3. Ботев Пд взе Купата след уникална драма (ВИДЕО)

Ботев Пд взе Купата след уникална драма (ВИДЕО)

"Канарчетата" в Лига Европа, Лудогорец изпусна дузпа в 99-та минута

Ботев Пд ликува с Купата на България след драматично 3:2 над Лудогорец на финала на националния стадион "Васил Левски". "Канарчетата" изиграха солидни 90 минути, но накрая можеха да изпуснат трофея, ако не бе пропускът на Руан Секо от дузпа в последната секунда. Това е второ подобно отличие за "жълно-черните" след успеха през 2017 година, когато отново бе победен шампионът на България.

Двубоят започна ударно за "жълто-черните", повели още в 4-ата минута чрез Антоан Конте. Бързо обаче "орлите" изравниха чрез Квадво Дуа. В самия край на първата част Мартин Секулич вкара отново за Ботев, а големият удар дойде след почивката, когато Уме Емануел направи разликата чувствителна. Руан Секо все пак върна надеждата за "зелените", но именно той изпусна дузпата в сетния миг на двубоя.

Лудогорец стартира от Ботевград, където не срещна трудности срещу третодивизионния Балкан с 4:0 на 1/16-финал. Последва нов успех с 4:0, но вече над Локомотив Пловдив. На четвъртфиналите бе взет скалпа на ЦСКА 1948 след успех с 3:1. А на полуфиналите Хебър бе пометен с общ резултат 9:0 – 4:0 в Разград и 5:0 в Пазарджик.

В същото време Ботев Пловдив стартира с 3:0 над Струмска слава с хеттрик на Мартин Секулич. Последва триумф с 4:2 на „Ивайло“ срещу Етър. На 1/4-финал "канарчетата" минаха и през Спартак Варна след 2:1 на „Колежа“, а на полуфиналите бе големият удар - две победи над ЦСКА с 1:0 в София и с 2:0 в Пловдив.

Двубоят започна ударно с гол за Ботев още в 4-ата минута. След центриране от ъглов удар Антоан Конте на първа греда с глава насочи топката в левия на Дамян Христов ъгъл за радост на близо 8000 фенове на "канарчетата".

Попадението не стресна особено шампиона на България и до 8-ата минута резултатът вече бе изравнен. Попадението за "орлите" реализира Квадво Дуа с удар от наказателното поле след пас на Видал. А ощеи четири по-късно Дуа пропусна да напарви пълен обрат, след като засече от въздуха центриране на Кайо Видал, но ударът му мина на сантиметри от целта.

Последваха силни минути за "орлите", в които Дуа имаше още един шанс да се разпише, но Ханкич успя да затвори ъгъла му и да парира. Постепенно Ботев започна да се стабилизира след бързия изравнителен гол и изравни играта в средата на полувремето.

В 30-ата минута "жълто-черните" сбъркаха при изнасянето на топката и Педро Нареси стреля опасно, но Ханкич изби в ъглов удар. В 41-ата минута и Антон Недялков бе близо до попадение, но ударът му бе избит от Мартин Секулич. И именно нападателят на "жълто-черните" бе големият герой в добавеното време на първата част, когато бе изведен зад отбраната на "орлите" и с едно докосване преодоля Дамян Христов за 2:1. А перфектната асистенция бе дело на Джеймс Етоо.

На почивката Дерменджиев бе принуден да сменя стража Дамян Христов, получил контузия при гола на Секулич, а под рамката застана абсолютният дебютант Пламен Пепеляшев.

Втората част започна с по едно положение пред двете врати. Първо Ханкич парира удар на Рик, а минути по-късно Пепеляшев спаси шут на Ивелин Попов.

За да дойде третият удар на Ботев в мача, дошъл след перфектната контраатака. Ноа Сонко Сундберг позволи по елементарен начин да му бъде отнета топката, Мохамед Брахими проби по лявото крило, след което намери Уме Емануел, който с едно прати топката в долния десен ъгъл на "орлите" - 3:1.

Решението на Дерменджиев бе Руан Круз и Спас Делев. А третото попадение не отказа Лудогорец, който успя да се върне 20 минути преди края. След разбъркване в наказателното поле Руан Секо успя да засече и да намали на 2:3.

Скоро след гола Душан Керкез смени Секулич за сметка на далеч по-дефанзивния Ежидже Укаки. В заключителните 10 минути Тодор Неделев и Дени Групер също се появиха, а Керкез отговори с Атанас Чернев, заменил Ивелин Попов.

А в последната минута на 7-минутното продължение Драганов свири дузпа за Лудогорец, но и след намесата на ВАР. Зад топката застана Руан Секо, който стреля в аут.

ЛУДОГОРЕЦ - БОТЕВ ПД 2:3
0:1 Антоан Конте (4)
1:1 Квадво Дуа (8)
1:2 Мартин Секулич (45)
1:3 Уме Емануел (58)
2:3 Руан Секо (71)

ЛУДОГОРЕЦ: 67 Дамян Христов, 3 Антон Недялков, 4 Динис Алмейда, 6 Якуб Пиотровски, 7 Рик Джонатан Лима Мораеш, 8 Клод Гонсалвеш, 9 Квадво Дуа, 17 Франциско Хавиер Идалго Гомес, 26 Сонко Сундберг, 30 Педро Нареси Мачадо, 77 Кайо Видал

БОТЕВ ПД: 1 Хидайет Ханкич, 5 Джонас Там, 7 Мохамед Брахими, 9 Мартин Секулич, 10 Ивелин Попов, 15 Джеймс Етоо, 17 Николай Минков, 19 Антоан Конте, 20 Антонио Калдерон, 31 Уме Емануел, 38 Константинос Балогианис

Съдия: Драгомир Драганов