Левски вдигна Суперкупата на България след успех над Балкан с 1 точка (ВИДЕО)

Срещата беше изпълнена с обрати, но "сините" се добраха до успеха

Носителят на Купата на България - Левски, победи шампиона Балкан с 57:56 (12:8, 14:17, 9:20, 22:11) в сблъсък за Суперкупата на страната по баскетбол за мъже, игран в „Арена Ботевград". Трофеят е трети в колекцията на „сините“ след успехите им от 2018-а и 2019 година, когато триумфираха като Левски Лукойл. Балкан отново не успя да стигне до първа Суперкупа в историята си.

Победителят бе определен в интересен двубой с няколко обрата, като гостите наваксаха изоставане от 6 точки в заключителните минута и 40 секунди.

Отборът на Левски започна по-убедително и поведе с 8:0, а след шест минути игра резултатът бе 12:2. Домакините от Балкан допуснаха доста грешки в началото, но успяха да се доближат до 8:12 в края на първата четвърт. „Сините“ задържаха аванса си и в следващите минути и в средата на втората част водеха с 24:15. Ботевградчани отбелязаха 8 безответни точки и намалиха изоставането си до 23:24 при оставащи по-малко от две минути от първото полувреме. Центърът Джон Флорвиъс се разписа за гостите, а Николай Грозев бе точен от наказателната линия и на почивката Левски имаше аванс от 1 точка – 26:25. Флорвиъс отбеляза 12 от 26-те точки за „сините" до момента, а 9 точки за шампионите за началните 20 минути натрупа Димитър Димитров.

И двата тима имаха проблеми при стрелбата, а домакините успяха да вземат превъзходство в борбата под коша с 24 срещу 14 борби за Левски до момента.

Второто полувреме стартира със серия от 6:0 за домакините, които обърнаха до 31:26, благодарение на точните стрелби на Илиян Пищиков, Мартин Сотиров и Димитър Димитров. Балкан задържа инициативата и дръпна с 45:35 в края на третия период. В последната четвърт разликата стигна 11 точки в полза на състава от Ботевград при 52:41 при оставащи пет минути в мача, но Лъчезар Димитров вкара 5 поредни точки за гостите и скъси дистанцията до 6 точки, а с нова тройка Златин Георгиев намали изоставането на „сините“ до 49:52.

Балкан реагира също с точна стрелба от далечна дистанция на Димитър Димитров, но последваха успешни атаки на Левски, завършени от Алекс Симеонов и наказателни удари на Джов Флорвиъс, докато домакините сгрешиха и при оставащи 14 секунди се стигна до равенство 55:55. Гардът на Балкан Майки Диксън бе фаулиран и реализира само един от двата наказателни изстрела. В ответната атака за Левски Флорвиъс отбеляза за преднина от 57:56 само 7 секунди преди края, а за ботевградчани Карл Липс не успя да вкара нов кош и „сините" ликуваха.

Те отстъпиха в борбата под коша (31-41), но направиха по-малко грешки (13-19) в двубоя.

Джон Флорвиъс бе най-резултатен за победата на Левски, завършвайки с „дабъл-дабъл" от 19 точки и 12 борби. Алън Арнет се отчете с 12 точки, 4 борби и 2 асистенции, а Алекс Симеонов добави 8 точки и 3 борби.

За Балкан Димитър Димитров реализира 18 точки и 7 борби, а Николай Грозев се отчете с 11 точки и 6 борби.