Стоян Колев: Без ЦСКА футболът не е същият, няма я еуфорията в "А" група

Стоян Колев: Без ЦСКА футболът не е същият, няма я еуфорията в "А" група

"Мисля, че всеки трябва да превъзмогне егото си в името на националния отбор"

Вратарят на ЦСКА Стоян Колев гостува в предаването "Код спорт" по TV+. Опитният играч говори за "червените" и за разликите между българския и румънския футбол.

- Преди по-малко от година със срещата ЦСКА - Берое приключи състезателната си кариера. Кое те накара отново да облечеш вратарския екип на ЦСКА?

- Поканата на Христо Янев. Знаете, че на ЦСКА не може да се откаже. Де факто не се бях отделил от активната тренировъчна дейност. Още бях в кондиция. Точно тогава бях почнал подготовка със Септември (София). Получих покана да водя и вратарите в школата, и да бъда играещ треньор. Именно затова бях в кондиция. След като Христо Янев ме покани, нямаше място за съмнение. Искам за пореден път да благодаря на хората от Септември, които бяха лоялни и разбраха какво точно искам. 

- Когато попадна в аматьорския футбол, вярваше ли, че отборът може да стигне финал за купата на България?
- Честно да си призная, не съм очаквал финал, но все пак в нашия отбор бяха селектирани доста млади и перспективни футболисти. В този период от година работим правилно. Усещаме, че нещата се получават, защото се вижда, че във "В" група сме с класа над всички отбори. Просто трябваше тази класа да я прехвърлим и в турнира за купата. Радващото е, че се получи. Надявам се и във финала да триумфираме. 

- Чия е заслугата да постигнете този успех и да накарате публиката на "червените" отново да се завърне на стадиона?
- Не съм виждал от доста време такава подкрепа от страна на феновете. Заслугата може би е обща, както от страна на финансовия благодетел, собственик, минава през треньорите, футболистите. Всички сме едно цяло и работим за ЦСКА. 

- Ти си опитен играч. Минал си през много клубове и през националния отбор. На 40 години, какво казваш на тези млади момчета в съблекалнята?
- Разбираме се перфектно всички. Естествено, че разлика има. Аз съм на 40 години, а има футболисти на по 17, но се опитвам във всеки един разговор да им втълпя и да разберат, че футболът е една много проста игра, но за умни хора. Всеки един от тях в този момент трябва да хване късмета и да го повлече нагоре. С всеки трябва да се работи. Без постоянство нищо не става. 

- Не е ли жалко ЦСКА да играе на селски стадиони срещу отбори, които не подхождат нито на името на клуба, нито на качествата на състезателите, които притежават "червените"?
- Действително това не е мястото на ЦСКА. Жалко е.

- Как мотивирате футболистите?
- Повярвайте - много е трудно. Мисля, че за по-опитните футболисти в нашия отбор, а те са доста, които има мачове в "А" група, в началото беше дискомфортно. Отиваш на някой стадион и виждаш атмосфера, която не подхожда на ЦСКА, но все пак ние сме в този клуб и трябва да превъзмогнем тези неща, за да работим за благото на отбора и да го изкачи там, където му е мястото. 

- Вярваш ли, че ЦСКА ще играе в елита? Говори се за Висша лига, как виждаш ситуацията днес?
- Не знам дали вярвам, но се надявам всичко това да стане. Под каква линия вече, има хора които да го мислят. Вижда се, че без ЦСКА футболът не е същият. Няма я еуфорията в самата "А" група, няма го и интереса. За мен е немислимо "А" група без ЦСКА.

- Как ти изглежда една "А" група с девет отбора?
- Доста постно.

- Коментирате ли това между играчите?
- Да, в интерес на истината се коментираше, когато извадиха и Литекс от "А" група. Но просто действителността е такава. Дай Боже от тази година с новото първенство всичко това да се промени. "А" група, Висша лига, Хипер лига...Няма значение как се казва, но трябва да изглежда така, както трябва. 

- Обаче няма средства, клубовете изнемогват. А без пари как да се направи добър футбол?
- Това е другият проблем. Казано е, че всичко се прави с пари, а това, което не може, се прави с много пари. Тук вече е разковничето - по какъв начин ще се издържат толкова отбори в тази Висша лига. Но трябва да се намери решение на този въпрос, за да искаме и националният отбор да върви. Всичко е свързано. Както ЦСКА, така и Литекс, и Левски, и Пирин (Благоевград) и всички отбори са дали толкова много футболисти за националния отбор.

- След толкова години във футбола, репутацията ти е отлична. Имаше само един период в Черноморец (Бургас) - два-три месеца. Защо те освободиха тогава?
- Болезнена тема лично за мен, защото в един момент давах мило и драго за този отбор. Тогава бях на такова ниво, което ме изстреля и в националния отбор. Толкова минути и мачове без гол...

- Веднага да ги кажем - 870 минути.
- Да. Естествено това става и с помощта и на колегите. Но в един момент да се окаже, че съм ненужен в този отбор... Доста странно както за мен, така и за много хора.

- Как ти го съобщиха?
- Изпълнителният директор и то не директно, а малко заобиколно, че заплатата ми била висока. А след като си тръгнах, бяха привлечени футболисти за подобна заплата. Минала тема.

- Остана ли горчивина в теб?
- Лично за отношението, да. Но не бях само аз, а доста футболисти, на които им намекнаха, че трябва да си тръгнат. Такъв човек съм, че когато съм прав, предпочитам да си кажа истината - това, което мисля и което ме боли. А ако на някой не му хареса, си е за негова сметка. 

- От къде идва прякорът ти Тяната?
- Отдавна се замислям. Аз съм от Сливен и по нашия край на името Стоян, на галено му викат Тяна. Може би оттам излезе. Но точно кога, кой за първи път ми го каза, не мога да се сетя.

- Две години игра в румънското първенство с екипа на Оцелул. Какво е нивото на футбола в северната ни съседка?
- Моят период в Румъния беше доста успешен за мен. Доказах лично на себе си, че мога да играя в едно първенство, което е три или четири пъти по-силно от българското. Когато бях там, отборите не изпитваха финансови проблеми, а 90% от тях бяха доста добре. Базите бяха перфектни. Само нашият и още един терен единствени нямаха осветление, което говори, че футболът в Румъния тогава се развиваше. Вкараха се много пари в отборите. Първенството беше доста силно. Привличаха се скъпи и класни чужденци. ЧФР Клуж игра в Шампионска лига, победи Рома в Италия. Унирея (Урзичени) също постигна успехи. За пореден път излиза въпросът за пари. Имаш ли пари, постигаш нещо. 

- Говорихме с Джика Хаджи как в румънския футбол се появяват клубове, които стават шампиони, стигат до Шампионска лига, играят добре там и после изчезват от футболната карта.
- Интересен въпрос, на който може би други по-компетентни хора могат да отговорят. Същото се получи и с Оцелул (Галац). В момента ги няма на картата. Пред фалит са или даже вече са във фалит, не знам. 

- Имал ли си през години кумир сред вратарите?
- Да, естествено. Петер Шмайхел по едно време беше един от най-силните вратари в света. След него - Джиджи Буфон. Виждаме и сега какво представлява Джиджи за Ювентус. Уникален вратар! От младото поколение - Нойер, който е изключително силен и класен вратар. Тук излиза и друг въпрос - подготовката на тези хора. Явно се работи с тях от малки, за да се постигне тази цел. Много работа и постоянство. Не е само до талант. В България също има много таланти.

- Имал ли си желание играта ти да прилича на тази на някой от тези вратари?
- Принципно не искам да подражавам на никого. Всеки си има негов стил и работи за усъвършенстването му. Не всеки притежава силни качества, които има друг. Работиш, за да може силните качества да изпъкват, а слабите - да остават незабелязани. Трудно се постига хората да не могат да разберат къде са слабите ти качества, а само ти да си ги знаеш. 

- Кажи нещо за личния живот. Върна се от Румъния с успехи, предполагам с по-голяма банкова сметка и със съпруга.
- Да, така се развиха нещата при мен. Знаете, че не се знае какво ще ти предложи животът през утрешния ден. Опитвам се да живея нормално, както и преди. Няма изхвърляния, излизане по дискотеки, както правят доста колеги. Не казвам, че не излизам и не посещавам увеселителни заведения, това е напълно нормално, но си има време за всичко. 

- А до Румъния колко често ходиш?
- През почивката задължително. Хората са казали: "Откъдето е жената, оттам е и родата". 

- Кое те прави щастлив?
- Всичко, с което се занимавам. Сутрин - мисълта, че ще отида на стадиона и ще се занимавам с това, което ми доставя удоволствие. В момента в България малко хора работят това, което им прави удоволствие. Просто времената са такива. Аз съм от малкото щастливци и съм благодарен.

- Мислил ли си на темата, че не случи периода за националния отбор?
- Не. В моя период в националния отбор винаги е имало добри вратари - Здравко Здравков, Митко Иванков, Гошо Петков, след това Ники Михайлов, Владо Стоянов. Винаги, когато са ме канили, съм отивал с голямо удоволствие и желание. Да защитавам националната фланелка и герба на България е огромно щастие. Радостното е, че съм бил и на европейско първенство с България. Малко или много успях да видя "голямото", да усетя сладкото от футбола. Не съжалявам, че съм играл малко. Щастлив съм, че съм носил националната фланелка. 

- Как гледаш на хората, които се отказват от българския национален отбор, независимо в какъв спорт?
- За мен е странно. Не знам точно какви са техните мотиви. Може би малко или много са били наранени по някакъв начин. Но все пак националната фланелка е над всичко. Мисля, че всеки трябва да превъзмогне егото си. Нормално е, всеки има самочувствие, че е някой в неговата сфера.

- Най-силните страни и най-голямата слабост на българската вратарска школа?
- Може би тук повече се набляга на играта в рамката. Малко по-назад остава играта в полето - излизания, игра с крака. В съвременния футбол, ако направим подробен анализ на един мач, ще видим, че вратарят е играл повече с крака, отколкото с ръце. Мисля, че с течение на времето и това ще се превъзмогне.
Стартира шестото издание на “Турнир на талантите”

Победи за София, Пловдив и Кърджали

Тъжно! Отиде си Кирил Ивков

Легендата на Левски почина навръх 111-годишнина на "сините"

Ботев Враца с призив към феновете си

Това е мачът, който решава всичко, обявиха от "Христо Ботев"

От кого се крие Наско Сираков?

Собственикът на Левски трудно може да бъде видян сред фенове

Славия остана без двама за Ботев Враца

Старши треньорът на Славия Златомир Загорчич определи групата за последния мач от сезон 2024/25 - гостуване на Ботев Враца.

Шокиращо: Сираков и Боримиров не почетоха 111 години Левски!

Феновете на "сините" останаха неприятно изненадани

Петър Димитров за ръководството на Левски: Срам! Това е неуважение към историята

Петър Димитров от Левски на левскарите се изказа изключително критично по адрес на клубното ръководство на клуба, което пропусна днешния празник по случай 111 години от създаването на Левски

Крумовград се мести в Пазарджик, "Коматево" остана без лиценз от БФС

Базата на Ботев Пловдив в “Коматево” остана без лиценз за официални мачове от efbet Лига

Веласкес иска мини-революция с петима нови

Левски ще трябва бързо да се ориентира на пазара при продажба на Келиан ван дер Каап