Привличаме олимпийски шампиони по бокс от Куба

Привличаме олимпийски шампиони по бокс от Куба

Новината потвърди президентът на родната федерация Красимир Инински

Българският бокс взима двама олимпийски шампиони от световната сила в този спорт - Куба! Новината потвърди президентът на родната федерация Красимир Инински пред “Меридиан Мач”. Става въпрос за Хавиер Ибанес (кат. до 56 кг) и Йордан Ернандес (над 91 кг).

 
Те са младежки олимпийски шампиони от Нанджин 2014, а същата година печелят и световните титли за тогавашната си възраст. И понеже няма нищо случайно, двамата стъпват на планетарния връх в София - в зала “Арена Армеец” през април 2014-та. Златните им медали са единствените отличия за кубинците в столицата ни. Само те печелят титли за родината си и в Нанджин на Младежките олимпийски игри. Любопитното е, че на финала в Китай Ибанес бие нашия Душко Благовестов. Българинът отстъпва на кубинеца и на полуфинала на световното за младежи в София.
 
Асовете от Куба, които са родени през 1996 година, от няколко месеца се готвят с националния ни отбор по бокс и чакат български паспорти. Процедурата по издаването им е задвижена. Фавиер и Йордан имат документи за пребиваване в страната. Ибанес е в коронната си категория - до 56 кг, докато Ернандес вече е при свръхтежките. В момента най-добрите българи в категориите на двамата са единият от братята на 6-кратния еврошампион Даниел Асенов - Боян, и Петър Белберов. Последният е носител на най-престижния роден приз - “Купа Странджа” за 2018 г, а също така е бронзов медалист от европейското в Самоков през 2015-а.
 
Председателят на българската федерация по бокс Красимир Инински отбеляза, че включването на двамата кубинци се е отразило изключително положително на националния отбор.
 
“Конкуренцията се засилва. В отбора няма кубинци и българи - всички са едно цяло. Хавиер и Йордан са част от тима и не са спирали да тренират. Ще бъдат и на лагера в Белмекен”, заяви той.
 
Преди да дойдат у нас двамата кубинци са пребивавали в Турция. Там обаче не са останали доволни от условията и затова са решили да продължат кариерите си в България. Шансът да получат българско гражданство преди квалификационните турнири за преместената за догодина олимпиада в Токио са реални.
 
Последен шанс за медал за боркините на Свотовното в Самоков

Емили Апостолова ще се бори на репешажите на Световното първенство за младежи и девойки до 20 години в Самоков, след като победилата я по-рано днес Каял Каял от Индия достигна до финалите.

Имане Хелиф отрече, че се оттегля от спорта

"Това са злонамерени твърдения", обяви тя

Бивш шампион в UFC се завръща на галата в Рио

Фигередо се прибира у дома за любовта на феновете

Зам.-министър Георгиев откри световното първенство по борба в Самоков

Провеждането на световно първенство по борба е привилегия и огромна отговорност за страната ни. Това каза заместник-министърът на младежта и спорта Димитър Георгиев по време на откриването на световното първенство по борба за юноши и девойки до 20 г., което се провежда в „Арена Самоков“.

Младежките национали по бокс ще се бият на силен турнир в Сараево

Александър Александров и Фикрет Ереджебов водят отбора

Удар по Кобрата! Пропадна защита на титлата му

Кубрат Пулев няма да излезе в защита на редовната световна титла на WBA срещу Майкъл Хънтър.

Хамзат Чимаев не се “претоварва” преди UFC 319

Чеченецът излиза в битка за пояса в средна категория

Скандалите преследват Франсис Нгану и в PFL

Бъдещето на камерунеца в организацията е под въпрос

Министър Пешев награди медалистите от Европейското първенство по сумо

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев награди с почетни плакети медалистите от Европейското първенство по сумо, което се проведе в град Будапеща, Унгария.