ОБЗОР: Шампионът Берое би Рилецо с 2 точки разлика

Академик (Пловдив) със загуба, вижте всички резултати и класирането в НБЛ

Шампионът Берое (Стара Загора) се наложи над Рилски спортист с 60:58 (13:18, 25:11, 11:11, 11:18) като гост в Самоков в среща от 13-ия кръг в първенството на България по баскетбол за жени.

Победата бе 12-а от 13 мача за Берое, който остава лидер във временното класиране, докато Рилски спортист допусна трето поражение и запазва втората позиция.

Домакините изиграха по-добра първа четвърт, повеждайки с 18:13 след началните 10 минути. Старозагорки осъществиха обрат в средата на втората четвърт и до почивката натрупаха аванс от 9 точки – 38:29.

Последва равностойна трета част, в която гостите задържаха водачеството и преди последните 10 минути преднината им бе 49:40.

Рилски спортист постепенно скъси дистанцията в заключителните моменти и след три точни наказателни удара на Вероника Джикова се доближи до 56:57 при оставащи 1:36 минути в мача.

Деана Стояновска вкара веднъж от наказателната линия за аванс от 58:56 за гостите, а Деница Манолова изравни за домакините 10 секунди преди края на редовните 40 минути.

Цветомира Наумова реализира победния кош за Берое при оставащи 4 секунди, фиксирайки крайното 60:58.

Най-резултатна за състава от Стара Загора бе Николет Гилдей със 17 точки и 4 борби, Яна Карамфилова се отличи с „дабъл-дабъл“ от 12 точки и 17 борби, а Наумова завърши с 6 точки, 8 борби и 3 асистенции.

За Рилски спортист Деница Манолова оформи „дабъл-дабъл“ от 18 точки и 16 борби, а Вероника Джикова добави 12 точки и 4 борби.

В следващия кръг от първенството на 13 януари Берое ще приеме Академик (Пловдив) в Стара Загора, а Рилски спортист ще гостува на Локомотив София.

Междувременно Шампион 2006 записа четвърта победа , след като надигра именно Академик (Пловдив) с 87:80 (18:21, 24:24, 30:14, 15:21) като гост в друга среща от 13-ия кръг на шампионата.

По този начин кръг преди края на първата фаза от първенството съставът на Шампион дели петата позиция в класирането с Шоутайм, като и двата тима имат по 4 успеха и 8 поражения. Академик пък заема предпоследното място в подреждането с баланс от 2 победи и 11 загуби.

Двубоят в пловдивската зала „Олимпиада“ се разви равностойно. Домакините започнаха по-ефективно в нападение и имаха минимален аванс от 21:18 след първите 10 минути. Във втората четвърт срещата продължи да бъде с поделено надмощие и така след 24:24 във втората част почивката дойде при 3 точки преднина за Академик – 45:42.

След почивката обаче отборът на Шампион 2006 повиши значително нивото на играта си и спечели категорично третата четвърт с 30:14, което се оказа ключово и за крайния изход от двубоя. В последната част Академик се опита да отговори, но не успя да навакса изоставането си и така регистрира 11-о поражение от началото на сезона след 80:87.

За победителите най-резултатна беше Елена Драгоева с 25 точки, а Валентина Веселинова добави 23.

За домакините от Пловдив Анастасия Калева реализира 27 точки.

Първенство на България по баскетбол за жени, резултати от 13-ия кръг:

Рилски спортист Самоков - Берое – 58:60 (18:13, 11:25, 11:11, 18:11)
Академик Пловдив - Шампион 2006 – 80:87 (21:18, 24:24, 14:30, 21:15)
Дунав 2016 - Локомотив София    - 43:73 (8:19, 14:24, 8:12, 13:18)
Шоутайм - Монтана 2003 - 60:119 (22:39, 18:22, 7:34, 13:24)

Глушков: Винаги съм бил твърд срещу всичко, което убива спорта

Има кой да гледа, кой да разследва и кой да наказва уговорените мачове в българския баскетбол, каза служебният спортен министър