Какви видове моторни масла ползват във Формула 1?

Какви видове моторни масла ползват във Формула 1?

Вижте подробности

Във Формула 1 често някой детайл е в основата на победата на един пилот или отбор, или съответно на друг. Безспорно от изключително важно значение е и какви моторни масла ползват болидите. Затова нека се опитаме да разкрием какви видове масла има? 

Синтетично масло

Синтетичното моторно масло се произвежда в лаборатории, използвайки петрол и други химични компоненти. Моторното масло и компонентите, съставляващи формулата, преминават през няколко теста и модификации, докато достигнат резултата за идеалното смазване на двигателя. Благодарение на химическите активни вещества, които първоначално се смесват с петрол, синтетичното моторно масло става по-равномерно и издържа по-дълго сред другите. С по-равномерен химичен състав синтетичното моторно масло е най-подходящият вариант. Въпреки че е по-скъпо моторно масло, този тип смазва двигателя на автомобила по-добре, издържа по-дълго, предотвратява образуването на утайки и е много по-устойчив на окисляване.

Полусинтетично масло

Полусинтетичното масло се основава на минерални базови моторни масла с много ограничена смес от синтетични масла. Това не е най-доброто двигателно масло на пазара, но се стреми да обедини най-добрите свойства, открити както в минералното, така и в синтетичното масло. Полусинтетичното масло се представя по-добре и се счита за по-добро от минералните моторни масла. Като част от своята синтетична формула, този вид моторно масло вече има по-голяма трайност и има междинна цена на пазара.

Минерално масло

Минералното моторно масло е получено единствено от петрол, който днес се счита за най-малко подходящият вариант за смазочно масло, намерен на пазара. Въпреки че е най-достъпното масло на пазара, то се състои от неравномерни молекули и този състав в крайна сметка причинява някои дългосрочни щети на частите на двигателя. Минералното моторно масло естествено не е добро и се нуждае от някои синтетични добавки, за да подобри качеството си. Добавките, които се смесват в минералното масло, са краткотрайни добавки и това прави този вид с по-кратък срок на годност.

Класификация на моторните масла

Смазочните моторни масла могат да бъдат от животински или растителен произход, петролни производни (минерални масла) или лабораторно произведени (синтетични масла), а също така могат да се състоят от смес от два или повече вида (комбинирани масла). Смазочното масло може да се формулира само с базови моторни масла (чисто минерално масло) или агрегати и добавки. Първоначално смазването се извършва с чисто минерално масло до откриването на добавки.

Моторните масла са класифицирани по три стандарта: SAE, API и ASTM.

SAE: Асоциацията на автомобилните инженери дефинира класификацията на смазката според нуждите, обикновено свързана с вискозитета на моторното масло.

API: В класирането API означава степента на сериозност, че маслото може да работи. Това е основно класификацията на технологиите, използвани при разработването на петрол. Тоест през годините петролните индустрии подобряват смесите си и актуализират формулите, използвани на пазара, за да направят композиция с по-високо качество. Сред тези промени някои бяха направени за по-добро почистване на двигателя, други за по-добрата му работа.

Когато се съмнявате коя смазка да използвате в автомобила си, опитайте се да изберете тази с най-високата категория.

Например, ако имате съмнения между категория масло SJ и друга SM, изберете тази между последните букви в азбуката, която в този случай би била категорията масло SM. Последните букви от азбуката обикновено показват по-добро качество на маслото. Класификацията на API е много прост начин да се посочи дали маслото е по-актуален или по-стар състав и ако е така, по-добър или по-лош.

ASTM: Американско дружество за изпитване на материали - Определя методите на тестовете и границите на производителност на моторните масла.

Очаква ли ни раздяла между Кристиан Хорнър и Ред Бул?

Шефът забърка серия от скандали около отбора

Пиастри ще гони постижение на Сена на “Имола”

Австралиецът води в шампионата при пилотите

Шумахер: Норис трябва да се научи как да изпреварва

Ландо Норис трябва да се научи как да атакува и да изпреварва Макс Верстапен, ако иска да стане световен шампион

Шеф във Формула 1 напусна

Оливър Оукс подаде оставка като шеф на отбора на Алпин

Дейвид Култард и Ред Бул готвят грандиозно шоу по улиците на София

Ключовото кръстовище между бул. „Цар Освободител“ и бул. „Васил Левски“ ще се трансформира в писта за високоскоростни демонстрации

Босът на Ред Бул: Депресиращо е колко сме назад

Съветникът на Ред Бул доктор Хелмут Марко определи като „депресиращо“ изоставането на "Биковете" в Гран При на Маями

Верстапен спечели квалификацията във Формула 1 за Гран при на Маями

В топ 3 в квалификацията намериха място Ландо Норис с Макларън и Андреа Кими Антонели с Мерцедес.

Двойна победа за Макларън след куп катастрофи в Маями

Норис най-бърз, Льоклер катастрофира още по пътя към стартовата решетка

Пиастри зададе темпото в Маями, Беарман катастрофира

Лидерът в класирането във Формула 1 Оскар Пиастри с Макларън записа най-добро време в единствената свободна тренировка за Гран При на Маями