Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Публиката в града ще стане свидетел и на честванията за 149-ата годишнина от Априлското въстание

Нов етап от развитието на конния спорт у нас стартира от Панагюрище с първия кръг от „Купа България“ на 2 и 3 май 2025 г. Българската федерация по конен спорт (БФКС) с вълнение очаква предстоящото събитие, тъй като за първи път се прилага формат, целящ да разшири географията на спорта и да го доближи до хората. През тази година за първи път купата ще се проведе в четири кръга, проведени на различни населени места – в Панагюрище, Албена (28 и 29 юни), Ямбол (19 и 20 септември) и Петрич (17 и 18 октомври).

Основен организатор на първото състезание е община Панагюрище, а събитието се провежда под егидата на кмета на общината г-н Желязко Гагов. Провеждането на кръга стана възможно благодарение на подписаното споразумение за партньорство между БФКС и община Панагюрище. В града домакин беше проведена и специална среща между ръководствата на общината и федерацията начело с кмета Желязко Гагов и зам.-председателят на БФКС д-р Крум Рашков.

„Новият формат на състезанията за „Купа България“ на федерацията по конен спорт се реализира в партньорство с Министерството на туризма и цели организация и провеждане на повече от състезание по прескачане на препятствия. Променяме традиционния модел – вместо да каним публиката при нас на конните бази, състезанията по прескачане на препятствия да отидат при хората. Повечето зрители на състезания по конен спорт са хора, пряко свързани с конния спорт - родители, семейства, приятели или са местни жители от района на конната база.  Затова решихме да организираме състезанията при хората, в техните населени места, за да разширим обхвата на нашата публика и хората да се запознаят отблизо с конния спорт. Това е същността на обновената концепция на „Купа България“, заяви зам.-председателят на БФКС д-р Крум Рашков.

"Идеята да се провеждат състезания в градове и места, където няма конни бази, е голяма възможност да покажем красотата и елегантността на нашия спорт пред нова публика, да привлечем привърженици, да запалим любители и бъдещи състезатели за нашия прекрасен спорт. Щастливи сме да си партнираме с община Панагюрище и да създадем красиви и интригуващи  емоциите в този прекрасен град“, допълни той.

Ние разглеждаме провеждането на първия кръг от „Купа България“ по прескачане на препятствия в Панагюрище като  изключителна възможност. От една страна всички гости, които ще посетят Панагюрище във връзка с турнира, да видят отличните възможности, които предлага нашият град – и по линия на културния, и по линия на историческия туризъм. Те ще станат свидетели и на честванията във връзка със 149-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. Това е прекрасна възможност за нас да се представим пред хора, които досега, образно казано, не са имали толкова тясна връзка с Панагюрище. Може би по-важната част за нас е, че искаме да дадем възможност на жителите на Панагюрище да се докоснат до конния спорт, който е непознат за района, а в същото време е прекрасен и много стойностен. И смятаме, че ще бъде много интересна за всички, които решат да посетят състезанието. Особено ако дойдат с децата си. Ще превърнем събитието в истински празник на града“, заяви заместник-кметът на община Панагюрище Ивайло Иванов.

В първия кръг от „Купа България“ на стадиона в Панагюрище участие ще вземат ездачи от различни възрастови групи и категории – пони-ездачи, деца и професионалисти от клубове по конен спорт от цяла България. Състезанието на 2 май (петък) е от 17 до 19 часа. Очаква се над 30 тандема да премерят сили в големия паркур, който ще се проведе на 3 май (събота) от 12 часа, обещавайки зрелищно състезание и демонстрация на високо спортно майсторство.

Християна Тодорова отново е кандидат за член на Техническия комитет към Европейската гимнастика

Изборите са в края на месеца в Прага

Бомбастичният рожден ден на WINBET ще продължи цяла седмица

Пищните празненства ще продължат цяла седмица в сайта, мобилното приложение и игралните зали на WINBET

Стилияна Николова тренира с националките на САЩ

Националките Стилияна Николова, Дара Малинова и личният им треньор Валентина Иванова проведоха съвместен лагер с националния отбор на САЩ по художествена гимнастика в олимпийския и параолимпийския тренировъчен център.

„Феникс на доброто“ подкрепя млада надежда във фехтовката

Този път проектът застава зад Габриела Георгиева

Голяма изненада за Лос Анджелис 2028

Леката атлетика изпреварва Плуването в олимпийския график

Никол Филипова спечели първия медал за България на Световното първенство по скокове на батут

Никол Филипова спечели първия медал за България на Световното първенство по скокове на батут за младежи и девойки в Памплона, Испания.

Мениджърът на Карлос Насар: Другите държави му предлагат празен лист

Николай Жейнов с подробности за случващото се с щангиста

Играта започва! 8888 Sport & Games отвориха над 30 обекта за един ден

Най-новото, ексклузивно и най-яко място за игра и забавление вече е факт

efbet вдига завесата на 19 ноември!

Именно тогава ще се проведе най-голямата промоция в историята на платформата