Баскетболните национали се сринаха с гръм и трясък срещу Босна и Херцеговина

Дий Бост вкара най-много от нашите, поражението е второ за България в групата

Мъжкият ни национален отбор по баскетбол допусна се провали с гръм и трясък в третия си мач от група "H" на квалификациите за ЕвроБаскет 2022. "Лъвовете" загубиха с 49:88 (11:22, 10:23, 18:22, 10:21) от домакина Босна и Херцеговина в Сараево. Поражението е второ за България в групата. Нашите са трети в класирането с актив от 1-2, колкото има и Латвия. Босна пък записва втората си победа и вече е с еднакъв баланс с Гърция - 2-1.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на Симеон Варчев, който си отиде от този свят на 77-годишна възраст след продължително боледуване.

По-добрата игра в дефанзивен план на домакините им даде шанс да си изградят двуцифрена преднина в дебютните минути, а индивидуалните изяви на Кенан Каменяш, Един Атич и Джон Роберсън също наклониха везните. Солови акции на Дий Бост раздвижиха редиците на гостите до известна степен, но техните съперници затвърдиха добрите впечатления и в края на встъпителната част се радваха на разлика от 11 точки.

Тъмните облаци продължиха да надвисват с пълна сила в следващата десетка, когато Адин Връбац и Александър Лазич направиха аванса на босненците още по-внушителен. Българите бяха неузнаваеми на паркета и „драконите“ се възползваха максимално, за да се изстрелят с 45:21 на голямата почивка.

След подновяването на играта агресивната защита на Босна не спря да трови нервите на съперниковата отбрана, а Айдин Пенава изгря на сцената и осигури допълнително спокойствие на своя тим. До края на третия проблясъците на Александър Янев, Чавдар Костов и Бос не пожънаха успех и активът на бившата югославка република скочи до 28 точки. В заключителната четвърт не последва особена промяна и това бе всичко.

Дий Бост поведе листата на реализаторите за „трикольорите“ с 13 точки.

Кенан Каменяш стана най-резултатен за победителите с 12 точки, Джон Роберсън добави 11 и 6 асистенции. По 10 нанизаха Милан Милошевич и Емир Сюлейманович, който остави срещу името си и 11 овладени под двата ринга топки.