Юнашката Петева чета устиска точката след храбро 2:2 с Италия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Нашите впечатлиха с обрат и греда до почивката, но защитна игра през втората част ни коства победата

На фона на цялата простотия и мизерия във футбола ни националният отбор сгря сърцето на родния запалянко с храбро равенство 2:2 срещу Италия. Нашите осъществиха впечатляващ обрат след ужасяващо начало, в което Ники Михайлов увисна, а Данчо Минев си вкара автогол. Ивелин Попов даде тон с бърз изравнителен гол, а после бе в основата на втория гол, автор на който бе Илиян Мицански. Попето удари и греда до почивката. През второто полувреме нашите обаче се прибраха и в края допуснаха изравняване и изпуснаха важни три точки в дебюта на Ивайло Петев.

Равенството скъси разликата с третия Норвегия и мястото, даващо право на бараж, на 4 точки вместо на 2 след преполовяването на квалификационната кампания за Евро 2016 във Франция.

Любопитното е, че при последното домакинство срещу Италия резултатът също бе 2:2. Тогава, през 2012 г. Любо Пенев отлепваше ютията. Сега, след шестия мач между двата отбора отново останахме без загуба от скуадрата в София.

Около 4000 зрители посетиха мача на „Васил Левски” в дъждовното време.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Светослав Дяков беше определен като новия капитан. Изненадващо в нападение започна Илиян Мицански. На вратата бе предпочетен Николай Михайлов пред страж №1 на 2014 г. Владислав Стоянов. Божинов се появи за първи път от 2 години насам, като влезе през втората част при 2:1. Вирус повали Джанлуиджи Буфон, който остана в хотела на Италия.

Началото беше отвратително. На фона на празния стадион, дъжда и критиките към Ивайло Петев за избора му да предпочете Михайлов се стигна до увисване на вратаря при фалцово центриране отляво и трагикомичен автогол на Йордан Минев още в 4-ата минута.

Нашите обаче се хвърлиха юнашки в атака и бързо загатнаха, че няма да се предадат, макар че имаше всички предпоставки за това. Първо пробив на Мицански и добро центриране завърши с пресечено воле на Мишо Александров.

Българските момчета осъществиха пълен обрат 13 минути по-късно.

Първо, гениалност на отписания за националния отбор Ивелин Попов доведе до изравнителен гол. Попето поведе елегантно подаване пред наказателното поле, елиминирайки защитник, и с кинжален удар в ъгъла сгря сърцата на малобройната публика в 11-ата минута.

Шест минути по-късно великолепна контраатака и нова добра изява на Ивелин Попов, при която бе разсечена защитата на Италия, взриви фенове и на стадиона, и пред малкия екран. Попето видя свободния вдясно в пеналтерията Гошо Миланов, който качи на главата на Мицански. Въпреки че беше натиснат, нападателят на Карлсруе постави на колене Сиригу от ПСЖ за втори път. Вкара с глава на средна височина в десния му ъгъл.

В 20-ата минута Чиро Имобиле пропусна златен шанс да изравни. Тогава нападателят на Борусия Дортмунд беше оставен непокрит да обстрелва с глава вратата на колебливия Михайлов, но за щастие не улучи.

А Ивелин Попов завъртя от фаул в 37-ата минута, като напречната греда този път беше верен помощник на Сиригу.

След няколко мелета пред нашата врата дойде почивката.

Италия ни натисна в началото на втората част, но нашите издържаха. За съжаление, контрите на българите намаляха. Божинов ги надъха от пейката.

Топовен удар на Имобиле изпари пръстите на Ники Михайлов, който успя да избие мократа топка. Но Бодуров сгреши, като в опита си да изчисти подари на Бертолачи, чийто удар отблизо отиде в аут.

Божинов замени Мицански в 73-ата минута, докато Антонио Конте изпука трите си смени набързо.

Италия опитваше да усили натиска, но храбрите българи се държаха стабилно в защита.

Но в 84-ата минута капитулираха. Резервата Едер се измъкна от Дяков и с фалцов удар пред погледа на Михайлов вкара дебютния си гол за „Скуадра Адзура” – 2:2.

Габиадини пропусна чист гол в 86-ата минута, като прати на сантиметри от гредата. Вече въпросът бе на спасяване на точката. Петев пусна Венци Василев на мястото на Гошо Миланов.

Бодуров спаси точката с пресечен пас пред голлинията.

Така България остана на 4-ото място с 5 точки. Пред нас е Норвегия с 9, Италия с 11 и Хърватия, който вече е едноличен лидер, с 13 точки.

В следващия кръг през юни България гостува на Малта, Хърватия приема Италия, а Норвегия – Азербайджан.