Антоанета Стефанова започна с победа световното по шахмат

Антоанета Стефанова започна с победа световното по шахмат

Гросмайстор Антоанета Стефанова /България/ спечели първата партия от минимача с Марина Романко /Русия/ в първия кръг на световното първенство по шахмат за жени по системата нокаут, което започна в Ханти Мансийск /Ханти Мансийск е руски град в централен Сибир с население 79 410 души/

Гросмайстор Антоанета Стефанова /България/ спечели първата партия от минимача с Марина Романко /Русия/ в първия кръг на световното първенство по шахмат за жени по системата нокаут, което започна в Ханти Мансийск /Ханти Мансийск е руски град в централен Сибир с население 79 410 души/. Бившата световна и бивша европейска шампионка Антоанета Стефанова в първата партия с черните фигури принуди международната майсторка Марина Роминко да се предаде на 40-тия ход и поведе в минимача с 1:0. Марина Роминко има индивидуален коефициент Ело 2355 точки. 

Утре ще се състои втората партия от минимача, в който международният гросмайстор Антоанета Стефанова ще има предимството на белите фигури и й е необходимо реми, за да спечели минимача. В световното първенство по шахмат за жени в Ханти Мансийск участват 64 шахматистки начело със световната шампионка Хоу Ифан от Китай. Играе се по т. нар. нокаут-система, измислена и въведена от президента на Международната федерация по шахмат /ФИДЕ/ Кирсан Николаевич Илюмжинов. 

Всеки минимач, с изключение на финалния, е в две партии с "контролата на ФИДЕ" - 90 минути за 40 хода, след това 30 минути до края на партията с прибавяне на 30 секунди за всеки направен ход, като се започне от първия ход. Ако минимачът завърши наравно - 1:1 точки, се играе тайбрек - две партии по 25 минути плюс 10 секунди за направен ход, ако отново резултатът е равен се играят две партии с контрола 10 минути плюс 10 секунди на ход, ако отново резултатът е равен - нови две партии с 5 минути и 3 секунди за направен ход. 

Ако резултатът е отново равен, се играе последна партия, наречена "Армагедон" - белите получават 5 минути, черните - 4 минути, с прибавяне на 3 секунди след 61-вия ход. Ако и партията "Армагедон" завърши наравно - победител е шахматистът, играл в "Армагедон" с черните фигури. 

Скръбна вест в българската аеробика

Почина президентът на Съюза по аеробика Димитрина Къндева, съобщиха от БФ Гимнастика

Министър Керязов награди спортистите със синдром на Даун

На шампионата, който се проведе в София, нашите състезатели завоюваха общо 27 медала

МОК отказа олимпийски статут на Фарьорските острови и Гренландия

Гренландия и Фарьорските острови няма да бъдат признати за отделни и независими олимпийски отбори, въпреки искането на датския парламент, заявиха от МОК.

Министър Керязов отличи млади таланти в спортните танци след престижни международни успехи

„Поздравявам вас и вашите треньори за постигнатите успехи", каза той

Шампионска титла и два сребърни медала за България от Европейското първенство по сумо в Шотландия (СНИМКИ)

Българин стана европейски шампион, а още двама от националите ни са вицешампиони от Европейското първенство по сумо в Стърлинг, Шотландия

Нидерландка подобри световния рекорд на 100 м свободен стил

Марит Стеенберген подобри световния рекорд на 100 метра свободен стил в плуването при жените с време от 51.68 секунди на международния турнир в Рим.