Неприятно: Боряна Калейн аут от Световното в София

Неприятно: Боряна Калейн аут от Световното в София

Вирус повали грацията ни преди квалификациите

Боряна Калейн отпадна от състава на България за Световното първенство по художествена гимнастика в София.

Националката е в болница с висока температура и няма да стартира в шампионата пред родна публика.

Новината беше потвърдена от президента на БФХГ Илиана Раева.

Така България остава само със Стилияна Николова и с ансамбъл жени, а освен това отпада от борбата за отборната титла.

"Имам изключително неприятното задължение да ви съобщя, че една от най-големите фаворитки за спечелване на световната титла Боряна Калейн няма да вземе участие. Тя е в болница с много висока температура (39.4 градуса). Безкрайно съжалявам, по всяка вероятност има някаква вирусна инфекция, все още не знаем подробности. Доктор Добрев на нашия отбор и доктор Сиракова, която отговаря за Световното първенство от ФИГ, са категорични, че Боряна не може да вземе участие при такава висока температура", заяви Илиана Раева.

"Единственото, което мога да кажа е, че безкрайно много съжалявам, защото и личната й треньорка Марияна Памукова, и Бранимира Маркова и аз, която бях последните десет дни с нея, сме на мнение, че тя беше в една блестяща, блестяща форма. Вчера направи две прекрасни тренировки. Преди първата тренировка е почувствала леко неразположение и гадене, по всяка вероятност някакъв вирус, но с такава висока температура докторите смятат, а и аз самата, че няма нито Световно първенство, нито спорт, който да е по-важен от здравето на един състезател", допълни Раева.

"Безкрайно съжалявам, че трябва да съобщя тази неприятна, лоша новина на всички Вас. Да пожелаем успех на Стилияна Николова. При тази ситуация България отпада от отборната надпревара, защото можем да заменим Боряна Калейн само 24 часа преди старта на състезанието, което значи, че е трябвало да го направим вчера сутринта. Но вчера сутринта Боряна направи една изключително силна, поредна тренировка, както и след обяд. Вечерта късно е вдигнала тази висока температура, както и днес. Съжалявам! Нека пожелаем успех на българския ансамбъл, на Стилияна Николова. Има и други олимпийски квалификации, ще се борим за квотите, ще правим всичко, което зависи от нас, пък каквото стане", каза още Раева във видео интервю за БФХГ.

Стилияна Николова ще играе в последната група Д от 17.10 до 19.10 часа първо с топка, а ако се класира за финалите на отделните уреди ще изиграе втори път съчетанията си тази вечер съответно от 21.00 и 21.32 часа. Официалното откриване на шампионата е в 20.20 часа.

 

Наше момиче с медал от турнир по скокове във вода

Българката Ива Ереминова спечели сребърен медал на 1-метров трамплин на силния международен турнир по скокове във вода, проведен в Берген (Норвегия). 

Грациите ни с два сребърни медала в Баку

Българските състезателки завоюваха два сребърни медала при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан), а освен това се класираха за Крос битките.

Давид Иванов се включва в подготовката на националния отбор

Давид Иванов вече има квота за Световното първенство по спортна гимнастика, а американец с български паспорт ще се включи в подготовката на националния отбор от 1 юли, обяви старши треньорът на националния отбор Милко Танкушев.

Олимпийски шампион аут за Джирото

Олимпийският шампион в шосейното колоездене от Токио 2020 Ричард Карапас ще пропусне тазгодишното издание на „Джиро д'Италия“, тъй като продължава да се възстановява от операция на перинеума, съобщи отборът му Едюкейшън-ИйзиПоуст, цитиран от агенция Ройтерс.

WINBET е официален спонсор на „Grande Partenza“ на Giro d’Italia 2026 в България

Водещата българска платформа за развлечения и онлайн игри WINBET ще бъде официален партньор на Grande Partenza (Големия старт) на Giro d’Italia 2026. 

Ансамбъл жени на България отпътува за Баку

“Златните момичета” ще защитават Европейската си купа