Фурнаджиев предлага ММС да поеме развитието на детско-юношеския футбол

Фурнаджиев предлага ММС да поеме развитието на детско-юношеския футбол

"Проблемът на България е, че ние не произвеждаме футболисти", заяви той

Първият вицепрезидент на Българския футболен съюз Атанас Фурнаджиев предложи Министерството на младежта и спорта да поеме контрола над детско-юношеските школи. Според него това ще облекчи бюджета на футболните клубове, като в същото време ще спомогне за привличането на качествени специалисти, което да позволи производството на добри футболисти. Само по този начин Фурнаджиев смята, че е възможно българският футбол да тръгне отново нагоре.

"Проблемът на България е, че ние не произвеждаме футболисти. Този проблем идва от детско-юношеския футбол и от школите, които са надолу по веригата. В последните 15 години футболът струва много пари. За да имаме футболисти, трябва да имаме качествени треньори в детско-юношеските школи. Но качествените треньори струват много пари. В момента мъжките ни отбори едва събират средства за мъжкия футбол", каза Фурнаджиев пред репортери.

"Както видяхте онзи ден на дербито Левски - ЦСКА, ЦСКА излезе с 11 чужденци. В Левски българите бяха двама или трима. Това е генерален проблем, който не може да се реши толкова лесно. Трябват инвестиции от страна на държавата, както го правят в другите страни, с които обичаме да се сравняваме. В миналото имаше държави, които смятахме за джуджета, но сега ни изпревариха. Във всички тях се инвестират огромни средства за футбол. Вижте бюджета на Исландия например. Там в последните 10 години се дават по над 120 милиона евро на година за футбол. С тези пари те привличат най-добрите треньори от Европа, които да се занимават с техните деца и произвеждат футболисти. Не е случайно, че победиха Англия на "Уембли" преди европейското първенство. Това е формулата, знае се. Но без средства няма как да стане. Аз не казвам тези пари да се дават на Българския футболен съюз. Може Министерството на младежта и спорта да поеме детско-юношеските школи и треньорите да бъдат назначени там", предложи членът на Изпълнителния комитет на БФС.

"Без детско-юношески футбол и без качествени треньори няма какво да очакваме. Без гръбнак от поне петима футболисти, които да играят в сериозни клубове във водещите първенства в Европа и да са титуляри в тези отбори, няма как да стане. Това е реалността", завърши Атанас Фурнаджиев. 

Фаетон се връща в ЦСКА

Крилото Матиас Фаетон почти сигурно ще се завърне в ЦСКА през лятото, твърди „Тема Спорт“.

Ради Кирилов готов за Черно море

Един от най-опитните играчи на Левски Радослав Кирилов ще бъде на линия за двубоя срещу Черно море.

Гьоко: Класата си каза думата, Лудогорец е добър отбор

“Надеждата пред нас е реална”, заяви наставникът на Спартак (Варна)

Хьогмо: Подходихме професионално и взехме контрола в двубоя

“Надяваме се нещата с Вердон да не са тежки”, допълни треньорът на Лудогорец

Ключови играчи се връщат за Славия срещу Ботев Пд

Старши треньорът на Славия Ратко Достанич определи групата за домакинството на Ботев Пловдив

Чочев: Трудно е за полузащитник, но се стремя всеки мач да бележа

Капитанът на Лудогорец коментира и ситуацията да даде дузпа на Ерик Биле пред това да стреля за “хеттрика” си