Абсолютен спортен рекорд – 9-та Европейска титла за Валери Димитров в карате Шинкиокушинкай

Абсолютен спортен  рекорд – 9-та Европейска титла за Валери Димитров в карате Шинкиокушинкай

След изпълнения с емоции първи ден на Европейския шампионат по карате Шинкиокушинкай в литовската столица Вилнюс, във втория ден се състезаваха мъже и жени в Кумите, а очакванията и мечтите на всички българи станаха реалност: най-добрият български каратека за всички времена, Сенсей Валери Димитров за пореден път доказа свойта класа и за 9-ти път е европейски шампион, той е и единствения български спортист с този брой европейски титли

След изпълнения с емоции първи ден на Европейския  шампионат по карате Шинкиокушинкай в литовската столица Вилнюс, във втория ден се състезаваха мъже и жени в Кумите, а очакванията и мечтите на всички българи станаха реалност: най-добрият български каратека за всички времена, Сенсей Валери Димитров за пореден път доказа свойта класа и за 9-ти път е европейски шампион, той е и единствения български спортист с този брой европейски титли.  

До полуфинала всичките си срещи Сенсей Валери печели безапелационно и с ипон, а на полуфинала представителя на домакините – Павилионис, на който бе връчена купата за най-техничен, и който за преден път се изправя срещу Сенсей Валери, беше прегазен. Във финалната среща Зoлт Балог (Унгария) се опита да надделее, но не му достигнаха сили и само гонга го спаси от нокаут. Съдиите единодушно вдигнаха флаг и така 9-та Европейска титла е факт. Сенсей Валери за сетен път показа какво е Шинкиокушин дух, класа и сила, и че не е случаен факта, че японците са нарекли ритник с неговото име.  



“Валери е един от най-големите мистерии в карате. Той е много спокоен, никой не може да разбере физически му способности, той е хитър, прецизен и с бързи удари. Той не се опитва да атакува широко, но пък е много точен и удря силно. Това е неговото превъзходство " - това са думи на Гудаускас, който общо три пъти е губил срещи с Валери. Този път Гудаускас нямаше «щастието» за реванш. Общото мнение и желание на тримата литовци е в категорията на Сенсей Валери, е че вече е време той да загуби и са били много амбицирани и подготвени за това състезание. «У дома и стените помагат», но в този случай нищо не е могло да спре Сенсей Валери към 9-тата европейска титла. Следващото предизвикателство пред него предстои през октомври в Япония. Отговорността и очакванията са големи. Както самия Шихан Георги Попов неведнъж е ни е казвал: «Шампион си докато си на стъбичката за няколко минути, слезеш ли, започва подготовката за следващото състезание.

В най-многобройната категория до 80 кг. имаше 38 бойци. Там впечатление на всички направи Васил Вангелов, който премаза противниците си в първите срещи, но беше спрян от вице-шампиона в категорията Анджей Милевски. Останалите български сътезатели отпаднаха. В крайното класиране като цяло изненади нямаше, но личеше мотивацията и силното желание за победа на много каратеки, а самото състезание беше на високо ниво, организацията - железна, с което домакините от Литва затвърдиха позицията си в класацията ни за най-добри домакинства. В този втори ден 150 мъже и жени от цяла Европа премериха сили и висок боен дух в 10 000 зала “Арена Сименс” като поднесоха на зрители и състезатели емоции, които се изпитват само на такова голямо състезание като това.  
Дадоха добра оценка за боксьорите на Европейското първенство за ученици

Треньорите на националния отбор на България по бокс за юноши Михаил Таков и Петър Лесов изразиха задоволството си от представянето на талантите на Европейското първенство за ученици в Будва.

Рами Киуан: Годината беше страхотна за мен

Българският боксьор Рами Киуан е доволен от представянето си през сезон 2025, след като през септември стана вицешампион в категория до 75 килограма на Световното първенство в Ливърпул, а към това той добави и две сребърни отличия от състезания за Световната купа.

Франк Уорън: Кубрат Пулев е длъжен да защитава титлата си срещу Итаума

Един от най-влиятелните фигури в световния бокс - Франк Уорън, заяви, че Кубрат Пулев е длъжен да защитава своята титла срещу неговия клиент и считан за бъдеща звезда Моузес Итаума.

Мани Пакиао стана шеф в изключена от МОК асоциация

Международната боксова асоциация (ИБА) дълго време администрираше само аматьорския бокс

Християн Георгиев завърши пети на Световното първенство по таекуондо

Георгиев показа висока концентрация и тактическа зрялост

Наш джудист с бронз на Европейска купа

Преслав Николов спечели бронзов медал на Европейската купа по джудо за кадети в Кранска гора (Словения).

Пресиян Генов е европейски шампион по бокс за ученици в Будва

България има своя нов европейски шампион по бокс. Пресиян Генов тръгна по стъпките на големите имена в българската боксова история, покорявайки върха на Стария континент при най-тежките (+90 кг).

Нурмагомедов отново гледа към пояса в UFC

Руснакът преодоля изпитанието Марио Баутиста на UFC 321

Мурзаканов откри основната карта с тежък нокаут

Руснакът “изгаси лампите” на Александър Ракич на UFC 321