Лудогорец удържа върха след битка в дъжд и сняг (ВИДЕО+СНИМКИ)

Редовният сезон в А група завърши с 0:0 между Литекс и Лудогорец, шампионите остават с точка пред "оранжевите"

Шампионът Лудогорец завърши като лидер редовния сезон в А група след 0:0 като гост на Литекс в пряката битка за първото място. Последният мач от 26-ия кръг се превърна в битка под дъжда на тежкия терен в Ловеч през първата част и снежно изпитание след почивката.

Първото полувреме бе по-интересно с голови положения и пред двете врати, а след паузата темпото падна осезаемо и интересните моменти рязко секнаха.

Ремито е много повече по вкуса на Лудогорец. „Орлите” са първи след редовния сезон с 58 точки, а Литекс остана втори с 57 и разликата от една точка се запази. Много по-важно за разградчани обаче е, че плейофите започват от другия уикенд по системата „Бергер” и така те ще почиват в 27-ия кръг, защото са първи. Така Лудогорец ще може да мисли изцяло за мачовете с Валенсия в Лига Европа на 13 и 20 март, но има вариант  на 16-ти между двата мача с „прилепите” да се играе отложен мач пак срещу Литекс за Купата на България.

Днес в Ловеч начът започна с минута мълчание в памет на починалия бивш футболист и наставник Мирослав Миронов.

Мокрият терен създаваше предпоставки за грешки и капитанът на Лудогорец Светослав Дяков изпита това на гърба си след 6 минути, когато се подхлъзна, Александър Цветков му отне и напредна през центъра, но изстрелът му бе по-силен от необходимото и мина над целта.

Лудогорец отговори с нисък удар на Мисиджан в ръцете на Александров, а в 8-ата минута дойде най-спорното положение за първата част. Асприля центрира полувисоко за Джордан, колумбиецът овладя в пеналта и заобиколи Мантула, който загуби равновесие и падайки събори Джордан, но реферът Георги Йорданов реши, че няма основания за дузпа.

В 14-ата минута сантиметри разделиха разградчани от гола. Кайсара проби отдясно и върна към Марселиньо, ударът по земя мина през ръцете на Александров, но топката бавно се търкули към левия ъгъл и мина от външната страна на гредата.

При подобна ситуация малко по-късно Марселиньо надигра съперник и върна за Безяк, но словенецът би неубедително в последния защитник между него и вратата.

Страхил Попов поднесе отлично центриране за Джордан отдясно, но мокрият терен затрудни тарана и той със шпагат засече малко над вратата.

Лудогорец направи много красива атака в 27-ата минута и Дяков елегантно матира съперник като хвърли топката над главата му, после веднага видя Мишо Александров вдясно, а Мисиджан опита с глава технично да насочи към далечния ъгъл, но удари прекалено леко и топката профуча покрай вратата.

Том не успя да изненада Стоянов с параболична задна ножица, а после националният страж предвидливо излезе и се хвърли, за да лови пред Джордан, който бе елиминирал Мантула.

В края на полувремето Златински на два пъти стреля извън пеналта, но първо прекали със силата и извади встрани след пас на Марселиньо. Отново кариоката му заложи кълбото с петичка, но фалцвоият шут на Златински избяга от вратата на около метър вляво.

През второто полувреме студеното време обърна дъжда на сняг, а темпото рязко падна.

Златински изпълни нестандартно пряк свободен удар под стената към вратарския ъгъл, Бодуров подложи крак и топката мина опасно край дясната греда в корнер.

Смените на Златомир Загрочич и Стойчо Стоев също не промениха нищо на терена до края.

11 минути преди края единяит страничен рефер погрешно вдигна флага при извеждащ пас в коридор за Джордан, който остана сам срещу Владислав Стоянов. Вратарят спаси удара, но сигналът вече бе прозвучал, а засада нямаше.

Лудогорец имаше една последна добра възможност да измъкне трите точки, когато Мишо Александров беше изведен вдясно, но заложи на силата в близкия ъгъл и вратарят Александров боксира в корнер.

По програма Литекс трябва да е домакин на Черно море в първия кръг от плейофите в първата седмица, а Лудогорец ще почива в 27-ия кръг.

13 Пирин ГД 26 4 3 19 23 : 71 -48 15 Кръг за определяне на изпадащите
14 Нефтохимик 1962 Бургас 26 3 3 20 15 : 66 -51 12 Кръг за определяне на изпадащите