ШАМАР ЗА ЛЕВСКИ: ЦСКА удари "сините" с 3:1 (ВИДЕО)

"Червените" решиха дербито за едно полувреме

ЦСКА спечели 163-ото и последно за сезона издание на Вечното дерби с Левски – 3:1.

„Червените“ вкараха 3 пъти и на практика решиха всичко още преди почивката, след която „сините“ играха много по-силно, но успяха да върнат само един гол.

Точни за победителите в първия мач от плейофите в шампионския поток бяха Улаус Скаршем (24), Джонатан Линдсет (35) и Марселино Кареасо (45), докато почетното попадение за Левски бе дело на резервата Асими Фадига (61).

Двата отбора си разделиха по едно полувреме на Националния стадион, а много силен двубой изигра вратарят на „армейците“ Густаво Бусато.

Той се  отличи с няколко ключови спасявания, за да може ЦСКА да спечели второ поредно дерби и да остане без загуба от своя съперник в 5 сблъсъка (от 2022 година насам).

Благодарение на успеха си възпитаниците на Стамен Белчев събраха 66 точки и запазиха второто място, докато Левски остана с 54 в своя актив на 5-а позиция във временното класиране.

В състава на ЦСКА се завърна нападателят Фернандо Каранга, който пропусна последните 2 мача на своите, но ще е аут и за реванша с Ботев за Купата, докато сред титулярите на Левски отново бе възстановеният Фабио Лима. На пейката за „сините“ пък седнаха Евертон Бала и подписалият нов договор в дните преди мача Асен Митков.

Феновете също бяха на ниво, макар и по-малко от предишното дерби, когато се стигна до грозни сцени и точно заради тях бяха обособени по-големи буферни зони между привържениците.

Още в 22-ата секунда Рикардиньо изведе в коридор Карлос Охене, който обаче бе добре затворен от двама в „червено“ и един от тях изчисти в корнер. След него Хосе Кордоба се извиси в пеналта, но стреля с глава високо над вратата.

ЦСКА отговори с шут от дистанция на Матиас Фаетон в 6-ата минута, преминал на повече от метър покрай целта.

Последваха спокойни минути, за да се стигне до 16-ата, когато Левски удари греда. Джавад Ел Джемили получи на границата на наказателното поле, овладя на гърди и стреля, но вратарят Густаво Бусато успя да се намеси, за да не спре топката в мрежата, а в страничния стълб.

Секунди след това се стигна до груба грешка при изнасянето на топката от Тибо Вион и отлична възможност за Рикардиньо, чийто диагонален шут обаче не бе точен.

Последваха още няколко колебания в „червената“ защита, но в 24-ата минута един от нея - Сайней Санянг, се отличи с асистенция.

Той се включи в атака и бе изведен отлично, след което центрира прострелно към пеналта. Там първият адресат – Каранга, беше блокиран, но топката стигна до Улаус Скаршем и той със силен изстрел я прати под гредата, за да открие резултата – 1:0.

След попадението Левски натисна и стигна до 2 добри ситуации, но ги пропиля с лека ръка, а в 28-ата минута вратарят на тима Пламен Андреев трябваше да се намесва след хубав прехвърлящ удар на Джонатан Линдсет.

Междувременно главният съдия Георги Кабаков показа по един жълт картон на футболисти от двата отбора, а в 30-ата минута такъв получи и треньорът на „сините“ Николай Костов.

Малко след това пък неговите възпитаници получиха втори гол, отново дело на норвежец. Този път Джонатан Линдсет засече от движение отличен пас на изведения отлично преди това свой сънародник Скаршем, за да матира вратаря на Левски с шут по земя в ъгъла – 2:0.

Това бе 9-о попадение на халфа, който е голмайстор на ЦСКА за сезона до момента, както и 4-о такова, дело на норвежец във Вечното дерби през кампанията.

Малко преди паузата треньорът на "червените" вратари Стоян Колев също получи жълт картон, а на терена неговата съдба сподели капитанът Юрген Матай.

В последната минута на първото полувреме Левски отново се пропука в защита. Фабио Лима бе оставен сам в своята половина и опита да върне към Пламен Андреев, но Марселино Кареасо пресече паса, след което на празна врата оформи класическото 3:0.

При този резултат, който е рекорден за ЦСКА след 45 минути игра от 2013 година, дойде почивката.

Това накара наставникът на „сините“ да направи двойна смяна на почивката, ала скоро след нея се стигна до нова грешка в отбрана и Каранга пробва да прехвърли Андреев, вместо да подаде на свободен съотборник, което се оказа грешното решение.

Левски отвърна с мощен шут от средна дистанция на появилия се като резерва Евертон Бала. Густаво Бусато обаче спаси, а малко след това се намеси решително и след отсечен изстрел отблизо на Ел Джемили.

Малко след това Марин Петков и Сейни Санянг сблъскаха главите си в наказателното поле, което доведе до смяна и на двамата, въпреки желанието на българския национал да остане на терена.

Влезлият вместо гамбиеца Брадли де Нойер пък спаси сигурен гол в 55-ата минута, избивайки с глава топката пред голлинията на ЦСКА.

В 58-ата минута Бусато отново трябваше да показва класа, след като остана очи в очи с Патрик Мислович, и го стори, ала силната игра на Левски след почивката даде резултат.

В 61-ата минута капитанът Цунами изведе със страхотен пас резервата Асими Фадига, който на далечната греда от воле засече по диагонала и намали до 1:3.

Не след дълго Каранга вкара гол, който обаче бе отменен заради засада, каквато повторенията ясно показаха, че имаше.

Левски продължи да владее инициативата, но постепенно ЦСКА изравни играта и в 79-ата минута Амос Юга можеше да се разпише, след увисване на Пламен Андреев, но не успя да улучи опразнената врата.

Впоследствие ЦСКА се прибра в своята половина и разчиташе предимно на контраатаки, като при една такава резервата Тобиас Хайнц бе близо до гола.

Този ход даде резултат, защото до края повече попадения не паднаха и така ЦСКА триумфира в последния за този сезон мач №1 на България.

ЦСКА – ЛЕВСКИ 3:1
1:0 Улаус Скаршем (24)
2:0 Джонатан Линдсет (35)
3:0 Марселино Кареасо (45)
3:1 Асими Фадига (61)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 2. Юрген Матей (к), 13. Браян Кордоба , 3. Сайней Санянг, 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга, 26. Марселино Кареасо, 7. Улаус Скаршем, 10. Джонатан Линдсет, 9. Фернандо Каранга, 11. Матиас Фаетон;

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 5. Брадли де Нойер, 16. Георги Чорбаджийски, 30. Данило Асприля, 22. Енес Махмутович, 23. Илиан Антонов, 8. Станислав Шопов, 14. Тобиас Хайнц, 6. Християн Петров;

Треньор: Стамен Белчев;

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 5. Ван дер Каап, 6. Цунами (к), 7. Фабио Лима , 8. Карлос Охене, 9. Рикардиньо, 11. Ел Джемили, 23. Патрик Мислович, 33. Хосе Кордоба, 50. Кристиан Димитров, 88. Марин Петков;

Резерви: 13. Николай Михайлов, 10. Асен Митков, 17. Евертон Бала, 19. Билал Бари, 20. Асен Чандъров, 22. Патрик-Габриел Галчев, 24. Хоакин Фернандес, 97. Асими Фадига;