Кандидат за шеф на МОК иска автономност при решения, касаещи олимпийското движение

Кандидат за шеф на МОК иска автономност при решения, касаещи олимпийското движение

Давид Лапартиен заяви, че работата в МОК е тежка задача

Кандидатът за президент на Международния олимпийски комитет (МОК) Давид Лапартиен е готов да седне срещу Доналд Тръмп в Овалния кабинет във Вашингтон и да настоява, че автономността на олимпийското движение трябва да се уважава.

51-годишният французин е президент на Международния колоездачен съюз (ЮСИ) и на Френския олимпийски комитет, като същевременно е член на МОК и председател на комисия вътре в самия комитет. Сега той се кандидатира за мястото на отиващия си Томас Бах и вярва, че многото му роли в спортния и социалния живот са предимство при гласуването следващия четвъртък, въпреки че критиците му твърдят, че се разпростира твърде много.

Друг важен момент е, че той се е занимавал с доста политика на местно ниво и електоралните битки не са му никак чужди. През 2017-а година с уж незабележима кампания, той спечели поста на президент на ЮСИ срещу тогавашния лидер и сочен за фаворит Брайън Куксън.

Работата в МОК е тежка задача, която изисква мека сила и дипломация на фона на горещия дебат за участието на транссексуалните спортисти, след като Тръмп издаде заповед за изключване на такива момичета и жени от женския спорт. Решението на новия президент на САЩ вероятно ще доведе до дълги и сложни отношения със световните спортни власти. Актуалният президент на МОК Томас Бах заяви миналата седмица, че Тръмп е дългогодишен поддръжник и организатор на Игрите в Лос Анджелис и той няма съмнение, че така и ще бъде.

"Представих си новият президент на МОК, който и да е той – но също така си представям и себе си на този пост, в дискусия с президента Тръмп, а видяхме, че понякога тези дискусии не вървят по план“, каза Лапартиен в интервю за Ройтерс в четвъртък.

"Когато една държава е домакин на игрите, тя се задължава да спазва Олимпийската харта, в която са заложени редица принципи, включително този за автономията. Посланието, което бих искал да предам на Тръмп е да зачита нашата автономия. Но и решенията ни не трябва да се вземат от идеологически ъгъл. Едно решение трябва да бъде предимно спортно и чисто човешко, защото знаете какви са ценностите на олимпийското движение“.

Френският спортен администратор поддържа мнението на колегата си кандидат Себастиан Коу, че включването на транссексуалните спортисти не трябва да надделява над справедливостта. Но също така смята, че решението за тяхното участие или неучастие трябва да бъде взето от МОК, а не да се оставя на международните федерации да се произнасят по въпроса, когато се касае за Олимпийски игри.  И твърди, че този казус трябва да се вземе преди 2028-а година.

"Международните федерации понякога могат да бъдат много силни, а това поражда страх в някои среди. Но аз имам и втора подкрепа – аз съм президент на Олимпийския комитет на страната ми. А това е нормалната практика. Досегашните президенти на МОК преди това са били начело на олимпийските комитети на своите страни – Жак Рох на Белгия, Томас Бах на Германия. Бих казал, че е предимство да бъдеш едновременно президент на НОК и президент на международна федерация", допълва Лапартиен.

И на първо място се зарича да доведе олимпийските игри за първи път в Африка, след като даде тазгодишното световно първенство по колоездене на Руанда. Французинът също така се надява, че руските и беларуските спортисти ще могат да се завърнат пълноценно на игрите, но единствено като има мирен договор с Украйна и на войната се сложи край.

"Нито една страна не заслужава да стои дълго извън МОК и не бива да се случва това. Така че да, естествено ще трябва да повдигнем този въпрос с руския олимпийски комитет след мирния договор, за да видим как можем ефективно да излезем от тази ситуация“, обясни той.

На изборите следващия четвъртък в Гърция той ще се изправи срещу вицепрезидента на МОК Хуан Антонио Самаранч, шефа на Световната атлетика Себастиан Коу, многократната олимпийска шампионка по плуване Кърсти Ковънтри, която е министър на спорта на Зимбабве, и принца на Йордания Фейсал Ал Хюсеин. Списъкът с кандидати се допълва от ръководителя на Международната федерация по гимнастика Моринари Ватанабе и мултимилионера Йохан Елиаш, който оглавява Международната федерация по ски.

Снимка: БГНЕС

Министърът на образованието хвали НСА

Около 2500 лева е средният доход на завършилите "Спорт" в Националната спортна академия

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Публиката в града ще стане свидетел и на честванията за 149-ата годишнина от Априлското въстание

България с 8 медала от Световното по калистеника в София

България за първи път беше домакин на Световно по калистеника

Валентина Георгиева с бронз от Световната купа по спортна гимнастика

За Валентина Георгиева това е втори медал за сезона от Световните купи след златото на прескок в Осие

България триумфира в Риека

Риека беше домакин на уникално международно събитие по проект #BeInclusiveWaterPolo

Пращаме пълен отбор грации на Европейската купа в Баку

В индивидуалната надпревара при жените ще стартират Дара Малинова и Олександра Шалуева

ММС подкрепи международния научен фестивал „ФИЖЪН 2025“

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в десетото юбилейно издание на най-големия български международен научен фестивал – „ФИЖЪН 2025“.

В Египет: Еди Пенев със сребро от Световната купа по спортна гимнастика

Европейската вицешампионка Валентина Георгиева четвърта на прескок при жените

Ева Брезалиева извън челната тройка на Световната купа в Узбекистан

 Българката с резултат от 27.400 точки