Най-запомнящите се моменти в спорта през първата декада от 21-и век

Най-запомнящите се моменти в спорта през първата декада от 21-и век

Най-запомнящи се моменти в спорта през първата декада от 21-и век

Най-запомнящите се моменти в спорта през първата декада от 21-и век:

2000 година
24 май - Бившият капитан на националния отбор по футбол Салим Малик е наказан доживот за уреждане на мачове. Някои от съотборниците му, включително капитанът на световното първенство през 1999 година Васим Акрам са наказани.
15 септември-01 октомври - Кати Фрийман запали олимпийския огън в Сидни в знак на помирение между коренните жители на Австралия (аборигените) и заселниците от Европа.

2001 година
8 април - Тайгър Уудс се превърна в първия човек, спечелил всичките четири значими голф турнира.


2002 година
08 февруари - 24 февруари - хърватският скиор Яница Костелич печели три златни и един сребърен медал на Олимпиадата в Солт Лейк Сити, което е рекорд в спорта. По същото време норвежецът Оле Ейнар Бьорндален взима златото в четирите биатлон дисциплини, което също е постижение. Другото нещо, което до този момент не е правено е засилените мерки за сигурност на Олимпиадата, заради атаките в Ню Йорк и Вашингтон година по-рано.

08 юни - Ленъкс Люис унищожени Майк Тайсън в осем рунда, за да потвърди съмненията, че това е най-добрият боксьор на века.

30 юни - Роналдо, който повече от две години се бори с контузия, отбеляза два гола, които помогнаха на Бразилия да победи Германия на финала на световното първенство в Япония. Тогава Бразилия спечели петата си световна титла, а осмият гол на Роналдо му помогна да се нареди като голмайстор до сънародника си Пеле.


2003 година
25 август - Пийт Сампрас се пенсионира от тениса на 32-годишна възраст с постижение от 14 титли от голям шлем.


2004 година
13-29 август - Защитаващият титлата на 200 метра си гръцки спринтьор Костас Кентерис и Катерина Тану не участват в Олимпиадата в Атина, след като дават положителни допинг проби. Мароканецът Хикам Ел Гуержу печели титлата на 1,500 метра, след което прави дабъл на 1,500-5,000 метра, което не се е случвало от 80 години.


2005 година
22 юли - Елена Исинбаева задава нови висоти в женския овчарски скок, след като прескача петметровата бариера в Лондон.

24 юли - Ланс Армстронг едва се спасява от катастрофа преди да стъпи на Шанз-Елизе и да спечели седмата си титла от Тур дьо Франс.


2006 година
09 юли - Капитанът на френския национален отбор по футбол Зинедин Зидан е изгонен от терена след сблъсък с Марко Матераци на финала на Световното първенство в Берлин.

10 септември - След като спечели 90-ата си победа в кариерата си, Михаел Шумахер обяви пенсионирането си от Формула 1 на 37-годишна възраст.


2007 година
20 септември - Американският шампион от Тур дьо Франс през 2006 година Флойд Ландис е наказан за две години, след като американският арбитражен съд го намира за виновен по обвинения за допинг.

05 октомври - Марион Джоунс призна пред щатския федерален съд, че е използвала стероиди преди Олимпиадата в Сидни през 2000 година. Всички нейни постижения до септември 2000 година бяха анулирани, като й бяха отнети и медалите от Олимпиадата.


2008 година

06 юли - Рафаел Надал победи Роджър Федерер в епически петсетов дъждовен финал на Уимбълдън, с което се превърна в първия мъж след Бьорн Борг, който е печелил Ролан Гарос и Уимбълдън в една и съща година.

08-24 август - Може би, най-атрактивната церемония по откриването на Олимпидата се състоя във футуристичния стадион "Бърд Нест" в Пекин. На този форум Юсейн Болт счупи световните рекорди на 100 и 200 метра спринт, като показа извънземно представяне, а плувецът Майкъл Фелпс спечели осем златни медала.

02 ноември - Британецът Люис Хамилтън успя да финишира пети в Гран при на Бразилия и се првърна в най-младия пилот, печелил Формула 1.


2009 година
03 март - Петима полицаи и шофьор на автобус загиват след като стрелец атакува автобуса на отбора по крикет на Шри Ланка в Лахор. Шест души от отбора и британския им помощник-треньор са ранени.

05 юли - Федерер успява да победи Анди Родик в драматичен финал на Уимбълдън, с което си осигури рекордна 15-та титла от "Голям шлем".

21 септември - ФИА наказа за две години отбора на Рено, след като се доказа уреденото състезание в Сингапур през 2008 година.

Балкан изравни серията за бронза в НБЛ

Спартак Плевен загуби у дома с 2 точки разлика

Везенков и Олимпиакос с бронз от Евролигата (ВИДЕО)

За българина това е първи бронз от турнира

Минесота намали изоставането си от Оклахома

Минесота спечели убедително със 143:101 и намали изоставането си на 1:2 срещу Оклахома Сити във финалния плейоф на Западната конференция на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.

Рилски Спортист взе аванс във финала с Черно море

Шампионите отнесоха претендентите за титлата

Пейсърс отново матира Никс, вече води с 2:0 в серията

Индиана Пейсърс победи като гост Ню Йорк Никс със 114:109 и поведе с 2:0 победи във финалната серия на Източната конференция от плейофите в НБА

Жалко! Везенков се размина с финал в Евролитага (ВИДЕО)

Олимпиакос падна от Монако, ще играе с Панатинайкос за трето място

Евролигата ще има нов шампион, Панатинайкос е детрониран (ВИДЕО)

Везенков или Монако срещу Фенербахче на финала

Треньорът на Рилски спортист:: Готови сме за финала на НБЛ

Киров смята, че състезателите му са готови за предстоящите мачове от финалния плейоф в Националната баскетболна лига (НБЛ) и имат качествата, и необходимия характер.

Оклахома Сити спечели и втория мач във финала в Западната конференция

Така тимът взе надежден аванс преди следващите два мача в Минесота