Олимпийски медалист е първият шампион на България по плажна борба

Олимпийски медалист е първият шампион на България по плажна борба

Вижте подробности

Радослав Великов стана първият шампион на България при мъжете по плажна борба. Девет години след последното му голямо състезание бронзовият олимпийски медалист и номер 1 в света демонстрира, че е още във форма.

На базата на НСА край Несебър бившият национал, а сега треньор, постигна две победи - над сегашния си възпитаник Георги Вангелов (3:0) и над Иван Бадавров (2:1) в категория до 70 кг.

"Имаше адреналин, беше ми интересно, но и се бях подготвил, знаех какво не трябва да правя", коментира Великов.

При 80-килограмовите титлата спечели Осман Октай, също бивш национал, сега треньор в клуб Айтос. И той записа две победи - над Исмаил Помаков (3:1) и туш над Пресиян Михов.

В надпреварата, носеща името на Димитър Чифудов, първият български участник на олимпийски игри и в двата стила борба  през 1956 година, сили мериха близо 100 състезатели от 19 клуба.

Състезанието беше за всички възрасти, а най-малките бяха момчета и момичета. Схватките изгледаха славните бивши състезатели Георги Мърков и Александър Томов, както и първия световен шампион по плажна борба Николай Станчев (2009).

"Плажната борба е много по-различна от олимпийската и в чужбина отдавна се подготвят целенасочено, имат и отделни отбори в тази нова дисциплина, която е под шапката на Международната федерация. В Азербайджан, например, построиха специална зала, подготвят се целогодишно, в САЩ сключиха договор с университета в Северна Каролина и също тренират 12 месеца в годината. Сериозно внимание отделят още Турция и Румъния, която редовно посреща турнири от Световните серии", коментира Димитър Чифудов, международен арбитър и внук на Чифудов-старши.

След две години плажната борба ще направи дебют на Младежките олимпийски игри в Дакар през октомври. Тогава тя ще замени класическия стил, а свободният остава. Амбицията на световната централа е тази нова дисциплина да влезе и в програмата на олимпийските игри. Срещите са по три минути, двубоят е до отбелязване на 3 точки или туш.

"Може би състезателите от свободната борба са с леко предимство в тази дисциплина, защото при тях има атака в краката, свикнали са. Но има и специфика. Нямаш право да докосваш пясъка с част от тялото си освен, когато си, както казваме на "четири крака". Тоест, ако докоснеш с коляно, чело, глава пясъка, губиш точка", добави Чифудов.

Преди надпреварата имаше и съдийски семинар, а първите осем арбитри по плажна борба положиха успешно изпити.

По-късно този месец Румъния ще бъде домакин на Европейско за момчета и момичета, кадети и кадетки, юноши и девойки (18-20 юли), а седмица по-късно, отново Тимишоара, ще посрещне и турнир от Световните серии. Тази година предстои и Световен шампионат за кадети и юноши в Екатерини (Гърция) през месец септември.

30 златни медала за България на Световната купа по кикбокс в Унгария

Още 14 златни медала спечелиха българските кикбоксьори в последния ден на юбилейната 30-а Световна купа по кикбокс в Будапеща (Унгария).

16 златни медала за България в предпоследния ден на Световната купа по кикбокс

Състезанието в Унгария се провежда в спортна зала "BОК HALL" с участието на 2643 състезатели от 52 държави

„Тракиец“ (Пд) с първа отборна титла от 25 години

Пловдивчани излязоха на върха със 140 точки

Наше момче продължава на репешажите в Скопие

Алекс Грозданов излиза срещу Рашид Бетергараев

Радослав Росенов с втора победа на професионалния ринг

Впечатлен от видяното остана и Антъни Джошуа

Българка с бронз на борба на европейското за кадетки

Андреа Нисева със силно представяне в Скопие

Следващата година вероятно ще е последната на ринга за Антъни Джошуа

Това разкри промоутърът Еди Хърн

Преговорите между Кобрата и Хънтър отиват в съда

Преговорите и потенциалното провеждане на битката между Кубрат Пулев и Майкъл Хънтър за регулярната титла на WBA в тежка категория може да отидат в съда.

Ясен е следващият съперник на Кубрат Пулев

Легендарният Дон Кинг е спечелил търга за организиране на галавечерта