ЦСКА удари Базел (ВИДЕО)

"Червените" победиха с 1:0

ЦСКА надигра и победи швейцарския гранд Базел с 1:0 във втората си контролна среща по време на летния подготвителен лагер на тима ни в Австрия. Спарингът се игра на стадиона в град Кематен пред доста червени привърженици по трибуните, а точен за армейците бе Тобиас Хайнц в 47-ата минута на мача.

През първото полувреме червените започнаха много силно и уверено и в още в третата минута се стигна до първата опасност пред противниковата врата, когато Жираир Шагоян овладя отляво, влезе навътре към наказателното поле на швейцарците и стреля с десния крак. Първоначално вратарят Хитц изпусна топката, но после я улови. В 6-ата минута момчетата на Саша Илич пропуснаха да открият резултата, когато Шопов, Папазов и Линдсет разиграха добре с едно докосване отляво. Последва подаване на норвежеца в наказателното поле, а след последвало разбъркване най-съобразителен се оказа Папазов, който шутира от 16-17 метра, но Хитц спаси.

Две минути по-късно Марк-Емилио Папазов овладя майсторски дълго подаване от въздуха, след което стреля от воле от границата на наказателното поле, но изстрелът му премина над напречната греда. В 16-ата минута Шагоян отправи хубав шут от дистанция, а Хитц изби в корнер. След половин час игра червените спечелиха корнер. Футболист на Базел изчисти с глава към Петров, който отправи удар от воле, който попадна в ръцете на вратаря.

Три минути по-късно Хайнц отне топката, за момент четирима в червено се оказаха срещу двама от Базел. Норвежецът обаче предпочете да завърши сам с шут от границата на пеналта, който Хитц улови. В 43-ата минута Марселино Кареасо разигра много добре с Тобиас Хайнц, който намери с отлично подаване Марк-Емилио Папазов, а младокът стреля от разстояние, но Марвин Хитц бе на мястото си и спаси.  По този начин двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство въпреки тоталното превъзходство на ЦСКА.

През втората част старши треньорът на червените Саша Илич направи много промени в състава си и даде шанс за изява на почти всички свои налични състезатели. В 46-ата минута Базел стигна до попадение във вратата на ЦСКА, което обаче бе правилно отменено, заради нарушение срещу стража Димитър Евтимов. В следващата атака Шагоян проби отляво и центрира по земя на задната греда, където се намираше Тобиас Хайнц, който безпроблемно се разписа за 1:0.

В 53-ата минута Димитър Евтимов се наложи да спасява на два пъти в рамките само на няколко секунди, когато Леон Авдухалу първо отправи много опасен удар, който Евтимов отрази, а след това топката попадна в Хунцикер, който обаче не успя да отправи достатъчно добър удар, а вратарят на ЦСКА отново се намеси и спаси. ЦСКА можеше да вкара втори гол в 57-ата минута. Тобиас Хайнц пусна отличен пас към Жираир Шагоян, който изскочи сам срещу Мирко Салви, но вратарят на Базел успя да отрази удара на арменския футболист и изби в корнер.

Пет минути по-късно Илиан Антонов подаде към Павел Жабов, който центрира в наказателното поле на Базел, където Симеон Александров стреля от въздуха, от малък ъгъл, но прати топката в аут. В 64-ата минута Евтимов отново демонстрира класа спасявайки удар с глава след центриране от корнер, а Махмутович изби при добавката.

В 76-ата минута Рикардо Калафиори стреля опасно с глава след центриране от ъглов удар и нацели напречната греда. До края на двубоя армейците продължиха да атакуват и да контролират събитията на терена и в крайна сметка напълно заслужено се поздравиха с победа над швейцарския гранд Базел с 1:0. Това бе втори пореден успех с този резултат за тима ни в Австрия.

Следващата контрола на ЦСКА е на 4 юли (вторник) срещу шампиона на Азербайджан Карабах.

Стартов състав: 1. Густаво Бусато (в), 4. Менно Кох (к), 6. Християн Петров, 20. Асен Дончев, 3. Сейни Санянг, 7. Джонатан Линдсет, 8. Станислав Шопов, 14. Тобиас Хайнц, 10. Жираир Шагоян, 24. Марк-Емилио Папазов, 26. Марселино Кареасо.

Резерви: 12. Марин Орлинов (в), 25. Димитър Евтимов (в), 19. Иван Турицов, 22. Енес Махмутович, 30. Александър Бучков, 13. Илиан Антонов, 15. Тибо Вион, 16. Георги Чорбаджийски, 18. Симеон Александров, 21. Амос Юга, 27. Павел Жабов.