Милка Михайлова и Станислав Ламбев спечелиха титлите от Държавното първенство по планинско бягане в Тетевен

Националите Милка Михайлова и Станислав Ламбев спечелиха титлите при жените и мъжете от второто Държавно индивидуално първенство по планинско бягане, което се проведе днес в Тетевен. Състезанието бе и 9-о издание на планинското бягане "Тетевенски върхове" под надслов "Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да остана чужденец на майка България". За Михайлова титлата е втора поред, след триумфа й миналата година в Сапарева баня. Ламбев печели за първи път златото, като изпревари миналогодишния шампион Шабан Мустафа.

Стартовете в отделните дисциплини бяха дадени на централния площад "Сава Младенов" от кмета на Тетевен Николай Павлов и президента на БФЛА Добромир Карамаринов. Главен съдия на състезанието бе председателят на републиканската съдийска комисия по лека атлетика доц. Апостол Славчев.

В състезанията при мъжете, жените, юношите и девойки младши и старша възраст участваха рекордните 180 атлети от 40 клуба. Организатори са Българската федерация по лека атлетика (БФЛА), Община Тетевен и Софийския спортен клуб "Шампион". Държавното индивидуално първенство бе и квалификация за определяне на състава на националния отбор за Втората Балканиада по планинско бягане, която ще се проведе на 31 май отново в Тетевен.

За различните възрастови групи маршрутът бе от 2 до 12 км. Първенството тази година е първото за България във вариант на трасето в който има изкачвания и спускания. Четирикилометровият маршрут е същия по който ще се проведе и предстоящата Балканиада по планинско бягане на 31 май.

Класиралите се на първите три места във всяка възрастова група бяха наградени с медали от президента на БФЛА Добромир Карамаринов. Община Тетевен награди с парични премии класиралите се до 5-то място. Наградният фонд бе осигурен от председателя на организационния комитет и кмет на община Тетевен Николай Павлов, който лично връич чековете на най-добрите.

Отличната организация на второто Държавно индивидуално първенство показа, че кандидатурата на Тетевен за домакинството на Световното първенство по планинско бягане през 2011 г е много силна. ИААФ ще определи през октомври тази година домакина на СП по планинско бягане през 2011 г. Догодина пък Сапарева баня ще е домакин на Европейското първенство по планинско бягане. Курортът ще приема от 23 до 26 април 2009 г и семинара по планинско бягане на Международната федерация по лека атлетика.