовците след почивката.

Иначе 100-процентови положения за Левски пропуснаха Димитър Макриев и Цветан Генков във всяко едно от полувремената. Жалгирис пък имаше една греда след грешка на вратаря Горан Блажевич.

В началото литовците имаха териториално преимущество, но след това отстъпиха инициатива на Левски. В състава на съперника на „сините” личеше името на бившия нападател на ЦСКА Серж Нюанджи, който им бе вкарал гол в едно вечно дерби.

Първото опасно положение бе за Левски. В 23-ата минута Миро Иванов изведе отлично Димитър Макриев сам срещу вратаря. Нападателят шутира с все сила отблизо, но токата срещна напречната греда.

Четири минути по-късно, в 27-ата, „сините” откриха резултата. Даниел Димов засече с глава центриране на Кевин Брю от корнер и забоде топката под гредата. Повеждането бе първото за тима на Тони Здравков през тази зима.

Жалгирис можеше да изравни малко преди почивката, след като при едно центриране Горан Блажевич увисна и топката срещна страничния стълб.

През второто полувреме темпото спадна, а в игра за Левски се появиха Боби Цонев и Цветан Генков, докато Станислав Ангелов и Димитър Макриев излязоха на почивката.

Жалгирис имаше основателни претенции за дузпа в 59-ата минута, когато при центриране отляво топката рикошира в ръката на Павел Чмовш в наказателното поле, но реферът подмина ситуацията.

В края литовците натиснаха. Сантиметри разделиха техен футболист от красиво изравнително попадение преди Павел Чмовш да остави Швелюга непокрит в 80-ата минута и последният да прати топката с глава под плонжа на Горан Блажевич.

Точно преди гола на Жалгирис Цветан Генков направи фрапиращ пропуск. Той бе намерен абсолютно сам срещу вратаря с центриране отляво на Борислав Цонев, но ударът му с глава беше изключително лош.

Защитникът Орлин Старокин и нападателят Ларсен Туре не взеха участие в мача. Те пропуснаха сутрешната тренировка на тима в Агия Напа. Двамата имат болки в бедрата. Отделно от останалите се подготвяха Стивън Петков и Стефан Велев. Антон Огнянов пък бе контузен тежко в мача срещу Виктория Пилзен и е аут до края на сезона.

Бразилският халф Рафаел Бастош се очаква да пристигне утре при "сините" в Кипър. Смята се, че двете страни са постигнали споразумение и бившият играч на ЧФР Клуж ще подпише договор.

Последната контрола на Левски в Кипър е в събота срещу руския Урал. Ден по-късно "сините" се завръщат в България.

ЛЕВСКИ - ЖАЛГИРИС 1:1

1:0 Даниел Димов (27')
1:1 Швелюга (80')

Левски: Блажевич, Мулдер, Чмовш, Димов, Орачев, Брю (65’ Р. Цонев), Ангелов (46’ Б. Цонев), Крумов, Гаджев, М. Иванов (75’ Мисяк), Макриев (47’ Генков)
Неизползвани резерви: Ил. Димитров, Божинов, Пл. Димов, Д. Иванов, Белаид, Пл. Илиев, Ал. Любенов

На живо по минути:

90' КРАЙ НА МАЧА!!!

85’ Далечен шут на футболист на Жалгирис профучава над напречната греда на вратата на Блажевич

80' ГОЛ ЗА ЖАЛГИРИС!!! След атака отляво и центриране Швелюга остана непокрит от Чмовш и прати топката с глава под плонжа на вратаря Блажевич. Разочароващи изяви на чешкия централен защитник

78’ Цветан Генков пропусна чист гол. Той бе намерен абсолютно сам срещу вратаря с центриране отляво, но ударът му с глава беше изключително лош. Иначе нападателят бе изпреварил вратаря, но точността го лиши от гол

75’ Четвърта смяна в състава на Левски. Владислав Мисяк влиза на мястото на Миро Иванов

74’ Футболист на Жалгирис стреля много опасно покрай лявата греда, след като се освободи много технично, повдигайки си топката. Сантиметри обаче го лишиха от изравнителен гол

68' Нервите взеха връх в последните минути, като Миро Иванов и Дъстли Мулдер попаднаха в центъра на словесните пререкания с литовските футболисти. Тони Здравков успокоява своите, засега няма и картони

65' Кевин Брю отстъпва мястото си на Радослав Цонев

59' При центриране отляво по нападението на Жалгирис топката рикошира в ръката на Павел Чмовш, но реферът прецени, че няма основания да се отсъди дузпа. Нескопосана проява на новото попълнение на "сините" иначе

57' Генков е в положение на засада, след като се забави с изтеглянето си

53' Центриране към Генков, който обаче остава под топката

52' Силен шут с прав удар на Владо Гаджев от фронтална позиция извън пеналтерията попада право в ръцете на вратаря

50' Нюанджи центрира дълбоко във вратарското поле, там Мулдер чисти в ъглов удар

Борислав Цонев и Цветан Генов са на терена от второто полувреме. Те са заели местата съответно на Станислав Ангелов и Димитър Макриев.

16:00 Начало на второто полувреме

45' Край на първото полувреме

43' Горан Блажевич се поправя веднага, след като парира удар отблизо на Величка при чисто положение за литовците

42' Греда на Жалгирис! При центриране отляво на далечната греда вратарят на Левски Блажевич увисна и топката срещна страничния стълб

38' Хубаво центриране на Мулдер, Макриев стреля с глава, но доста неточно

За първи път през зимата Левски пръв открива резултата

29' Поредно центриране на Кевин Брю от корнер, Макриев опитва удар от воле, но праща далеч от вратата на Жалгирис

27' ГОЛ ЗА ЛЕВСКИ!!! Даниел Димов скочи най-високо при центриране от корнер на Брю и заби топката неспасяемо с глава под гредата

След първоначалното териториално предимство за литовците, Левски пое инициативата в последните минути

23' Първо опасно положение. Миро Иванов изведе чудесно Макриев очи в очи с вратаря в наказателното поле. Нападателят шутира силно с левия крак от вратарското поле, топката сякаш рикошира и срещна гредата

21' Даниел Димов центриране на Брю в близост до лявото ъглово флагче, но праща топката над напречната греда

19' Владо Гаджев центрира от свободен удар от фронтална позиция пред наказателното поле, където се получи разбъркване, но в крайна сметка не последва удар към вратата от страна на Кевин Брю

15' Няколко свободни удари в половината на Левски изпълниха литовците, като всичките им центрирания бяха неуспешни. Защитата на "сините" или чистеше, или играчите на Жалгирис изпадаха в засада

Любопитен факт е участието на бившия футболист на ЦСКА Серж Нюанджи с екипа на Жалгирис

7’ Удар на Кевин Брю лети високо над вратата на литовците

6' Станислав Ангелов комбинира с Мирослав Иванов, който пусна към Орачев. Младокът центрира добре, но бранител изпревари Макриев и изчисти в корнер

15:01 Начало на мача!