Бащата на Салимова: Тя ще продължи да играе за България

Бащата на Салимова: Тя ще продължи да играе за България

"Нургюл успя да ни обедини"

"Чувството е неописуемо. Този път надмина себе си. Гордеем се с нея. Винаги сме си представяли, че Нургюл ще стигне световния връх, независимо кога. Това беше целта - да влезе при топ шахматистките". Това каза бащата на Нургюл Салимова пред БНР.

Илхан обяснява, че Нургюл е свикнала да ходи сама по турнири и темата се преекспонира: "От 10-годишна отива по турнирите сам самичка. Можеше и ние да сме до нея, но мисля, че не е толкова голям проблем. Комуникацията винаги си е налице. Виждаме се с нея постоянно - преди и след партията. Всичко е в реда на нещата".

Оттук насетне следва да надгражда - нови турнири и нови предизвикателства, каза баща й.

Илхан не знае дали дъщеря му е имала предложения да се състезава за друга държава. Според него засега няма конкретни предложения.

"Тя е много горда, че представлява България. Винаги гордо е носила знамето на България. Тя ще продължи да играе за България", каза Салимов.
Българската федерация по шахмат 2022 ще сключи договор с Нургюл, с който ще обезпечи финансово участията на талантливата шахматистка, която стана втора на Световната купа в Баку. Председателят на федерацията Васил Антонов обяви премия за Нургюл от 10 хиляди лева, премия ще получи и първият й треньор Живко Жеков. В Плевен Антонов, който е бизнесмен и бивш депутат от БСП, се срещна с нейните родители Гюлзар и Илхан Салимови.

"Нургюл успя да ни обедини. Всички трябва да сме по-търпими и да помагаме в такива моменти. Не трябва да се опитваме да заглушаваме тази радост от тези събития. През последните дни се обадиха редица бизнесмени, които искат да се включат. Това ми дава увереност, че ще успеем да осигурим на Нургюл един добър календар през следващата и по-следващата година", заяви Антонов. "Ще се радваме да участва в много турнири, да носи много купи, медали и слава за България", допълни той.

Рамазанов остана без апартамент във Велико Търново

Община Велико Търново взе решение да отнеме апартамента, предоставен през 2024 г. на олимпийския шампион Магомед Рамазанов, съобщава bTV

Йоана Илиева остана на крачка от медал на Европейското по фехтовка

23-годишната софиянка загуби на четвъртфиналите от французойка и остана 7-ма

Антъни Джошуа гледа мач на Радослав Росенов

Българският боксьор се бие в Акра

Олимпийският шампион по скокове на батут на лагер в България

Президентът на Българската федерация по скокове на батут се похвали още, че през следващата седмица очаква да бъдат преведени средствата за изграждането на нова зала в Ямбол и строителството да започне.

Руските гимнастички могат да се състезават на международни състезания

Но те отказват на принципа "един за всички, всички за един"

11 българи ще се борят за медали на Европейското първенство по фехтовка

Единадесет българи ще играят за медалите на Европейското първенство по фехтовка за мъже и жени, което започва утре в Генуа (Италия).

Юлияна Янева се завръща на тепиха

Европейската шампионка по борба при жените Юлияна Янева, която дълго време лекуваше травма,  се връща за държавния личен-отборен шампионат в Пловдив

Тихомир Иванов пети в Кошице

Ян Щефела триумфира с 228 см

Балчик ще бъде домакин на престижна ветроходна регата

Балчик ще бъде домакин от 26 до 29 юни на международна регата Ultramarine Balchik Match Race от календара на European Match Race Tour (EMRT)