3. НА ДЪНОТО! ЦСКА падна от Пирин (ВИДЕО)

НА ДЪНОТО! ЦСКА падна от Пирин (ВИДЕО)

"Орлетата" с първа победа от 1994 година

Пирин (Благоевград) постигна първата си шампионатна победа над ЦСКА за първенство през новия век, след като изненадващо спечели с 2:1 визитата си от XXIX кръг на футболната ни efbet Лига.

„Орлетата“ бяха без успех над „армейците“ от 30 години насам преди да се наложат днес на Националния стадион с попадения на Виталийс Ягодинскис (14) и Иван Тасев (79).

Точен за „червените“ беше Фернандо Каранга (26), който изравни още преди почивката, но голът му се оказа почетен и така ЦСКА инкасира второ последователно поражение у дома, като остава на 9 точки от лидера Лудогорец, при това с мач повече.

Пирин пък вече има 29 в своя актив и измести Локомотив (София) от 13-ото място, докато феновете на ЦСКА отново поискаха със скандирания оставката на треньора Нестор Ел Маестро.

Първата възможност се откри пред гостите още в 4-ата минута, но вратарят Густаво Бусато се намеси на 2 пъти решително с крака в наказателното си поле.

Отговорът на ЦСКА не закъсня и дойде секунди след това, когато Тибо Вион центрира отлично към Данило Асприля, но в последния миг защитник на Пирин изчисти в корнер.

След изпълнението му се стигна до карамбол и шут от воле на Асприля, който обаче бе блокиран.

Не след дълго Пирин поведе след първия си ъглов удар. Центрирането бе докоснато от няколко играчи преди Виталийс Ягодинскис да засече отблизо в мрежата и да открие резултата в 14-ата минута.

ЦСКА реагира очаквано и се настани в половината на съперника, като до 19-ата минута изпълни общо 4 корнера, а в 20-ата Асрпиля пропусна с глава от границата на вратарското поле.

Само 2 минути по-късно Пирин осъществи контраатака, ала завършващият удар не бе точен.

Това се оказа решаващо, защото в 26-ата минута ЦСКА изравни. След поредния ъглов удар Фернандо Каранга бе оставен непокрит и засече с глава в мрежата за 1:1.

Последваха спокойни минути, а в 37-ата Тобиас Хайнц пробва дали Ковальов внимава, но вратарят боксира уверено.

Секунди след това Амос Юга отклони изключително технично към Асприля, извеждайки го сам срещу вратаря, но след шута на колумбиеца топката срещна напречната греда.

Точно преди почивката Пирин имаше още една възможност, ала Бусато изби в корнер удара на Юго Комано.

Така първата част завърши при резултат 1:1, а преди началото на второто полувреме смени в двата състава не бяха извършени.

Скоро след паузата Пирин също удари греда, след изстрел на Иван Тасев, докато домакинските фенове опитаха да мотивират своите любимци с факли и заря.

В 57-ата минута капитанът Юга направи фрапантен пропуск, след центриране от корнер и удар с глава отблизо, а малко след това бе заменен от Джонатан Линдсет. Данило Асприля пък отстъпи мястото си на Матиас Фаетон, който не след дълго получи жълт картон и ще пропусне срещата с Ботев (Пловдив) за Купата на България.

Последваха нервни минути, със здрава битка по терена, а в 76-ата удар на Тобиас Хайнц премина на сантиметри от целта.

В заключителната част на двубоя Брадли де Нойер се завърна в строя на ЦСКА след дълго отсъствие заради контузия.

В 78-ата минута Георги Върбанов пусна успоредна на голлинията топка в наказателното поле на домакините, която Мартин Георгиев не можа да засече, а само 2 по-късно Иван Тасев вкара страхотен гол.

Младокът получи на фланга, след което си проправи пък към дъгата пред пеналта и с чудесен шут намери сглобката, за да направи Бусато безпомощен – 2:1.

До края ЦСКА се опита поне да изравни и във 2-ата минута на добавеното време можеше да го стори, ако не бе впечатляващата намеса на Максим Ковальов след шута на резервата Джонатан Линдсет.

Така Пирин постигна първата в историята си победа като гост на ЦСКА за първенство и постави на дузпата треньора Нестор Ел Маестро.

ЦСКА – Пирин (Благоевград) 1:2
0:1 Виталийс Ягодинскис (14)
1:1 Фернандо Каранга (26)
1:2 Иван Тасев (79)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 13. Браян Кордоба, 4. Мено Кох, 22. Енес Махмутович, 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга, 7. Услаус Скаршем, 14. Тобиас Хайнц, 16. Марселино Кареасо, 30. Данило Аспрлия, 9. Фернандо Каранга;

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 5. Брадли де Нойер, 10. Джонатан Линдсет, 17. Емануел Шакич, 23. Илиан Антонов, 11. Матиас Фаетон, 11. Сайней Санянг, 8. Станислав Шопов, 2. Юрген Матей;

Треньор: Нестор Ел Маестро;

ПИРИН: 12. Максим Ковальов, 18. Арно Лузайадио, 28. Виталийс Ягодинскис, 73. Венцислав Бенгюзов (к), 27. Георги Въбранов, 4. Аюб Абу, 14. Данило Полонский, 8. Лазар Боянов, 77. Моду Диание, 11. Иван Тасев, 19. Юго Комано;

Резерви: 1. Марио Кирев, 30. Алекс Падински, 38. Александър Дюлгеров, 20. Брайън Есало, 13. Евгени Георгиев, 83. Константин Маринополиев, 16. Мартин Георгиев, 29. Станисланв Костов, 25. Божидар Малинов;