БФС поздрави Христо Бонев за 77-ия му рожден ден

БФС поздрави Христо Бонев за 77-ия му рожден ден

Легендата на българския футбол празнува днес

Българският футболен съюз поздрави бившия национал и бивш старши треньор на националния отбор на България Христо Бонев. Легендарният халф на Локомотив Пловдив, който е трикратен победител в анкетата за "Футболист на България" чества 77-ми рожден ден.

"Днес 77-ия си рожден ден празнува една от най-големите легенди на българския футбол Христо Бонев. Трикратният футболист номер едно на страната е роден през 1947-а в Пловдив, а активната му кариера е неразривно свързана с местния Локомотив. Зума, както го наричат в спортните среди, дебютира за "железничарите" през 1964-а и в разстояние на цели 15 години записва 404 мача и 180 гола за тима. Единственият сезон, в който се състезава за друг български клуб, е 1967/68, когато изиграва шест двубоя и бележи пет попадения за ЦСКА. Между 1979 и 1981 облича екипа на гръцкия гранд АЕК, преди да завърши кариерата си в родния Локомотив.

За националния отбор дебютира през 1967 година и изиграва цели 98 мача, в които се разписва на 48 пъти. В 42 мача носи капитанската лента на представителния ни тим. Участник на световните първенства в Мексико през 1970 и във ФРГ през 1974, когато бележи във вратата на Уругвай.

Футболист номер едно на България през 1969-а, 1972-ра и 1973-та. Заслужил майстор на спорта от 1967-ма.

Треньорската кариера на Христо Бонев стартира в родния Локомотив, който води на два пъти в периода 1983-1988. Впоследствие извежда Панатинайкос до титлата в Гърция през 1990-а, работи също в Лариса, Йоникос и кипърския АПОЕЛ (Никозия), преди през 1996-а да бъде избран за селекционер на националния отбор. Класира България на последното засега световно първенство, на което нашите вземат участие - във Франция през 1998-а. Един сезон е начело на столичния Локомотив, на немския Заксен и отново на Локомотив (Пловдив).

Българският футболен съюз честити празника на легендарния Христо Бонев и му желае здраве и дълголетие!"

Локомотив София: Аралица не се продава

„Няма как Аралица да бъде продаден", каза Иво Котев

Гьозтепе на Мъри смаза новия отбор на Джонатан Линдсет в последната си контрола

"Жълто-червените" вкараха шест гол на своя съперник

Апоел Беер Шева охлади мераците на ЦСКА за бразилец

Лукас Вентура не се продава

Георги Миланов поведе атаката на Динамо при зрелищна победа в дербито с ФКСБ

Българският национал се отличи с асистенция

42-годишен избухна с четири гола за Витоша Бистрица

Деян Христов вкара четири попадения на Пирин Гоце Делчев

Локомотив София в преследване на първа победа

"Железничарите" се изправят срещи Монтана

Левски в търсене на трета поредна победа в първенството

"Сините" се изправят срещу Славия

Вратар на Ботев Пд подписа с Порто

Антони Николов премина при "драконите"

Руи Мота: Новите играчи ни пасват, но им трябва време

Наставникът на Лудогорец Руи Мота даде мнението си след победата с 2:1 срещу Добруджа в третия кръг на efbet Лига