Белята беше, че подготовката ни мина на Белмекен – височината спазваме, а топлината я няма. Когато отидохме в САЩ, горещината направо ни отказа от тренировките. Ние бяхме в Пампорово – 1 м сняг, отиваме в Щатите – 60 градуса. Това разкри Димитър Пенев на специална пресконференция по повод 80-та му годишнина.
Треньор номер 1 на миналия век беше отличен с награда "Златен трикольор" за приноса си към българския футбол и по случай празника му, който ще бъде отбелязан от ЦСКА преди официалното представяне на отбора утре вечер от 19:00 часа в контролата със сръбския Раднички Ниш. На събитието присъства и дългогодишният му помощник и приятел Красимир Борисов.
"Това е едно голямо внимание, както към мен, така и към моя колега Краси Борисов. Винаги сме били заедно и в леките мачове, и в тежките. Благодаря за това отношение. Все още дишаме, живи сме, следим спорта. Даже и в Народното събрание отваряме да видим как се случват нещата. Все пак сме допринесли известен процент за нашия футбол в България. Няма да връщаме колелото през какви перипетии с моя колега сме минали, но важното е, че България се споменава не само с другите спортове, но и с футбола. А в България някои велики футболисти си отидоха, други останаха живи. Трябва да бъда благодарен и най-вече на вас журналистите - повечето ви информации са били точни. Желая ви здраве и да продължите да имате пред вас добър материал, за да се коментира от цялата европейска общественост", започна Стратега и продължи:
"Преминал съм още от деца, юноши, национален отбор – много срещи, много контакти. Първо ще класираме журналистите, после феновете и най-вече ръководните кадри. Аз свързвам Локомотив София и най-вече това, което направихме националният отбор за една България между балканските страни. Нашата програма има още коридори да продължава. Важното е да сме живи и здрави".
Борисов попита журналистите защо страната ни е получила медал въпреки четвъртото си място на Мондиал 94. "Защо на Световното на нас ни дадоха бронзови медали? Дефакто сме четвърти. Преди да играем с Швеция, шефът на Организационния комитет дойде при нас, той ни попита „Дали желаем да играем“. Не беше предвиден този мач с шведите. "Искаме да направим този мач, защото ние от вас сме милиони загуби", каза той. Ние изгонихме публиката на много отбори. А от България има 1000-2000 човека".
Пенев беше запитан и за ЦСКА. "Гледам футбол, да, редовно посещавам мачове, дори понякога и на тренировки ходя на ЦСКА. Коментираме сегашното положение, организацията, кадрите, които на терена участват. Процентът и бройките на чужденците намаляват качествата на българските младежи и юноши. В училищата има два часа физкултура, а нито един футболна топка не виждаме. Сигурно часът е да се отиде до магазина за закуска. Ученическият спорт е забравен. Нашите успехи с Краси ще останат в историята. Тогава изплувахме над Румъния, над Югославия, над Македония. Имам предвид футбола, разбира се", констатира той и по отношение на ученическия спорт.
Борисов коментира правилото за минимум четири българи в титулярите на родните клубове. "Успехът не е само на треньорския щаб, но до голяма степен и на талантливите футболисти, които имахме. Дай Боже да се родят още такива таланти. Малко трудно е. Добре, че сложиха някаква граница. Има други неща – трансфери, комисионни. Много хора живеят прекрасно на гърба на футбола. Може още 1-2 българи. Не повече от трима, максимум четирима да са чужденците. Имаме талантливи футболисти, но не им се дава възможност. То не става само да тренираш, трябва да играеш – те не ги пускат заради класиране и резултати. Венци Стефанов дава приоритет на школата и да развива българските футболисти. Повечето отбори не са така. Като погледнете, от новия строй досега, ако през България са минали 1000 футболисти, на една, най-много две ръце са тези, които са допринесли за българския футбол".
"Трепетът е налице, всички чакаме. Действително минавам. Напредват, но след година ще можем да коментираме. Работата на майсторите, а и работата на собствениците. Какво ще отпуснат финансово. Сега има клуб като Лудогорец, някои ги упрекват – трябва да се стараем и ние да участваме", коментира Пенев и строежа на новия стадион, а впоследствие добави по адрес на филма за Георги Аспарухов: "Много добре, че е направен филмът. Доста двубои сме имали с Аспарухов, с Котков. Аз съм рожба на Локомотив София – Дебърски".
Треньор номер 1 на 20-и век се върна и на мача с Нигерия, с който стартирахме на Световното в САЩ. Нашите отстъпиха с 0:3. "Ние се готвим комплексно за Световно първенство. За отделните мачове имаме и отделни анализи, разбира се. Белята беше, че подготовката ни мина на Белмекен – височината спазваме, а топлината я няма. Когато отидохме в САЩ, горещината направо ни отказа от тренировките. Ние бяхме в Пампорово – 1 м сняг, отиваме в Щатите – 60 градуса".
"Всеки може да загуби първия мач. За този с Нигерия имахме страшно много анализи. Може би имаше и нотка подценяване. Още не се бяхме аклиматизирали. До 12-та или 13-та минута, ако бяхме вкарали, мачът щеше да се развие по друг начин. Станаха грешки впоследствие. Нашата цел беше да направим една победа – ние направихме повече и от това", допълни Борисов.