Четвърта световна титла за Шабана

Четвърта световна титла за Шабана

Египтянинът Амр Шабана победи своя сънародник и защитаващ титлата си Рами Ашур с11:8, 11:5, 11:5 след 50 минути игра на финала на световното първенство по скуош в Кувейт с награден фонд 277 500 долара. За 30-годишния левичар от Кайро това беше четвърти трофей от шампионат на планетата след 2003, 2005 и 2007 година.

Египтянинът Амр Шабана победи своя сънародник и защитаващ титлата си Рами Ашур с11:8, 11:5, 11:5 след 50 минути игра на финала на световното първенство по скуош в Кувейт с награден фонд 277 500 долара. За 30-годишния левичар от Кайро това беше четвърти трофей от шампионат на планетата след 2003, 2005 и 2007 година.

Така Шабана стана едва четвъртия в историята с каре световни титли след австралиеца Джеф Хънт и пакистанците Джанагир и Джансер Хан.

Финалната среща в курорта Грийн Айлънд се игра пред препълнени трибуни за 1300 зрители. В първия гейм задържалият се 33 месеца като номер едно в света Амр контролираше напълно събитията, поведе от самото начало и спечели играта само за 12 минути. Във втората част нещата се повториха и Шабана удвои преднината си.

22-годишният Ашур беше видимо изнервен, защото на няколко пъти съдията не присъждаше преиграване на точката („лет”) по искане на шампиона. В заключителния гейм по-опитният арабин поведе с 10:4. Рами върна една точка и застана в квадрата за начален удар. Изпълни сервиса, но ретурът на Шабана срещна мястото, където двете стени се срещат и топчето просто се изтърколи по пода, с което финалът свърши.

„Бях нервен преди двубоя и съм сигурен, че и при Рами е било същото. Финалът е нещо по-различно. Когато играеш срещу велик състезател като него, не знаеш какво точно да очакваш. Психологически бях много стабилен и концентриран. Играех точка за точка. Мисля че имах и ден. За мен е сбъдната мечта да изравня рекорда по брой спечелени световни титли”, заяви Принца на Кайро, за когото това бе 26-и трофей – изравнено върхово постижение за действащ състезател, което дели с Дейвид Палмър.

Белгиец спечели първия етап от Обиколката на Франция

Стартът бе труден за четирикратния победител в Испания – Примож Роглич

Над 300 млади плувци на турнира "Синьо лято" в Стара Загора

Над 300 участници на възраст от 8 до 12 години ще се включат в петото издание на традиционния турнир по плуване за деца „Синьо лято 2025“, който ще се проведе този уикенд в Стара Загора.

Две наши лодки на финали на Европейското първенство по кану-каяк

Още два финала си осигуриха българите в сутрешната сесия от втория ден на Европейското първенство по кану-каяк за юноши и девойки, младежи и девойки до 23 години в Питещ (Румъния). 

Брисбейн 2032 търси частно финансиране

Правителството на Куинсланд реши да се обърне към частни инвестиции за финансиране на инфраструктурата за Олимпийските и Параолимпийските игри в Брисбейн през 2032 г.

Витоша приема Европейското по маунтинбайк спускане през 2026

България ще бъде домакин на Европейското първенство по маунтинбайк спускане през 2026 г.

София ще бъде домакин на втория фестивал "Гимнастика за всички" Ива Кръстева

Столичната зала "Асикс Арена" ще бъда домакин през уикенда на втория международен фестивал и чалъндж турнир "Гимнастика за всички" София 2025.

Министърът на спорта поздрави спортните журналисти

2 юли е Международен ден на спортния журналист

Олимпийска медалистка от Париж остана без треньор

Световната шампионка по художествена гимнастика от София 2022 - София Рафаели, остана без треньорка. 

Легендарен украински спортист пострада тежко на фронта

Игор Червински участва в логистична операция