Левски губи по над 400 хил. лв. на месец

Левски губи по над 400 хил. лв. на месец

В момента основният проблем на клуба не са разходите, които са свити до нива на бюджетите на клубове като Беоре и Черно море, а приходната част, според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев

Левски губи по над 400 хиляди лева на месец в резултат на понижението в приходите в последно време, показва анализът на тръста "Синя България", пише "Дневник".

 
Днес тръстът провежда общо събрание, на което трябва да реши дали да премине към придобиване на 15% от акциите на клуба.
 
Средно месечно приходите на "Левски" за тази година са по около 220 хиляди лева, а разходите са по 650 хиляди лева, съобщи икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев, който е анализирал финансовото състояние на клуба.
 
Само разходите за заплати на представителния отбор са по 230 хиляди лева на месец без да се смятат данъците и осигуровките. Тази сума е с 40% по-ниска от миналата година и след въвеждането на изискванията на УЕФА за намаляване на разходите по това перо. 
 
В приходната част влизат 110 хиляди лева от реклама, около 40 хиляди лева от билети, 35 хиляди лева от телевизионни права и 20 хиляди от продажба на стоки.
 
"Очевидно е, че се получава дупка от около 430 хиляди лева на месец, които понастоящем се покриват както и досега - чрез заеми от собственика", коментира Петър Ганев.
 
Според него в момента основният проблем на клуба не са разходите, които са свити до нива на бюджетите на клубове като "Беоре" и "Черно море", а приходната част.
 
Приходите от спонсорство от "Мтел" и "Лев инс" са по-малко, отколкото преди години "Левски" е получавал само от "Мтел". "Очаква се след Нова година да има голям международен спонсор ("Газпром"), но според мен е редно да се придържаме към негативния вариант, в който спонсорът го няма", коментира Ганев.
 
Неговият анализ показва, че клубът не може да си позволи да не играе в Лига Европа, откъдето биха могли да идват свежи приходи. Освен това се увеличава делът на глобите, които клубът плаща към БФС при почти никакви приходи от мачовете заради постоянните наказания.
 
"За завършването на трибуната на сектор А са необходими 2 милиона лева, но тази трибуна би могла да носи по 2 милиона лева на година приходи. Важно е тя да бъде завършена, както и да спре тенденцията "Левски" да играе мачове без публика. "Левски" не само, че не печели, но и губи от домакинските мачове. А неучастието в Европа е финансово самоубийство", коментира икономистът.
 
В момента таванът на заплати е 10 хиляди евро при 15 хиляди преди година. "Левски" пести и от договора за екипировка, според който плаща 240 хиляди лева на година или 30% от стойността. Останалата част се изплаща чрез бартер за реклама.
 
Нарастват задълженията и към НАП и НОИ за данъци и осигуровки, сочи анализът на икономистите в "Синя България". Краткосрочните задължения - 3.3 милиона лева за данъци и осигуровки, 1.3 милиона към персонала, 1 милиона лева към доставчици, около 2 милиона лева към "Главболгарстрой" за строежа на сектор А и някои други са в размер на годишния бюджет на "Левски".
 
"Ако приложим принципите за действащо предприятие по всички показатели "Левски" в момента няма как да оцелее", коментира Александър Чакъров, който е направил одит да данните за целите на тръста.
 
Според него е реалистично да се смята, че загубата тази година ще е 3.8 милиона лева, при 8.5 милиона лева за 2013 г. Очаква се през втората половина загубите да са по-малки от първата половина заради раздялата със скъпоплатените футболисти и намаляването на фонда работна заплата за първия отбор.
 
Друг от експертите Ивайло Тасев обаче смята, че е по-реалистично да се очакват още 1 милион скрити разходи и загубата да е близка до тази от 2012 г. - 5 милиона лева.
Славия чака нов защитник от Коморските острови

Ертан Томбак е напуснал Славия с обяснението, че прекратява футболната си кариера.

Класен французин се завърна в Лудогорец

Вижте подробности

Решават за дубъла на Ботев Пд в четвъртък

ЗС на БФС в Пловдив ще реши в четвъртък какво да прави с дубъла на Ботев Пловдив.

Руи Мота прави промени за реванша с Динамо Минск

Треньорът на Лудогорец Руи Мота ще промени състава за реванша с Динамо Минск от първия квалификационен кръг на Шампионската лига.

ЦСКА вдига Ето’о за „Колежа“

Един от основните футболисти на ЦСКА – Джеймс Ето’о, ще бъде на разположение на Душан Керкез за официалния му дебют начело на армейците.

Веласкес гласи изненадващ ляв бек за реванша

Треньорът на Левски Хулио Веласкес работи по няколко варианта на титулярна единайсеторка за реванша срещу Апоел Беер Шева от първия квалификационен кръг на Лига Европа.

Саймън Йейтс взе победата в десетия етап от Обиколката на Франция

В Деня на Бастилията организаторите заложиха изключително тежък етап за участниците

Левски продава една от звездите си

"Сините" гласят трансфер на Майкон

Официално: Левски продаде Ел Джемили

Халфът ще играе в Катар