Това се случи след триумф в “Крусибъл” с 18:12 на финала срещу Марк Уилямс. Дуелът за най-ценния трофей в джентълменския спорт беше исторически и по друг важен параграф - българката Десислава Божилова стана първата жена, съдийствала на финалите на всичките турнири от “Тройната корона” (“Мастърс”, Шампионат на Обединеното кралство, Световно първенство).
Синтонг тотално доминираше във финала и елиминира всякаква интрига вероятно още в първата сесия, когато изгради опустошителен аванс от 7:1. Уелския дракон успя да съкрати частица от пасива си във втория сегмент неделя вечер, когато се добра до изоставане от 6:11. В понеделник следобед обаче отново Джао имаше преимущество на зеленото сукно във всички важни компоненти, включително и при късмета с флюковете. 28-годишният китаец спечели цели 6 от разиграните 8 фрейма, наказвайки всяка неточност при сейфти ударите на съперника, а така си изгради преднина от 17:8 преди вечерната заключителна сесия.
Зрителите се опасяваха, че последната порция снукър в “Крусибъл” за 2025-а ще се състои от само един фрейм и финалът няма да е особено равностоен, но Уилямс се постара да им оправдае похарчените пари за билети. Той спечели мини-сесията с 4:0 и се добра до интервала, намалявайки изоставането си до 12:17. Това се случи благодарение на сенчъри брейк от 101 (87-ми в кариерата му в Шефилд и 107-и в тазгодишния турнир общо), две мини-серии от 37 и 25 в 27-ия фрейм, 96 и 73.
Китаецът се възползва от пропуск на уелсеца с удължителя след почивката и получи шанс да разчисти масата за крайното 18:12.
Джао Синтонг е първият световен шампион от Китай и изобщо от Азия, надминавайки постиженията на пионера от този континент Динг Дзюнхуей, който през 2016-а стигна финала в “Крусибъл”, но го загуби с 14:18 от Марк Селби. За Джао титлата е втора от “Тройната корона”, след като през 2021-ва спечели Шампионата на Обединеното кралство. Любопитното е, че има само още един професионален трофеи в кариерата на китаеца досега - Германския Мастърс през 2022-ра.
Синтонг е третият квалификант в историята, който покорява “Крусибъл”, след като това направиха покойният Тери Грифитс през 1979 година и Шон Мърфи през 2005-а. Синтонг е и първият аматьор, който става световен шампион, макар да не загуби професионалния си статут заради слаби резултати, а заради наказание за участие в уговаряне на мачове и нелегални залози през януари 2023-та.
Невероятен факт във възхода на Синтонг е, че първият му турнир след изтърпяване на наказанието бе на 20 септември миналата година в Национална снукър академия, София, от квалификационната верига Q-Tour. В столицата ни той отпадна в трети кръг, а впоследствие спечели четири поредни (от общо седем) турнира и си заслужи завръщане при професионалистите от следващия сезон. Благодарение на световната си титла обаче той не просто ще се завърне в световния тур, ами ще бъде и световен номер 11.
Марк Уилямс не можа да стане най-възрастният световен шампион. 50-годишният уелсец и 28-годишният китаец изиграха финала с най-голяма възрастова граница в историята на световните първенства (и първият между двама левичари). 47-годишният Рони О’Съливан остана най-старият крал на “Крусибъл” при рекордния си седми триумф през 2022-ра.
Все пак, Уелския дракон надмина най-смелите очаквания на феновете си с достигането до финала, въпреки проблемите с влошаващото се зрение. В Шефилд той записа паметни успехи над Джон Хигинс с 13:12 и над Джъд Тръмп с 18:16, като вероятно изтощението от битката със световния номер 1 е допринесло за неубедителната първа сесия във финала срещу Джао.
Марк Уилямс остава с три световни титли на сметката си от 2000, 2003 и 2018 година и вече е с два загубени финала, първият от които през 1999-а от Стивън Хендри.