Решението се отнася и до главния стадион за 3,7 милиарда долара (2,27 милиарда евро), а целта му е ограничаване на публичните разходи и привличане на външен капитал чрез публично-частни партньорства.
Според вестник "The Australian" обявлението е направено тази седмица от държавния ковчежник Дейвид Янецки по време на обяд, организиран от Комитета за икономическо развитие на Австралия.
„Възложих на хазната на Куинсланд да създаде специализирано звено за привличане на частен капитал, който да подпомогне реализацията на инфраструктурни проекти, необходими за нарастващия щат“, заяви той.
Мярката представлява отклонение от стратегията на предишното лейбъристко правителство, което се противопоставяше на участието на бизнеса във финансирането на олимпийските обекти.
Новото звено, което ще започне работа на 1 август, ще отговаря за проучването на модели, които са привлекателни за частните инвеститори и полезни за данъкоплатците, обясни Янецски. „Добре насочените и ефективни капиталови инвестиции в крайна сметка намаляват оперативните разходи с течение на времето и е важно капиталът да бъде насочен там, където е необходим. Знаем, че капиталът отива там, където е добре дошъл, и остава там, където е нужен“, добави той.
Плановете за Игрите включват споразумения за съвместно финансиране на няколко ключови инфраструктурни обекта. Те включват олимпийския стадион, който се планира да има капацитет от 63 000 места във Виктория Парк. Има също и воден център, чиято цена е оценена на 650 милиона долара (400 милиона евро) от Swimming Australia, въпреки че тази цифра е оспорвана от индустриални източници и от Независимата власт за инфраструктура и координация на Игрите, която отговаря за реализацията на обектите за 2032 г. Освен това планът очертава други съоръжения като Брисбейн Арена и Олимпийското село, които са от съществено значение за развитието на събитието.
Друг проект, включен в инвестиционния пакет, е Брисбейн Лайв Арена, концертна зала с 17 000 места, оценена на 2,5 милиарда долара (1,53 милиарда евро), чието първоначално публично финансиране може да бъде заменено с публично-частно партньорство. Заместник-премиерът Джарод Блейджи наскоро заяви, че съоръжението ще бъде построено по този модел на финансиране, което затвърждава промяната в стратегията на правителството.
Федералното правителство все още не е дало зелена светлина за тези промени. Според "The Australian", министър-председателят Антъни Албанезе не е одобрил промяната, която би засегнала споразумението за споделяне на разходите, първоначално договорено с Куинсланд, което потенциално може да разпали напрежение между различните нива на управление. Въпреки това премиерът на щата Дейвид Крисафули настоява, че всички проекти трябва да останат в рамките на финансовия лимит от 7,1 милиарда долара (4,345 милиарда евро), договорен с Канбера, който покрива водещите проекти.
Освен олимпийската инфраструктура, източници, близки до хазната, посочиха, че новият модел за привличане на частен капитал може да бъде разширен и към енергийни проекти като водноелектрически и газови централи. С тази стратегия правителството цели да направи Куинсланд надеждна и привлекателна дестинация за частен капитал. В този контекст Олимпийските игри в Брисбейн през 2032 г. целят не само да бъдат спортен етап, но и дълбока промяна в начина, по който Австралия вижда финансирането на големи събития и държавна инфраструктура.