Българка стана световна шампионка по джаги във Виена

Българка стана световна шампионка по джаги във Виена

Екатерина Атанасова спечели и Европейската купа с отбора на "Берлин Беарс"

Българската състезателка по джаги Екатерина Атанасова постигна страхотен успех, спечелвайки шампионската титла на Световните серии на маса "Гарландо" във Виена.

Представителката ни успя да постигне невъзможното, като се класира първа измежду 82 състезателки от цял свят.

В австрийската столица се проведоха две от най-престижните и дългоочаквани състезания в спортния календар на Международната федерация по футбол на маса - Световните серии на Гарландо /WCS Garlando/ и Eвропейската Шампионска лига /European Champions League/. Спортната зала Тенис Пойнт Виена събра над 470 състезатели от всички краища на света. Нашата страна имаше своите достойни представители и на двата турнира. Екатерина Атанасова спечели първото място в дисциплината жени единици след оспорвана игра на финала срещу швейцарката Синди Мозер. Техничната игра и невероятната спортна психика на нашата състезателка дадоха превес и донесоха на нашето момиче заслужен златен медал. По пътя до финала Атанасова елиминира от състезанието силни играчи като швейцарката Рамона Зиигенталер, швейцарката Мелиса Диас, рускинята Екатерина Трипотен, полякинята Сузана Филон, българката Благовеста Герова. Във финалния мач Катето се срещна със съотборничката й от тима на Берлин – Синди Мозер от Швейцария и я елиминира в изключително оспорвана игра с резултат 5:3 в последния 5-ти сет. От 2008 г. насам титлата при жените бе печелена неизменно от австрийката Верена Ройер. Победата на Катя е голямо постижение за нея самата и за България.

Третото място в дисциплината жени единици също бе спечелено от българка - Благовеста Герова отнесе към нашата страна бронзовия медал. Момичетата ни постигнаха невероятен успех и в момента се нареждат под номер 1 и 2 в световната ранглиста. Шампионската титла от това състезание дава право на Атанасова да участва в изключително престижния Мастърс Турнир през 2016, където се допускат да играят само 20-те най-елитни състезатели от цял свят. Победата я класира и директно за Световното първенство през 2017.

Екатерина Атанасова спечели и 3-то място /бронзов медал/ в дисциплината Жени двойки заедно с партньорката си Лили Андрес от Германия. Малко не достигна на двете момичета да достигнат финалите и да се срещнат с двойката претендент от Австрия.

Златното ни момиче спечели и Европейската купа с отбора на "Берлин Беарс". След двучасова оспорвана и драматични игра на двете маси Гарландо и Леонхарт, срещу австрийските състезателки от Хотшот Виена, отборите достигнаха до дузпи. Съотборничките на нашето момиче показаха много добра игра на чуждата маса /Гарландо/, където реализираха повечето от решаващите победи в мачовете и дузпите. Така отборът Мечките Берлин спечели златото и защити титлата си на шампиони за трета поредна година. За първи път в Европейската шампионска лига България имаше своите представители в лицето на варненските състезатели от клуб "Джа-Ра". Това е първото отборно представяне за България и, макар че нашите момчета не се класираха за Елиминационния кръг, те представиха страната ни на ниво и натрупаха безценен опит.

В Световните серии на Гарландо България имаше участие от четирите активни български клуба - "Джагоарс", "Сторм Райдърс", "Черните рицари" и "Джа-Ра". Всички те взеха участие в дисциплините по единици и двойки. Най-добри резултати постигна състезателят Денис Бисеров от варненския клуб, който достигна пето място в дисциплината младежи единици. Сега нашето момче се подрежда под номер 5 в световната ранглиста. В момента България се нарежда на трето място в света при жените и на четвърто място като цяло в спорта футбол на маса в официалната международна ранглиста на МФФМ.

Красимир Дунев стана вицепрезидент на Балканската федерация по гимнастика

Президентът на Българската федерация по гимнастика Красимир Дунев беше избран за вицепрезидент на Балканската федерация по гимнастика.

Антоанета Костадинова и Мариета Канева приключиха Grand Prix София с победи

Международният турнир Grand Prix София по спортна стрелба с пневматично оръжие, който се проведе в зала „Арена 8888“, приключи с последните две дисциплини днес.

Олимпийски шампион спечели турнир по стрелба в София, Мирчева №1 при жените

Олимпийският шампион от Париж 2024 Дамир Микец от Сърбия спечели финала на пистолет при мъжете на международния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие “Гран При София“ 2026 в зала “Арена 8888”.

Дясната ръка на Лечева коментира делата за БОК

Генералният секретар на Българския олимпийски комитет (БОК) Данаил Димов застана пред медиите след поредното дело срещу решенията на Общото събрание на БОК на 19 март миналата година.

Организаторите разкриха маршрута на Тур дьо Франс 2027

Най-престижното колоездачно състезание Тур дьо Франс 2027 ще стартира в Единбург, след което ще премине през Карлайл, Кесуик, Ливърпул и Уелшпул през юли следващата година, преди да акостира в Кардиф и да се отправи към Франция.

Йоана Илиева вече е №2 в световната ранглиста на сабя

Йоана Илиева отново се изкачи до №2 в световната ранглиста на сабя жени на Международната федерация по фехтовка