Клубовете се разбраха за разпределението на "Фонд солидарност"

Клубовете се разбраха за разпределението на "Фонд солидарност"

Българският футболен съюз и Българската професионална футболна лига проведоха среща с клубовете от Първа лига на ниво собственици, президенти и изпълнителни директори

Дневният ред включваше решение за разпределение на солидарните плащания към клубовете от Втора лига и одобрение рамката на спортния календар за сезон 2025/26. На срещата присъстваха президентът на БФС Георги Иванов и президентът на БПФЛ Атанас Караиванов, както и представители на 14 от 16-те клуба от Първа лига. Един от професионалните клубове, който не присъствa, бе изпратил официално становище.

Представителите на елитните клубове се обединиха около мнението, че е необходимо да бъдат отпуснати средства на отборите от Втора лига, като се проведоха допълнителни дискусии за точния процент на средствата. Според указанията на УЕФА от този сезон клубовете от топ-дивизиите определят сами дали да отпуснат средства на клубовете от второто ниво.

"За мен е важно и клубовете от Втора лига да получат средства, но крайното решение е ваше, тъй като ние сме само медиатори на срещата. Държа да намерим начин да помогнем на отборите от Трета лига“, започна обръщението си към клубовете Георги Иванов.

След проведените разговори футболните клубове взеха общото решение на отборите от Втора лига да бъдат отпуснати 20% от сумата от "дял според ранглиста за сезона“. Ще бъдат разпределени общо 3 601 000 евро. Това означава, че клубовете от Втора лига ще получат по 45 000 евро от солидарни плащания в настоящия сезон, а 15-те клуба в Първа лига без шампиона Лудогорец ще разпределят по 192 000 евро.

В края на сезона ще бъдат разпределени и средства от солидарни плащания от "дял по спортни заслуги“, които обаче ще са само за клубовете от Първа лига, каквото е указанието на УЕФА.

"Радвам се, че толкова бързо стигнахме до споразумение и решение. В някои държави елитните клубове се събират по няколко пъти, за да стигнат до единомислие. Приветствам това решение“, каза президентът на БПФЛ Атанас Караиванов.

Бе утвърдена и рамката на спортния календар за 2025/26. Първенството ще започне в седмицата 18/22 юли 2025 година и ще завърши в седмицата 22/25 май 2026 година. До края на месец май ще трябва да се изиграят и баражите както за място в турнирите на УЕФА, така и за оставане в Първа лига. На срещата бяха повдигнати и въпроси свързани с подобряването на футболния продукт на всички нива, като за целта ще бъдат направени допълнителни срещи на които да се уточнят подробности от клубовете, БФС и БПФЛ.

Отворена е дарителска сметка за лечението на Любо Пенев

"Днес една от най-големите български легенди се бори за живота си.

Дисциплинарната комисия съобщи глобите след последните кръгове

Вижте всички санкции за efbet Лига и за Втора професионална лига

Черно море пусна билетите за ЦСКА

Двубоят е на 6 декември

Най-важният мач е за живота - БПФЛ и цяла България са с вас, Боби и Любо!

Лигата също подкрепи легендите

Всички здрави в ЦСКА след Спартак Вн

ЦСКА продължава подготовката си за поредния шампионатен сблъсък, който е само след 2 дни – домакински двубой срещу Локомотив (Пловдив).

Ясна е диагнозата на Любо Пенев

Легендата е силно отслабнал и изтощен

Вълна на съпричасност към Любослав Пенев и Борислав Михайлов

Вълна на съпричасност и подкрепа заяви футболната общественост в България по повод вестите за влошеното здравословно състояние на двама от големите български футболисти Любослав Пенев и Борислав Михайлов.

И от Левски се включиха в подкрепата: Кураж, легенди

От Левски излязоха с официална позиция в подкрепа на бившия президент на БФС и националния тим Борислав Михайлов, който е юноша на клуба, както и на бившия футболист на ЦСКА, Атлетико Мадрид, Валенсия и България Любослав Пенев, които се борят за живота си.

Пуснаха билетите за Берое-Черно море

Футболен клуб Берое пусна в продажба билетите за мача с Черно море. Срещата от 18-ия кръг на Първа лига е на 3-ти декември (сряда) от 15:30 на стадион "Берое".