Петър Петров: ВАР проверява всичко на 100%

Петър Петров: ВАР проверява всичко на 100%

"Има по 120 проверки на мач", заяви отговорникът за системата у нас

Отговорникът за системата за видео асистент реферът в България Петър Петров говори на специална пресконфереция, организирана в БФС за използването на ВАР в България. Той разясни някои детайли относно работата на системата, които смята, че не се интерпретират правилно и не са разбрани. 

"По цял свят се работи по единен ВАР протокол. Първата опорна точка, която четем и коментираме, че тука има някакъв български ВАР - това не е истина. Навсякъде работим по единен ВАР протокол. Той е дълъг и обстоятелствен. Тук само ще маркирам някои основни принципи. В един мач съдиите правят поне 120 ВАР проверки. В последните 16 мача в Шампионска лига имаше в 16 мача, 16 ВАР интервенции. Давам ви два примера Копенхаген - Манчестър Сити - 3 ВАР интервенции. Това занчи, че съдиите са допуснали три важни грешки. Имаме 49 позитивни намеси и 13 негативни - трябва да признаем грешките. Имаме 19 фактически намеси - това са решения, които ВАР съдиите могат да вземат. Те не могат вместо главния съдия в други ситуации. Проверява е когато има гол, дали има засада и съответно другото, което могат да вземат това е за "вътре-вън" за наказателното поле при отсъждането на наказателен удар. За всичко останало могат само да препоръчат на главните съдии", започна Петров.

"След 356 мача с използване на системата ВАР имаме само една грешка за неправилно отменен гол. ВАР проверява всичко на 100%. Всички ситуации, които са свързани с гол и възможни нарушения, за наказателни удари, директен червен картон и сгрешена самоличност. След всяка среща има запис - аудио и видео и се вижда всичко, което се прави. На следващия ден се подготвят клипове и се изпращат на съдиите. През целия мач не е задължително да има директна комуникация с главния съдия. Има така наречената тиха проверка за всички нарушения по ВАР протокола. Има ВАР интервенция само при явна и очевадна грешка от съдията на терена", каза още той.

Шампион със Спартак (Пд) и юноша на Лийдс се срещнаха на легендарния стадион „Тодор Диев“ (СНИМКИ)

Димитър Генов и Виктор Караджов се включиха във футболен празник, след като Иван Пашов разчисти съоръжението за два дни

60% от стадиона на финала ще е пълен с аржентинци

В неделя вечер Аржентина ще е като домакин срещу Испания в мача за световната титла

Билетите за Левски - Университатя са почти изкупени

Точно в 10 часа днес на касите пред сектор А на стадион Георги Аспарухов бяха пуснати в продажба билетите за мача от втория предварителен кръг в Шампионската лига на Левски

Бивш съотборник на Меси: Знаеш какво ще направи и пак не можеш да го спреш

На 39-годишна възраст Лионел Меси се готви да изиграе своя трети финал на Световно първенство

Фотографът на Меси и Ямал преди 19 години: Няма обяснение

Преди близо две десетилетия фотографът Жоан Монфорт не мислил прекалено дълго за фотосесията, на която тийнейджърът от Барселона тогава Лионел Меси къпе бебе в пластмасова вана

Гьоко Зайков: Отказах се от пари в полза на Левски

Бившият играч на Левски предупреди, че Университатя има атакуващ стил