Ковалчук счупи рекорд на Буре

Ковалчук отбеляза 12-а шайба през кариерата си на олимпийски игри

Иля Ковалчук подобри рекорд на легендата Павел Буре при победата на ОС Русия с 4:0 срещу САЩ в мач група "Б" на олимпийския турнир по хокей на лед за мъже. С този успех руснаците спечелиха директна квота за четвъртфиналите, докато Словения, САЩ и Словакия ще играят допълнителни плейофи за достигане на тази фаза. Ковалчук се разписа в 40-та минута на срещата със САЩ, с което отбеляза 12-а шайба през кариерата си на олимпийски игри и счупи рекорда на легендата Буре.

Той игра на зимните игри в Нагано 1998, където беше капитан на Русия и вкара девет гола, както и в Солт Лейк Сити 2002, където отбеляза още два. Ковалчук вкара рекордния гол само секунда преди края на втората третина, а 28 след началото на третата се разписа за крайното 4:0. Николай Прохоркин пък даде аванс на руснаците след 7:21 минути игра в първата третина и се разписа за 2:0 в самото начало на втората.