Ранен гол на Игуаин реши дербито между Ювентус и Рома (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Старата госпожа" се утвърди на първото място и изравни рекорд по домакински победи в Серия А

С ранен гол на Гонсало Игуаин Ювентус се наложи с 1:0 над Рома в голямото дерби на 17-ия кръг в Серия А.

Солова акция на Ел Пипита позволи на „Старата госпожа” да излезе напред в резултата още в 14-ата минута. Рома принуди Юве да се прибере късно през второто полувреме, но натискът им се ограничи до мелета и недостигнати топки в наказателното поле. А Шчесни на два пъти спасяваше удари на Стураро на другата врата.

По този начин Ювентус се утвърди на първото място в класирането с 42 точки, със 7 повече от Рома и с 9 над Милан, който извъртя 0:0 с Аталанта.

Исторически погледнато, Рома загуби последните си 6 гостувания от Серия А в Торино. Ювентус пък отпразнува 25-ата си поредна домакинска победа в калчото, достигайки вечния рекорд на Серия А, поставен също от „Старата госпожа” от август 2013 до декември 2014 г.

Само 4 точки разделяха двата отбора преди прекия сблъсък между първия и втория в Серия А.

Домакините не можеха да разчитат на Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Дани Алвеш. Мохамед Салах и Бруно Перес не бяха готови да започнат за Рома, докато Франческо Тоти, Леонардо Паредес и Алесандро Флоренци бяха контузени, така че Жерсон започна изненадващо като титуляр.

От втория си опит Гонсало Игуаин откри резултата. Това стана в 14-ата минута. Нападателят се възползва от грешка на Даниеле де Роси в средата на полето, напредна, финтира също Манолас и с кинжален шут с левия крак опъна мрежата зад Войчех Шчесни.

Първите три удара в мача бяха отправени от аржентинеца: всеки беше във вратата, включително попадението.

Раджа Наинголан прати встрани при една от редките възможности за Рома, а Манолас пропусна златна възможност, когато при корнер настъпи разбъркване и защитникът стреля право в Стефан Лихщайнер.

Ювентус можеше да удвои в 70-ата минута, когато Буфон прати силно в половината на Рома, там „бианконерите” разиграха умело и Стефано Стураро шутира от фронтална позиция в близкия долен ъгъл, но Шчесни успя да спаси.

Рома усили натиска с наближаването на края, а Юве оцеля в 75-ата минута. Страхотно меле се получи при корнер във вратарското поле, но в крайна сметка Марио Манджукич изчисти. А няколко минути по-късно Буфон спаси слаб удар на Диего Пероти.

Късметът не беше с Рома и в 79-ата минута. Сантиметри попречиха на Манолас да засече с летящ плонж продължено центриране на задната греда.

Стураро имаше втора възможност да удвои, но отново Шчесни застана на пътя на топката с изтичането на 90-те минути. Манолас пък излезе контузен, а Буфон спаси с пръсти удар с глава на Ел Шаарави под гредата.

Така, Юве постигна заслужена победа, втора поредна в Серия А и трета поредна във всички турнири. А Рома понася четвърта загуба в Серия А този сезон.

На 23 декември торинци срещат Милан за Суперкупата на Италия в Доха.