Женският ни национален отбор по хандбал стартира квалификациите за Евро 2026 във Варна

Женският ни национален отбор по хандбал стартира квалификациите за Евро 2026 във Варна

В 18.30 часа българките срещат Малта в Двореца на културата и спорта във Варна

Женският ни национален отбор по хандбал стартира днес първата фаза на квалификациите за Европейско първенство. В 18.30 часа нашите момичета срещат Малта в Двореца на културата и спорта във Варна. От 14 часа в неделя (9 март) България се изправя срещу Литва.

Първият квалификационен кръг ще се проведе под формата на турнир, а по волята на жребия България получи първото право да го организира. Трите отбора ще изиграят по един мач по между си и първенецът ще се класира за втората фаза на квалификациите за ЕВРО`2026. Първенството на континента при дамите през 2026-та ще се проведе в пет държави – Полша, Румъния, Чехия, Словакия и Турция. 

От 11 до 16 март мъжкият ни национален отбор по хандбал ще участва в Световната купа във Варна. Това ще бъде петото издание на тази надпревара и третият път, в който България ще бъде домакин. В турнира ще участват 8 отбора. Според регламента те трябва да бъдат съставени от състезатели на възраст до 24 години, като е допустимо да има само трима по-големи.

Тимовете са разпределени в две групи. В група „А“ България ще спори с Кипър, Великобритания и Парагвай. Любопитен факт е, че съставът ни игра с Кипър и Великобритания в началото на месеца в първата фаза от квалификациите за ЕВРО`2028, като отстъпи злощастно на Кипър с един гол разлика (21:22) и направи равен с британците (27:27). Сега „лъвовете“ ще имат възможност да търсят реванш. Парагвай пък е дебютант в надпреварата. В група „Б“ на турнира жребият събра отборите на САЩ, Азербайджан, Нигерия и Молдова. За американците това ще бъде второто участие след 2019-та, когато завършиха на пето място. Нигерия за трети пореден път ще спори в турнира.

Първите два отбора от двете предварителни групи ще се класират за полуфиналите, а третият и четвъртият ще  продължат в потока за разпределяне на местата от 5-то до 8-мо.

Най-предно класиралият се европейски отбор от Световната купа ще намери място в т.н. Рromotion round на квалификациите за ЕВРО`2028. Великобритания и Кипър не са в сметките, тъй като вече си осигуриха място в него от европейските квалификации в началото на януари във Варна. Тоест, за българския национален отбор е важно да има по-предно класиране на IHF Emerging Nations Championship от тимовете на Азербайджан и Молдова, дори и да завърши зад Великобритания и Кипър.

Германците приветстват провеждане на Олимпийски игри в страната

Германците биха приветствали провеждането на Олимпийски игри в страната, а Мюнхен - домакин от 1972 година, е предпочитаният от тях град за домакинство, според проучване, поръчано от списание Stern.

Огромен скандал около допингираните игри

В света на спорта се разразява ожесточена битка около противоречивата инициатива Enhanced Games – състезание, което позволява открито използване на забранени вещества под медицински контрол.

Световната антидопингова агенция обяви война на Enhanced Games

„Това не е спорт, а експеримент с човешкото тяло“ – WADA срещу новите „допингови“ игри

Камелия Стоименова подобри рекорд на Таня Богомилова в плуването

Камелия Стоименова подобри националния рекорд на легендата Таня Богомилова на 200 метра бруст за жени в малък басейн,  съобщи Плувен клуб Спринт София. 

Наша грация с медали в Кипър

Националката Деница Минкова спечели един златен и два сребърни медала на международния турнир по художествена гимнастика "Stars of Aphrodite" в Лимасол (Кипър).

МОК отряза Стефка Костадинова

Вече признаха избора на Лечева

Весела Лечева: Трета инстанция потвърди решенията на Общото събрание на БОК

Вече седем месеца продължава сагата

СТРАХотно настроение завладява 8888.bg!

Хелоуин идва с нещо повече от костюми и сладки – идва с неочаквани оферти

Даряват олимпийците на САЩ със $100 000 при пенсия

Спортистите в САЩ имат нов материален стимул да се класират за участие на Олимпийски игри. И той се равнява на награда от $100 000 (около 86 400 евро).