Д-р Михаил Илиев предложи вариант за обединение на шахмата и поиска намесата на спортния министър

Д-р Михаил Илиев предложи вариант за обединение на шахмата и поиска намесата на спортния министър

Вижте подробности

Бившият президент на Българската федерация по шахмат д-р Михаил Илиев даде предложение как да се излезе от патовата ситуация, в която се намира българският шахмат. 

Според него трябва министърът на младежта и спорта Димитър Илиев да заеме по-активна роля, за да се разреши спорът между Българската федерация по шахмат 2022 и Българската спортна федерация по шахмат.

През последната година БФШ 2022 има лиценз за България, издаден от ММС, но от миналата седмица БСФШ е член на Международната шахматна федерация (ФИДЕ), докато БФШ 2022 не бе приета за такъв. 

"В България трябва да има една федерация, която да бъде избрана по законите на ММС, защото и най-унизителният мир е по-добър от войната. Всички в българския шахмат искат да се бият. Аз така разбирам ситуацията. Но тя е патова, защото има една законно лицензирана федерация и друга, която претендира тя да бъде. Ако двете страни се запънат, ще стане като козлетата на моста. Моето лично предложение е следното: шахът е обществено значим спорт. След футбола това е вторият най-практикуван спорт. Нека министърът да призове двете федерации с техните екипи от експерти, да заповядат на среща, да бъде потърсена консултация и с Българския олимпийски комитет и всички заедно да намерят решение. Иначе всичко останало е саботаж и ликвидиране на българския шахмат. Аз съм в шаха от над 60 години и мога да ви уверя, че от него никой не е спечелил нито пари, нито слава, а сме обслужвали нашата велика игра само с любов. Затова трябва да се направи това събиране и по възможно най-бързия начин да се направи една федерация по законите на България", каза д-р Илиев по време на пресконференция на ръководството на БФШ 2022.

Михаил Илиев бе президент на БФШ между 2001 и 2003 година, когато бе наследен от бизнесмена Васил Божков. Самият Илиев определи себе си като "най-успешния президент" в историята на българския шахмат.

Петър Мицин бе избран за най-добър плувец на 2025 година

Българинът спечели злато на Европейското до 23 години

България спечели сребърни медали на Световното по Air Badminton

Женският ни национален отбор с призова позиция на първия шампионат в този спорт

Финалистът за купа “Стенли” се подсили с “All Stars” играч

Едмънтън Ойлърс с нов вратар

Българската федерация по плувни спортове ще бъде домакин на международен семинар

Президентът на БФПС Георги Аврамчев е уверен, че София ще предложи отлични условия

Насар и волейболистите със спортен Икар за 2025 г.

Карлос Насар е носител на наградата "Спортен Икар" на Фондация "Български спорт" за втора поредна година.

Тъчдаун под елхата: Когато НФЛ сервира екшън вместо коледни сладки

Плейофната надпревара навлиза в най-горещата си фаза

Инвестиция в бъдещето: КУБ подкрепи млади варненски спортисти

Проведе се състезание по ориентиране

Международната федерация по гимнастика си смени името

Международната федерация по гимнастика (ФИГ) смени визията и името си - World Gymnastics

Fibank представи новия благотворителен календар в подкрепа на художествената гимнастика

От страна на федерацията също изразиха признателност за подкрепата