Белгиец с трета етапна победа на Тур дьо Франс

Белгиец с трета етапна победа на Тур дьо Франс

Вижте подробности

Яспер Филипсен от отбора на Алпецин-Декьонинк постигна третата си етапна победа в тазгодишното 110-ото издание на Обиколката на Франция.

Белгиецът измина най-бързо дистанцията от 170 километра от Монт дьо Марсан до Бордо, като финишира за 3 часа, 46 минути и 28 секунди.

Днешният седми етап бе практически напълно равнинен, като в него бе преодоляна само една височина от четвърта категория в средата на маршрута. По тази причина основната част от състезателния ден премина напълно спокойно, като основната група се движеше компактно и не показа никакво притеснение от малката група от трима бегълци, която се движеше с между една и три минути аванс.

Това доведе до масов финален спринт по улиците на Бордо, в който Филипсен се оказа най-бърз. Втори с равно време завърши Марк Кавендиш от тима на Астана-Казакстан. Британецът, който има рекордните 34 етапни победите в "Тур дьо Франс", колкото има и легендарният петкратен шампион Еди Меркс, бе съвсем близо до рекордния 35-и успех, но в последните 20 метра бе задминат от Филипсен. На трето място остана звездата на еритрейското колоездене Биниам Гирмай, който кара за Интермарше.

След седмия етап разместване на върха в генералното класиране не настъпи. Водач и носител на "жълтото трико" остава миналогодишният шампион Йонас Вингегор от Йъмбо-Висма. Датчанинът има 25 секунди аванс пред двукратния първенец - словенеца Тадей Погачар от състава на Обединените арабски емирства. Трети на 1:34 минути е австралиецът Джай Хиндли (Бора-Хансгрое).

Филипсен обаче успя да увеличи преднината си на върха в класирането по точки. Носителят на "зеленото трико" вече има 215 точки и води с 88 пред Браян Кокар от Кофидис, който е втори.

При катерачите с "бялото трико на червени точки" остава американецът Нелсън Паулес с 36 точки, с осем повече от австриеца Феликс Гал от AG2R.

В събота колоездачите ще изминат 200,7 километра в осмия етап, който е със старт в Либурн и финал в Лимож. Маршрутът е хълмист, особено във втората си половина, като има три категоризирани изкачвания - едно от трета и две от четвърта категория.

Рамазанов остана без апартамент във Велико Търново

Община Велико Търново взе решение да отнеме апартамента, предоставен през 2024 г. на олимпийския шампион Магомед Рамазанов, съобщава bTV

Йоана Илиева остана на крачка от медал на Европейското по фехтовка

23-годишната софиянка загуби на четвъртфиналите от французойка и остана 7-ма

Антъни Джошуа гледа мач на Радослав Росенов

Българският боксьор се бие в Акра

Олимпийският шампион по скокове на батут на лагер в България

Президентът на Българската федерация по скокове на батут се похвали още, че през следващата седмица очаква да бъдат преведени средствата за изграждането на нова зала в Ямбол и строителството да започне.

Руските гимнастички могат да се състезават на международни състезания

Но те отказват на принципа "един за всички, всички за един"

11 българи ще се борят за медали на Европейското първенство по фехтовка

Единадесет българи ще играят за медалите на Европейското първенство по фехтовка за мъже и жени, което започва утре в Генуа (Италия).

Юлияна Янева се завръща на тепиха

Европейската шампионка по борба при жените Юлияна Янева, която дълго време лекуваше травма,  се връща за държавния личен-отборен шампионат в Пловдив

Тихомир Иванов пети в Кошице

Ян Щефела триумфира с 228 см

Балчик ще бъде домакин на престижна ветроходна регата

Балчик ще бъде домакин от 26 до 29 юни на международна регата Ultramarine Balchik Match Race от календара на European Match Race Tour (EMRT)