Няма как Черноморец Поморие да предостави лиценза си на Ботев Пловдив или Нефтохимик (аудио)

Няма как Черноморец Поморие да предостави лиценза си на Ботев Пловдив или Нефтохимик (аудио)

Адвокат Георги Градев, заяви пред Novsport.com, че няма как Черноморец Поморие да предостави лиценза си на Ботев Пловдив или друг клуб, който не се намира в региона

Адвокат Георги Градев заяви пред Novsport.com, че няма как Черноморец Поморие да предостави лиценза си на Ботев Пловдив или друг клуб, който не се намира в региона.
 
Повод за дискусиите около поморийския тим е възможността той да не вземе лиценз за "А" група, дори при победа в баража срещу Видима. Причината е, че собственикът на клуба Митко Събев притежава и друг тим в първия ешалон - Черноморец Бургас. 
 
Припомняме ви, че президентът на БФС Борислав Михайлов заяви след вчерашния Изпълком, че казусът с поморийци ще се решава след двубоя с Видима. Ако Черноморец спечели, отново ще има събрание на съюза, на което ще се реши дали "акулите" ще получат лиценз за "А" група. 
 
Георги Градев внесе яснота по случая специално за читателите на Novsport.com. Той коментира, че има ограничения, които пречат на един клуб да прехвърля лиценза си на друг, който не е в региона, въпреки че клубовете са акционерни дружества и функционират спрямо търговския закон. 
 
Преди две-три години ФИФА е променила Член 19 от устава си. Причината е била парадоксален случай с Мурсия в Испания. Тимът е прескочил от четвърта във втора дивизия, закупувайки лиценза на друг клуб и сменяйки седалището му от единия град в другия.
 
Тогава и Сеп Блатер се е намесил, изменяйки Устава на ФИФА и въпросния член 19, който е задължителен на национално ниво. В България тези ограничения се обуславят според поправка в Закона за спорта, приета през 2002 година. 
 
"Член 12, алинея 3 от Закона за спорта гласи: вливането, отделянето и сливането на професионалните спортни клубове по Търговския закон или Закона за юридическите лица с нестопанска цел(двата закона според които може да се регистрира един клуб), не води до подмяна на статута на отборите в съответните шампионати и преминаването им от една в друга група.
 
Член 19 от Устава на ФИФА: няма възможност да сменяш региона, седалището на клуба и по неспортен критерий да го класираш. Няма как Черноморец-Поморие да влезе в „А” група, а Ботев-Пловдив да играе вместо тях в същата група, само че в Пловдив. Самият Закон за спорта го забранява", коментира адвокатът. 
 
"Не може изобщо да се сменя седалището по такъв неспортен принцип, това е чисто спортно правило. Това, че клубовете са регистрирани по Търговския закон, няма никакво значение в случая. Специализираният Закон за спорта има предимство, това не е търговска сделка, а спортно правило. Няма как да прескачаш от група в група. 
 
Ако го направят, от БФС хем ще нарушат Закона за спорта, хем ако някой се оплаче във ФИФА, ще стане по-лошо за футболния съюз”, завърши Градев.

ЧУЙТЕ ЧАСТ ОТ ИНТЕРВЮТО С НЕГО В ПРИКАЧЕНИЯ АУДИО ФАЙЛ! 
Локо Пловдив обяви предсезонните контроли

Локомотив (Пловдив) започна лятна подготовка. В 11:00 часа старши треньорът Душан Косич изведе "черно-белите" на първо занимание.

Лудогорец стартира подготовка със Стаси и Руи Мота

На 18 юни тимът ще замине за Австрия, където ще се проведе вторият етап от подготовката.

Черно море се разделя с нападател

Централният нападател Дерик Осей, който бе привлечен на пожар в края на февруари тази година, няма да носи повече екипа на Черно море.

Тунчев: Трябва да сме по-смели в Европа, ще продължим да разчитаме на българи

Старши треньорът на Арда - Александър Тунчев, сподели очакванията си за историческото участие на отбора в европейските клубни турнири.

Керкез коментира бъдещето на Андрей Йорданов в ЦСКА

Керкез обяви, че Иван Дюлгеров работи индивидуално

Душан Косич: Трябва да си поставим по-високи цели

"Черно-белите" започват занимания на "Лаута", а ето какво сподели наставникът на "смърфовете"

Керкез: Много футболисти ни отказват, защото ЦСКА не е в Европа

Няма как от днес за утре да сменим всичко, ще вървим стъпка по стъпка

Сдружение „Ботев“ избра вариант за бъдещето на клуба

Миноритарният собственик на Ботев (Пловдив) - Сдружение "ПФК Ботев", излезе с позиция относно бъдещето на клуба.

Оферта от чужбина разколеба Теодор Иванов за ЦСКА

Днес "армейците" се събират за първа тренировка в Панчарево