Обвита в мистерии и легенди, Ирландия е сред най-интересните места в Европа. Зеленият остров не се докосва толкова близо до основната част на континента, което обяснява защо е родина на толкова самобитна култура.
Това се отнася и до спортовете - в Ейре (келтското име на страната) на почит са индивидуални състезания и колективни игри, които са почти непознати за европейците. Челно място по популярност заема галският хърлинг, чието име феновете са срещали най-вече в сайтовете за спортни залози. Тази отборна игра се радва на много почитатели в самата Ирландия, а сайтът на българския букмейкър, генерален спонсор на ЦСКА и регионален партньор на гранда Милан, също предлага възможности за поставяне на прогнози в това направление.
Но дори и по-големите авантюристи, които харесват да опитват от непознатото, искат да знаят нещо повече за спорта. Преди да се правят залози за галски хърлинг е добре човек да се запознае с естеството на този толкова традиционен и тачен спорт на острова на леприконите и баншите. Самата игра всъщност не е толкова далеч като правила и съдържание от някои от популярните колективни спортове, но в същото време притежава нещо специфично ирландско, което прави чара ѝ още по-магнетичен.
Хърлингът има повече почитатели от футбола и ръгбито в Ирландия
Ако ви кажем, че в САЩ американският футбол е много по-популярен от това, което ние наричаме футбол (а американците му казват сокър), едва ли ще ви изненадаме. Но сме сигурни, че мнозина от вас ще повдигнат вежди с изненада, когато разберат, че в Ейре галският хърлинг всъщност се радва на по-голям интерес от Царя на спортовете. Популярността му е дори по-голяма от тази на ръгбито, в което Ирландия е една от световните сили.
По-гледан и по-практикуван на Зеления остров е само галският футбол. Слабо запознатите с ирландската спортна култура бъркат двата спорта и смятат, че галски футбол и галски хърлинг са синоними. Това обаче съвсем не е така.
Каква е разликата между галски футбол и хърлинг?
Вярно е, че и двата спорта се администрират от Галската атлетическа асоциация (GAA). Приликите между тези традиционни колективни игри за Ирландия действително не са малко:
- Размерът на игрището
Теренът е значително по-голям от футболния - и при двата спорта дължината му е между 130 и 145 метра, а широчината - между 80 и 90 метра. - Отборите
Състоят се от по 15 души. - Вратата
Играе се с топка и целта е да се отбележат точки във вратата. А тя се състои от две части - образно казано, това е футболна врата+ръгби врата. Широка е 6,5 метра, вертикалните стълбове се издигат на височина до 7 метра, но между тях е поставена напречна греда на височина от 2,5 метра. - Точкуване
За попадение под напречната греда се дават 3 точки, а за удар, който преминава между двата вертикални стълба, но над мрежата се дава една точка. - Могат да се използват ръце
В това отношение и хърлингът, и галският футбол си приличат с ръгбито. За използването на ръцете в двата спорта обаче има специфични правила.
Могат да се открият и други общи черти, но има и някои съществени разлики между двата традиционни ирландски спорта.
В галския хърлинг се използва и стик
Това е една от отличителните черти на този спорт, който дава и името на играта. Стикът в ръцете на участниците се нарича хърли (или каман), като доста наподобява голяма дървена лъжица. Точки в хърлинга могат да се отбележат само с помощта на хърли - ръце и крака се използват за изнасяне на топката, но ударът към вратата трябва да се нанесе с този специфичен инструмент.
Топката също така е значително по-малка от тази, която се използва в галския футбол. В Ейре се практикува и още един много сходен спорт - камоджи, като той е предназначен за дамите. Разликата е във времетраенето. В хърлинга един мач продължава 70 минути (две полувремена по 35), ако е на високо ниво, докато в дамския вариант се играе до 60 минути.
Време е за големия финал
Обръщаме внимание на традиционния ирландски спорт, защото предстои най-големия мач за годината. Това е финалът на All-Ireland Senior Hurling Championship. Хърлинг първенството стартира още в средата на пролетта, като след предварителната фаза следват елиминациите. Е, вече е време за финала - в него един срещу друг в неделя вечер на “Крок Парк” в Дъблин ще се изправят отборите на Корк и Типърари. Това са два от най-успешните отбори в този спорт, съответно с 30 и 28 титли, като само Килкени има повече - 36.
Така че в близките часове цяла Ирландия ще трепти със страстта към големия финал. Галският хърлинг е истински феномен на Зеления остров, а макар и да изглежда чудат, този спорт наистина може да бъде атрактивен. И без съмнение играе съществена роля за чара на този магически остров.
Сайт №1 за спортни залози напомня, че залозите са само за удоволствие и към тях трябва да се подхожда отговорно.