Домараджу изравни резултата в мача за световната титла по шахмат

Домараджу изравни резултата в мача за световната титла по шахмат

Индиецът Гукеш спечели третата партия с настоящия шампион

Индиецът Гукеш Домараджу спечели третата партия от мача за световната титла по шахмат при мъжете с китаеца Дин Лижън и изравни резултата на 1,5:1,5 точки.

18-годишният Гукеш, който е в ролята на претендент за короната на 32-годишния Дин, се наложи с белите фигури за 37 хода игра.

Двамата разиграха отказания вариант на Дамски гамбит в дебюта. Дин опита да атакува сдвоената бяла пешка на b3, но вместо това неговият белопол офицер на c2 се оказа в капан. Световният шампион бе принуден да го жертва в замяна на две пешки, което създаде по-добра позиция за Гукеш в мителшпила.

Китаецът опита да се съпротивлява още малко, но допусна още неточности и се предаде.

В четвъртък е първият почивен ден от началото на мача, а четвъртата партия ще се играе в петък. В нея с белите фигури ще бъде Дин Лижън.

Мачът за световната титла се провежда във формат от 14 партии по класически шахмат. В случай на равенство 7:7 след тях ще се играят партии на съкратена времева контрола.

Наградният фонд на двубоя е 2,5 милиона долара.

Есад Бозали на репешаж на Световното за младежи в Самоков

Останалите трима представители на страната във втория ден на турнира отпаднаха

Олимпийският шампион Магомед Рамазанов пропуска световно първенство по борба

Златният медалист от Париж 2024 ще се подложи на операция.

България отново без полуфиналисти на световното първенство по борба за младежи в Самоков

България остана без полуфиналисти и във втория ден на Световното първенство по борба за младежи и девойки до 20 години в Самоков, като един от националите запази шансове за медал през репешажи. 

Ненад Лалович откри шампионата на планетата за юноши и девойки по борба в Самоков

Вижте подробности

Рокада на върха в Българската федерация колоездене

Евгений Балев предаде управлението на своя заместник Александър Алексиев

Световен рекорд в колоезденето

Състезаващият се за Великобритания колоездач Мат Ричардсън постави световен рекорд в колоезденето на писта на 200 метра с летящ старт, като стана първият човек, счупил границата от 9 секунди.

МОК с революционно решение за Игрите в Лос Анджелис 2028

Новините за организаторите са повече от добри

Лечева година след Игрите: Обединихме нацията

Председателят на Българския олимпийски комитет (БОК) - Весела Лечева, поздрави спортисти, треньори и ръководители. Ръководителят отбеляза точно година след края на Олимпийските игри в Париж.

България е на полуфинал на ЕП по хандбал

България завърши на второ място в предварителна група "А" на европейското първенство по хандбал за девойки до 17 години, дивизия Б.