12 май 2019 18:50 Емил Арсов

СЛЕД ИЗВЪНЗЕМНА НАДПРЕВАРА: Манчестър Сити е шампион на Англия! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Twitter

Манчестър Сити го направи!

Английският шампион спечели колосалната битка с Ливърпул и защити своята корона, след като стигна до обрат при визитата си на Брайтън в последния кръг на Висшата лига – 4:1.

Така Хосеп Гуардиола направи нещо, което за последно стори легендарният сър Алекс Фъргюсън преди десетилетие, извеждайки своя отбор до две последователни титли в Премиършип.

С испанския си наставник „гражданите“ пренаписаха историята на Висшата лига и счупиха куп рекорди през миналия сезон, за да триумфират с рекордните 100 точки, а сега трябваше да достигнат до кота  98, за да изпреварят само с една „червените“ на Юрген Клоп.

Двата отбора си разменяха върха на класирането нечуваните до момента 32 пъти, но след последния на трона остана „небесносин“ шампион и радостта бе за феновете от Манчестър.

Те изтръпнаха, макар и за кратко, в 27-ата минута, когато домакините от Брайтън изненадващо откриха резултата в мача.

Глен Мъри вкара едва четвъртото попадение за "чайките" на стадион „Амекс“ през календарната година и даде надежда на Ливърпул, че чудото може да се случи, засичайки с глава след корнер.

Веднага след подновяването на играта от центъра обаче Манчестър Сити изравни чрез клубната си легенда Серхио Агуеро.

Голмайсторът на тима за всички времена прати топката в мрежата между краката на вратаря след страхотен пас на Давид Силва с пета само 83 секунди, след като Брайтън откри.

Само десет минути по-късно „гражданите“ направиха обрата пълен.

В 38-ата минута, след изпълнен от Рияд Марез корнер, испанският защитник Емерик Лапорт вкара третото си и най-важно попадение за Сити след трансфера си от Атлетик Билбао за 65 млн. евро в началото на миналата година, за да даде шампионски аванс на гостите - 1:2.

С него те се оттеглиха на почивка, а след нея го затвърдиха с още две бързи попадения.

Първо Марез направи резултата 3:1 в 63-ата минута след нова асистенция на Давид Силва, а в в 72-ата Илкай Гюндоган окончателно реши всичко, разписвайки се за 4:1.

Така Манчестър Сити вдигна четвъртата си титла във Висшата лига в рамките на шест години и общо шеста в клубната си история, след като за последните два сезона спечели немислимите 198 точки.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Брайтън: Райън, Дъфи, Дънк, Бернардо, Салтор (83 - Монтоя), Кнокърт, Каял, Бисума, Джаханбакш (67 - Локадия), Грос, Мъри (68 - Андоне);

Манчестър Сити: Едерсон, Лапорт, Компани (86 - Отаменди), Зинченко, Уолкър (88 - Данило), Силва (78 - Де Бройне), Гюндоган, Бернардо, Марез, Стърлинг, Агуеро.

Брайтън – Манчестър Сити 1:4

1:0 Глен Мъри 27
1:1 Серхио Агуеро 28
1:2 Емерик Лапорт 38
1:3 Рияд Марез 64
1:4 Илкай Гюндоган 72