Италия детронира Испания и чака световния шампион (ВИДЕО+СНИМКИ)

Де Хеа и Буфон с невероятни спасявания в луд 1/8-финал oт Евро 2016

Италия победи заслужено европейския първенец Испания с 2:0 в най-очаквания 1/8-финален сблъсък от Евро 2016.

„Адзурите” показаха по-голямо желание за успеха и не позволиха на съперника да наложи типичния си стил, за да си осигурят среща със световния шампион Германия на ¼-финалите.

Часове преди мача френската полиция откри подозрителен пакет в близост до „Стад дьо Франс“, което се случва за втори път до този стадион по време на Евро 2016, а малко след първия съдийски сигнал над парижкото предградие Сен-Дени заваля.

Дъждът продължи около четвърт час, а през това време испанците рядко пипаха топката. Италия успя да овладее инициативата още в началните минути и се настани в половината на съперника.

Преди почивката „адзурите” като цяло доминираха и изглеждаха далеч по-свежи, тъй като голяма част от титулярите им получиха почивка в последния мач от груповата фаза.

В осмата минута Грациано Пеле отправи първия опасен удар в срещата, след като засече с глава центриране на Алесандро Флоренци, но Давид де Хеа демонстрира класата си и майсторски спаси.

Вратарят стори същото и малко по-късно, след задна ножица на Джакерини, а след намесата му топката срещна гредата, но междувременно турският рефер Джунейт Чакър спря играта заради опасна игра.

Малко след като дъждът спря, Матиа де Шилио центрира и Марко Пароло засече с глава, ала Де Хеа отново бе на своя пост.

Испания успя да осъществи първата, а и единствена си преди почивката добра атака чак в 27-ата минута, когато се стигна до корнер и удар на Андрес Иниеста от границата на пеналта. Той обаче бе право в тялото на Джанлуиджи Буфон и опитният страж с лекота улови.

Веднага след това испанският капитан Серхио Рамос бе близо до това да си вкара автогол, след като се опита да изчисти центриране отляво, но удари топката с предпазната си кора и за малко не шокира Де Хеа.

Три минути по-късно именно Рамос фаулира Пеле точно пред дъгата на пеналта.

Едер изпълни силно свободния удар и Де Хеа спаси, но топката остана във вратарското поле, в което вече бяха двама италианци. Емануеле Джакерини не успя, понеже бе блокиран от вратаря, но притичалият Джорджио Киелини откри резултата в 33-ата минута.

Така защитникът на Ювентус вкара дебютен гол на Испания във фазата на директните елиминации на голям форум от 10 години насам. За последно Франция се разписа срещу еврошампионите през 2006-та.

В 45-ата минута Емануеле Джакерини проби чудесно и от ъгъла на наказателното поле стреля силно към далечната сглобка на вратата, ала Де Хеа за пореден път блесна с фантастично спасяване.

Така, благодарение най-вече на своя вратар, европейските шампиони се оттеглиха на почивка само с един гол пасив.

По време на паузата селекционерът им Висенте дел Боске се опита да промени развоя на срещата като замени Нолито с опитния Ариц Адуриз.

Испания започна малко по-добре второто полувреме и в 49-ата минута Алваро Мората засече с глава центриране от корнер, но в обсега на Буфон и стражът спаси.

Антонио Конте реагира и пусна Тиаго Мота вместо Даниеле де Роси.

Отговорът на италианците не закъсня и в 55-ата минута Едер бе изведен отлично от Грациано Пеле сам срещу Де Хеа, който обаче отново бе непреодолим.

Той обаче бе на път да сбърка в 62-ата минута, когато пропусна топката след безобидно центриране, ала италианците не се възползваха и Серхио Рамос изчисти.

В 70-ата минута Испания направи красива атака, завършена с диагонален изстрел покрай вратата на Адуриз.

Веднага след това Дел Боске замени Алваро Мората с Лукас Васкес, чийто единствен мач за иберийците до момента бе загубата от Грузия с 0:1 в контрола.

В 74-ата минута Фабрегас изведе Васкес и той нацели гредата, но бе в засада при паса и играта бе спряна.

Секунди по-късно топката стигна до Конте, който ще поеме английския Челси след Евро 2016, а италианският треньор я изрита силно встрани и бе предупреден от рефера.

В 76-ата минута Васкес подаде към Иниеста, ала Буфон спаси с вещина удара от воле на испанеца.

Веднага след това вратарят на Юве отрази и хубав изстрел на Жерар Пике.

Впоследствие падналият неприятно при една ситуация Адуриз бе заменен от Педро, а не след дълго Де Хеа отрази силен удар на появилия се секунди по-рано Лоренсо Инсиние.

Последният ход на Конте бе да замени Флоренци с по-дефанзивно ориентирания Матео Дармиан. Малко преди края Буфон показа страхотен рефлекс след удар отблизо на Жерар Пике.

Това се оказа ключово, защото в добавеното време Дармиан центрира и оставения непокрит в пеналта Пеле отблизо вкара за втори път топката във вратата на Де Хеа, оформяйки крайното 2:0.

Така испанците поемат към вкъщи, а Италия взе сладък реванш за тежката загуба с 0:4 на Евро 2012 и се класира за четвъртфиналите.

Мачът с Германия е тази събота, втори юли, в Бордо.

Ново 20! Шави си тръгва

Треньорът на Барса преговаря с Деко 75 минути

Шави: Позорно е, че няма технология на голлинията

„Не заслужавахме да загубим, играхме по-добре от Реал“, смята треньорът на Барса

Бетис надви Валенсия и влезе в зона "Европа"(ВИДЕО)

Севилци стигнаха до успех с 2:1 като гости

Селта надви Лас Палмас след рецитал на Аспас (ВИДЕО)