БФ Тенис на маса се надява на една-две квоти за Олимпиадата в Лондон

БФ Тенис на маса се надява на една-две квоти за Олимпиадата в Лондон

„През тази година тенисът на маса отбелязва своя 80-годишен юбилей в България”, обяви днес в Пресклуб „България” президентът на родната федерация Стефан Китов.

„През тази година тенисът на маса отбелязва своя 80-годишен юбилей в България”, обяви днес в Пресклуб „България” президентът на родната федерация Стефан Китов. Първият клуб е създаден на 28 декември 1932 г от 20 ентусиасти, които организират и първото състезание у нас, като победител е Васил Младжов. Първото официално първенство за мъже е през 1949 г, а за жени – през 1950 г. Началото на Балканските първенства е през 1963 г, а първата титла  България печели през 1974 г, извоювана от Албертина Рангелова и Емилия Нейкова, които стават №1 при женските отбори при силната конкуренция на световни и европейски шампионки от Румъния и Югославия. През годините най-добрите ни състезатели постигнаха значими резултати в най-престижните състезания – Олимпийски игри, Световни и Европейски първенства. Най-големите успехи са на Даниела Гергелчева - тя печели първия медал от Европейско първенство – сребърен за девойки  през 1978 г. През 1990 г Гергелчева става европейска шампионка при жените и  е трета на смесени двойки. Тя се класира на пето място на Световното първенство през 1987 г и достига до осминафиналите на Олимпийските игри в Сеул през 1988 г.
 
При мъжете Мариано Луков заема деветото място на Световното първенство през 1985 г, а в най-престижното отборно състезание – „Супер лига” - Даниела Гергелчева, Иван Стоянов и Мариано Луков стават четвърти през 1987 г.

Много други състезатели печелят титли и медали при юношите и девойките – Константин Ленгеров, Каталина Гатинска, Ренета Стойнова, Тодор Кесов, Мартин Братанов.

„В момента най-добрите ни тенисисти играят в чужбина” – сподели пред репортерите Стефан Китов. Теодор Йорданов и Петко Габровски са в Германия, Станислав Голованов е в Русия, Каталина Гатинска e във Франция, Ася Касабова e в Словения, а Сибел Ремзи- в Турция. Затова лагерът за Световното отборно първенство за мъже и жени в края на март в Дортмунд ще се бъде в Германия. Преди това,  на 3 и 4 март, в малката зала на Арена „Армеец” ще се проведе държавното първенство, в което ще участват най-добрите ни състезатели.

От 11 до 15 април Люксембург ще посрещне участниците в Европейската олимпийска квалификация. Най-добрите тенисисти от Стария континент ще се борят за по 11 квоти при мъжете и при жените. Генералният секретар на федерацията Михаил Фролошки уточни, че системата за спечелването на квотите е много сложна, като в рамките на 4 дни се играят много мачове. Стефан Китов заяви, че ще бъдат създадени възможно най-добрите условия за подготовка на най-силните ни тенисисти и той се надява да спечелим поне една квота при мъжете. Възможният максимум е 2 квоти, по една в двата пола. Ако изпратим двама тенисисти на Олимпиадата в Лондон, това ще е изпълнена програма "Джакпот", призна президентът Китов.

Всички състезания у нас през тази година ще преминат под знака на 80-годишния юбилей на федерацията, а официалното честване ще бъде по време на Открития шампионат на България  от 20 до 23 септември с награден фонд 9000 евро, на който ще присъстват представители на Международната и Европейската федерация по тенис на маса и ще бъдат отличени състезателитe, постигнали най-големите успехи за България в този спорт. 


„Ние бяхме сред първите, които въведохме тениса на маса в училищата. Само в София дадохме 100 маси, още толкова подарихме на училищата в провинцията. Европейската федерация взе пример от нас и го препоръча на всички свои членки. Но за да има ефект тази програма, трябва да има и финансиране”, каза Стефан Китов. Михаил Фролошки допълни, че този спорт е лесен за любителски игри, но е доста труден, когато се играе професионално, а обучението на добрите състезатели е много продължително. Затова са необходими както добри треньори, така и добра материална база, а през зимата много от залите у нас не се отопляват, така че и най-добрите юноши и девойки не могат да тренират пълноценно през студените месеци. Това спъва развитието им, затова най-класните ни състезатели тренират и играят в чужбина. 

Страхотно! Трети медал за Петър Мицин от ЕП по плуване

Българинът грабна среброто на 800 метра свободен стил

Сестри Стоеви са на полуфинал в Италия

Наложиха се над украинки

Сестри Стоеви са четвъртфиналистки в Италия

Стефани продължава напред и на сингъл

СТРАХОТНО: Петър Мицин е европейски шампион

На 400 метра свободен стил

Налбантова с втора победа на турнир в САЩ

Калояна Налбантова постигна втора поредна победа и се класира за четвъртфиналите на единично жени на турнира по бадминтон от сериите BWF World Tour Super 300 в Каунсил Блъфс (САЩ).

Мицин със сребро на Европейското първенство в Сърбия

Турнирът е за мъже и жени до 23 години

Допълнителни 6.8 млн. лева за спорт осигуриха ММС и БСТ

Допълнителни 6.8 млн. лева в подкрепа на българския спорт осигуриха Министерството на младежта и спорта (ММС) и Българският спортен тотализатор (БСТ).

Новата шефка на МОК пише до Олимпийските комитети и Весела Лечева

Новият президент на МОК Кърсти Ковънтри изпрати писмо до президентите на Националните олимпийски комитети. Писмото беше получено от председателя на БОК Весела Лечева. 

Министър Пешев: Българските олимпийци са осигурени финансово

Олимпийският комитет е самостоятелно юридическо тяло и сам определя своето ръководство, каза министърът на младежта и спорта Иван Пешев на брифинг пред медиите.