НА ПРОЩАВАНЕ: Албания изпрати Кръстаич с 2:0 (ВИДЕО)

България нареди 9 мача без победа, записвайки четвърто поредно поражение тази есен след 0:2 от Албания в контрола в Тирана. На модерното съоръжение "Еър Албания" домакините бяха пълен господар на терена, вкарвайки по едно попадение в края на двете полувремена. Първо се разписа Казим Лачи пети минути преди почивката, възползвайки се от грешка в наситената иначе отбрана на трикольорите, а в 80-ата минута и  Ернест Мучи бе точен с удар от дистанция.

По всичко изглежда, че това ще бъде и последният двубой на Младен Кръстаич начело на България. В последните 9 срещи тимът записа шест поражения и три равенства, реализирайки скромните 3 попадения. В квалификационната си група България е на последна позиция с 2 точки, докато албанците са с единия крак на Евро 2024 след убедителна кампания в група с Чехия и Полша.

Двубоят започна с домакински превес, докато тимът на Младен Кръстаич изчакваше своя момент на контраатака, прибран в собствената половина. Първият удар към една от двете врати дойде в 10-ата минута, когато Айети стреля с глава след центириране от ъглов удар, но по никакъв начин не затрудни Димитър Митов. Генерално обаче сериозен натиск на албанците нямаше, а в първата част от полувремето играта бе съсредоточена основно в средата на терена. Веднъж и Валентин Антов се намеси решително, отнемайки топката с прециден шпагат.

В 21-ата минута и Кирил Десподов застраши вратата на Томас Стракоша, след като проби по крилото, след което стреля от сериозна дистанция, но право в ръцете на опитния страж. След половин час игра Спас Делев получи тежък удар и се наложи да влиза лекарският щаб, а Кръстаич се възползва от създалата се ситуация, за да говори с част от играчите. Наложи се и смяна, а на терена се появи Мартин Минчев, заел мястото на най-опитния на терена от състава на българите.

Отбраната на трикольорите се пропука все пак 5 минути преди края, въпреки сериозната й сгъстеност. Домакините организираха постепенна атака през зоната на Иван Турицов, която разсече цялата отбрана, а на втора греда Казим Лачи засече в мрежата на Митов пред погледа на легналия на шпагат Марин Петков. Перфектният пас пък бе на Ернест Мучи, подал успоредно на голлинията.

На почивката Кръстаич извърши още две промени в състава. Играта напусна Турицов, а на терена се появи Виктор Попов от Черно море. В игра влезе и Христо Иванов за сметка на Георги Русев.

Второто полувреме започна с тежък удар на Лукас Петков, преминал на около метър над вратата на съперника. Най-чистата ситуация за България до този момент се откри пред Христо Иванов, който бе намерен в наказателното поле, но от перфектна позиция играчът на Локо Пловдив стреля разочароващо и твърде слабо.

И още веднъж Иванов действа разсеяно, след като играч на домакините подаде право в краката му в близост до наказателното поле на Стракоша, но халфът се забави и допусна топката да му бъде отнета.

В средата на полувремето на терена се появи и Патрик-Габриел Галчев, който смени своя съотборник в Левски Марин Петков. По-късно в игра влезе и Станислав Иванов вместо Лукас Петков. Предвид промените, а и приятелския характер, втората част видимо отстъпваше по динамика на играта преди почивката.

10 минути преди края Ернест Мучи вкара за 2:0. Звездата на Албания бе оставен да стреля от дистанция, а топката тупна коварно пред плонжиралия Димитър Митов. В 85-ата минута ситуацията можеше да стане дори по-стряскаща, след като Арбнор Муя се откъсна от отбраната на България, но впоследствие се забави и сам се затвори, а домакините стигнаха само до ъглов удар.

Албания – България 2:0
1:0 Казим Лачи (40)
2:0 Ернест Мучи (80)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Албания: 23. Томас Стракоша, 2. Иван Балиу, 18. Арлинд Айети, 13. Енеа Михай, 3. Марио Митай, 9. Ясир Асани, 21. Кристян Аслани, 14. Казим Лачи, 10. Недим Байрами, 17. Ернест Мучи, 11. Мирто Узуни;

Селекционер: Силвиньо;

България: 12. Димитър Митов, 14. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 3. Симеон Петров, 16. Марин Петков, 15. Лукас Петков, 4. Илия Груев, 19. Иван Турицов, 11. Кирил Десподов (к), 9. Спас Делев, 10. Георги Русев;

Селекционер: Младен Кръстаич.