Берое поведе с 2 победи срещу Монтана

Във финала на женското баскетболно първенство на България

Шампионът и носител на Купата на България Берое поведе с 2:0 победи срещу Монтана 2003 във финалната серия за титлата в държавното първенство по баскетбол за жени.

Воденият от старши треньора Таня Гатева състав надделя за втори път над Монтана 2003 със 73:59 (12:12, 25:9, 22:17, 14:21) като домакин в Стара Загора.

В първата среща Берое записа успех със 74:42. Двубоят е повторение на финала от предишните четири издания на първенството без 2020 година, когато шампион не бе излъчен.

Баскетболистките на Берое могат да спечелят трета поредна титла на страната още в неделя (30 април), когато гостуват в Монтана за третия сблъсък.

В серията се играе до три победи от пет възможни мача. Ако се стигне до четвърти и пети, те ще се проведат съответно на 1 май в Монтана и на 4 май в Стара Загора.

След равностойна първа четвърт, приключила при равенство 12:12, гостите от Монтана 2003 се държаха до началото на втората част, когато поведоха с тройка на Валерия Алексиева за 15:12.

Последва серия от 18:0 в полза на домакините, които се откъснаха с 30:15 малко повече от 4 минути преди края на първото полувреме. На почивката Берое водеше с 37:21, а в третата четвърт разликата премина 20 точки.

Старозагорки дръпнаха с 59:38 преди последните 10 минути, в които те поддържаха солидна преднина, достигнала в един момент 25 точки след кош на Виолина Кочева за 65:40.

Жаклин Златанова и Цветомира Наумова отново бяха най-полезни за успеха на Берое. Двете отбелязаха по 15 точки, като Наумова добави 5 борби и 4 асистенции, а Златанова – 7 борби и 1 асистенция. По 10 точки реализираха Виолина Кочева, Радостина Христова и Сиара Ростън. Теодора Динева пропусна срещата.

За Монтана 2003 с „дабъл-дабъл“ о 17 точки и 15 борби се отчете Шерин Сътерланд, а Валерия Алексиева завърши с 15 точки и 5 асистенции. Във финалите съставът от Монтана играе без Анджелика Митрашинович.

В петък продължава и серията за бронзовите медали в първенството на България по баскетбол за жени, където Рилски спортист води с 1:0 победи на Шампион 2006. Вторият мач е утре от 16:30 часа в зала „Триадица“ в София.