НСА и МОК със семинар за изкуствения интелект в спорта

НСА и МОК със семинар за изкуствения интелект в спорта

Главният директор по информационните технологии в Международния олимпийски комитет (МОК) и ръководител на IT стратегията и операциите на олимпийското движение Иларио Корна ще бъде специален гост на дискусионен форум "Изкуственият интелект и спортът - предимства и предизвикателства".

Събитието се организира от бившия министър на спорта и президент на Българския стрелкови съюз Весела Лечева, член на Комисията по "Обществени въпроси и корпоративни комуникации" на МОК и ще се проведе в Заседателната зала на Национална спортна академия „Васил Левски“ на 25 февруари 2025 г., от 9,30 ч. 

Целта на форума е да постави фокуса върху една от водещите теми за МОК – развитието на изкуствения интелект (ИИ), предизвикателствата при  използването му в спорта, етичните правила. В тази своя мисия Международният олимпийски комитет ще си партнира със спортни организации и академичната общност, за да бъдат постигнати най-добрите модели за развитие. 

Иларио Корна  встъпва в длъжност в МОК през ноември 2020 г. Преди да се присъедини към Международния олимпийски комитет, той заема длъжността изпълнителен вицепрезидент за телевизия и интелигентни продукти в Swisscom в Цюрих. С повече от 15 години международен опит в областта на информационните и технологичните услуги, радио и телевизионното разпространение, цифровите медии и електронната търговия, той успешно ръководи ИТ инфраструктурата, инициативи за цифрова трансформация и  подобряване на процесите с цел повишаване на ефективността в МОК. За Корна това е първо посещение у нас в тази му роля. 

Доц. Иван Славчев, преподавател от НСА, ще бъде модератор на панел, посветен на приложението на изкуствения интелект в спорта и етичните предизвикателства при използването му. По темата ще говори и Георги Калудов, представител на една от големите компании, разработващи системи за изкуствен интелект. 

Олимпийската програма за изкуствен интелект е третият от трилогията стратегически документи, стартирани под ръководството на президента на МОК Томас Бах, и представя очакваното въздействие, което ИИ може да окаже върху спорта. На последната сесия на Изпълкома на МОК за 2024 г. бе отчетено успешното стартиране на Олимпийската програма за изкуствен интелект. Подчертано бе, че МОК трябва да има водеща роля за установяване на ръководни принципи, да определи областите с голямо въздействие за приложение на ИИ и да проучи рамката и механизмите за управление, необходими за намаляване на риска и насърчаване на отговорното използване. В тази своя мисия Международният олимпийски комитет ще си партнира със спортни организации и академичната общност.

Гости на форума ще бъдат представители на над 20 водещи български спортни федерации, които имат интерес към надграждане на своите компетенции и искат да се запознаят с иновациите. 

Йосиф Миладинов се отказа от Игрите за допингирани, връща се за България

Световната федерация по плувни спортове World Aquatics даде позволение на Йосиф Миладинов да започне процедура по пълно възстановяване на състезателни права, считано от 22 февруари 2026 година, съобщиха от Българска федерация по плувни спортове.

Асоциацията на федерациите си иска 30% увеличение на бюджета за спорт

Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) се обърна към министър-председателя, министъра на финансите и министъра на младежта и спорта с писмо, в което посочва най-важните мерки, които трябва да бъдат взети за развитието на българския спорт. То е продължение на срещата със служебния министър Димитър Илиев, проведена на 5-и март 2026 г.

Федерацията по борба погаси 72 000 евро задължения

Българската федерация по борба обяви на официалния си уебсайт, че са погасени "стари задължения към държавния бюджет" в размер на 72 хиляди евро

Военните действия в Близкия Изток спират УАДА

Световната антидопингова агенция (УАДА) отложи симпозиум в Азербайджан през следващата седмица поради военните действия в съседен Иран.

Шампионът от Световната купа по спортна гимнастика: Работих много здраво, за да покажа това съчетание

Давид Иванов донесе златен медал за България от Световната купа по спортна гимнастика в Баку, след като триумфира на финала на кон с гривни, оставяйки зад себе си олимпийския вицешампион Нариман Курбанов (Казахстан).

Сестри Стоеви срещу представителки на Малайзия в първия кръг в Базел

Турнирът е с награден фонд 250 хиляди долара