ОБЗОР: Рилски спортист би ЦСКА, Миньор падна от Балкан в Перник

Победи за Черноморец и Академик в НБЛ – резултати и класиране

Отборът на ЦСКА отстъпи пред Рилски спортист с 85:86 (31:21, 14:20, 20:20, 20:25) като домакин в София в мач от 17-ия кръг на Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Рилски спортист продължи победната си серия в първенството с шести пореден и общо 12-и успех, докато за „червените“ загубата е втора поредна и общо пета от началото на сезона.

Двата състава изиграха интересен сблъсък, в който домакините водеха почти през цялото време. На почивката ЦСКА имаше аванс от 45:41, а в края на третата част резултатът бе 65:61. „Червените“ дръпнаха с 16 точки при оставащи 6:26 минути в двубоя, но Рилски спортист направи страхотен финален щурм, постепенно намали изоставането си, разчитайки на отборната игра и по-точната си стрелба и стигна до обрат в самия край.

Мирослав Васов реализира 16 точки за гостите от Самоков, а 15 точки добави Алън Арнет. За ЦСКА с „дабъл-дабъл“ от 27 точки и 10 борби завърши Кейбъл Уесън.

В дебютния си мач за сезона в своята обновена зала „Борис Гюдеров“ в Перник тимът на Миньор 2015 загуби от шампиона Балкан с 67:85 (19:22, 15:23, 10:24, 23:16). Миньор 2015 допусна второ поредно и общо 11-о поражение, а Балкан прекъсна серията си от три загуби.

Гостите овладяха инициативата в средата на втората четвърт, водеха с 45:34 на почивката и след 30 минути игра дръпнаха с 69:44.

Георги Герганов и Майки Диксън вкараха по 20 точки за тима от Ботевград, а за домакините Александър Милов се отличи с 21 точки и 3 борби.

Лидерът във временното класиране Черноморец се наложи над Черно море Тича 83:76 (22:14, 13:22, 24:25, 24:15) като домакин в Бургас. Успехът бе 15-и от началото на сезона за Черноморец, а Черно море Тича инкасира десета загуба.

Гостите от Варна се държаха равностойно малко повече от 30 минути, като водеха с 36:35 на почивката и с 61:59 в края на третия период. В последните минути обаче Черноморец бе категоричен и реализира 24 срещу 15 точки за Черно море Тича.

Новото попълнение на Черноморец Алекс Уандие бе най-резултатен с 27 точки и 7 борби, а Андрей Иванов направи „дабъл-дабъл“ от 26 точки и 12 борби. За варненци Къртис Джоунс завърши с 19 точки, 6 борби и 6 асистенции.

Отборът на Шумен победи Левски със 76:61 (20:6, 14:29, 25:15, 17:11) като домакин в друга среща от 17-ия кръг. Шумен постигна шести успех през сезона, а „сините“ допуснаха 12-а загуба.

Домакините имаха превъзходство в срещата, извън края на първото и началото на второто полувреме. Левски водеше с 35:34 на почивката, но след по-силна трета част Шумен обърна до 59:50 преди последния период.

Брайън Камерън се отличи с 29 точки и 4 борби за тима на Шумен, а за гостите Зейн Ноулс завърши с „дабъл-дабъл“ от 21 точки и 11 борби.

В друг мач от кръга Академик (Пловдив) постигна пета победа от началото на редовния сезон. Играчите на Йордан Янков надвиха тима на Берое с 86:80 (21:15, 26:21, 20:33, 19:11) като домакин в среща от 17-ия кръг на шампионата. По този начин пловдивските „студенти“ вече са с актив от 5 успеха и 12 поражения, докато Берое остава със 7 победи и 10 загуби на сметката си.

Домакините започнаха по-силно двубоя в зала „Сила“ и още в първата четвърт отвориха двуцифрена преднина при 21:11. Берое постепенно намери ритъма си в атака и намали до 21:15 в края на първата част.

Във вторите 10 минути пловдивските „студенти“ отново бяха по-ефективни в нападение и стигнаха до аванс от 39:27 в средата на втората четвърт, а краят на първото полувреме дойде при преднина от 47:36 в полза на домакините.

След паузата отборът на Берое взе инициативата и след серия от 12 безответни точки в самото начало на третата част „зелените“ стопиха пасива си и дори излязоха напред в резултата при 48:47. Последваха минути на поделено надмощие, в които двата тима стояха близо в резултата и така преди последната четвърт гостите от Стара Загора имаха само 2 точки преднина – 69:67.

Последните 10 минути се развиха равностойно, с чести смени на водачеството в резултата и много грешки и от двата състава. Така 1:35 преди финалната сирена Академик имаше едва точка аванс – 81:80. След това обаче Берое така и не съумя да организира резултатна атака и заради грешките си в нападение „заралии“ бяха принудени да фаулират играчите на Академик, които се възползваха от шансовете си от наказателната линия, за да може пловдивският тим да се поздрави с крайния успех – 86:80.

Най-резултатен за победителите стана новото попълнение Филип Хенри с 26 точки, а 25 добави Джъстин Маккол.

За Берое Карлос Пепин завърши с „дабъл-дабъл“ от 28 точки и 10 борби.

В следващия кръг в Националната баскетболна лига на 20 януари предстоят мачовете: Ямбол – Левски, Черно море Тича – Шумен, Балкан – Черноморец, Берое – Миньор 2015 и Рилски спортист – Академик Пловдив. На 21 януари ще играят Спартак Плевен и ЦСКА.

РЕЗУЛТАТИ ОТ XVII КРЪГ НА НБЛ:

ЦСКА – Рилски спортист       – 85:86 (31:21, 14:20, 20:20, 20:25)
Черноморец – Черно море Тича – 83:76 (22:14, 13:22, 24:25, 24:15)
Миньор 2015 – Балкан         – 67:85 (19:22, 15:23, 10:24, 23:16)
Шумен – Левски               - 76:61 (20:6, 14:29, 25:15, 17:11)
Академик Пловдив – Берое     – 86:80 (21:15, 26:21, 20:33, 19:11)

8. Шумен             17     6     11     1393:1427    23
 9. Миньор 2015     17     6     11     1269:1435    23

Лос Анджелис отпадна още в първите плейофи на НБА

Балкан и Спартак Плевен влязоха в топ 4 в НБЛ (ВИДЕО)

Край на сезона за ЦСКА и Черно море

Панатинайкос би Макаби Тел Авив и върна серията в Атина за пети мач

Бостън спечели серията с Маями след 118:84

Далас поведе с 3:2 срещу Клипърс в другия мач от вечерта

Глушков: Винаги съм бил твърд срещу всичко, което убива спорта

Има кой да гледа, кой да разследва и кой да наказва уговорените мачове в българския баскетбол, каза служебният спортен министър