Атлетик Билбао пак в групите след 16 години (+ВИДЕО)

Баските обърнаха Наполи до 3:1 в реванша

Атлетик (Билбао) се класира за първи път в групите на Шампионската лига от сезон 1998/99. Баските сложиха край на 16-годишното чакане след обрат до 3:1 над италианския Наполи в реванша на „Сан Мамес” и общ резултат 4:2.

Началото беше по-добро за Наполи. В 8-ата минута Кайехон посреща центриране на Хамшик, но би над гредата.

В 11-ата Билбао беше ощетен, като Адурис получи пас зад отбраната, оставяйки сам срещу вратаря. Съдиите отсъдиха засада, каквато нямаше или поне това показаха повторенията.

В 16-ата минута страхотен удар на Игуаин профуча край гредата.

Атлетик пропусна няколко чисти положения в следващите минути. Първо Гурпеги бе намерен непокрит във вратарското поле при изпълнение на корнер, но ударът му с глава премина покрай вратата.

В 26-ата минута Де Маркос получи пространство отдясно и пробва изстрел от малък ъгъл, който Рафаел парира, а Кулибали изчисти. При последвалия ъглов удар Билбао направи най-фрапантния си пропуск. Муниан прехвърли на задната греда, където Лапорте шутира на празна врата в аут в стил Христо Йовов. 10 минути преди почивката далечен шут на Бенат профуча опасно.

През второто полувреме Наполи трябваше да се представи далеч по-добре, за да не трепери до края. И го направи. В 47-ата минута Марек Хамшик посрещна лошо изчистване на границата на наказателното поле и с точен удар прати топката в долния ъгъл. Грешката бе на Микел Беленсиага. А последните четири гола на Хамшик в евротурнирите са все срещу испански отбори (три срещу Виляреал), като и трите са далеч от дома.

Баските се хвърлиха в атака. В 51-ата минута Рафаел Кабрал спаси отклонена от грешника Микел Беленсиага топка, която отиваше в горния ъгъл, над гредата.

В 61-ата минута Ариц Адурис изравни след щастлив рикошет. Той свали центриране от корнер, имаше достатъчно време преди да стреля и след като го направи, топката се отклони във футболист на Наполи, стана неспасяема за Кабрал.

Пет минути по-късно Горка Ирасиос спаси опит на Гонсало Игуаин по тревата.

В 69-ата минута Атлетик уби интригата с втори гол на Ариц Адурис. Наполи не успя да се справи с дълъг пас, дошъл от защитата на домакините. 33-годишният нападател премина през двама бранители, опитвайки се да прокара топката зад вратаря преди да я прати в опразнената мрежа. Това е неговият 12-ти гол в последните 13 мача за Атлетик.

Точка на спора сложи Ибай Гомес с трети гол за Билбао в 74-ата минута. Резервата се възползва от  бъркотия в защитата на Наполи. Асистенцията бе на Адурис.